VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANETA BERÁNKOVÁ

Aneta Beránková / Břeclavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Candigliota vs. ministerstvo zdravotnictví: soud nařídil nové přezkoumání

Brno – Opětovné přezkoumání postupu ministerstva zdravotnictví nařídil v úterý Ústavní soud v Brně. Případ z roku 2010, kdy ministerstvo neposkytlo žadatelce Zuzaně Candigliotě z Břelavi analýzu o trestní odpovědnosti rodiček v souvislosti s porodem doma, tak dostane znovu na stůl Městský soud v Praze. Ten žalobu předtím už dvakrát zamítl.

Sociální byty? Hustopečští uvažují o prostorách polikliniky

Břeclavsko – Poptávka je stále obrovská a vysoko převyšuje nabídku. Tak shrnul vedoucí sociálního odboru v Hustopečích Tomáš Laz problém sociálních bytů ve městě. „Máme jen penzion a šest startovacích bytů. Nic víc," zmínil Laz. Aspoň částečné řešení se do budoucna nabízí. Radnice uvažuje o bydlení v suterénu polikliniky.

Ukliďme Česko: žáci opustí lavice a vyrazí na odpadky

Jižní Morava – Víkendový odpočinek si Břeclavan Martin Václavík odepře. Spolu s desítkou dalších dobrovolníků vyrazí v sobotu do přírody v okolí Břeclavi, aby uklidil odpadky, které tam lidé odhodili. Václavík je jedním z mnoha v regionu, který se zapojí do celorepublikové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Jako na Kanárech. Aqualand rozšíří za stovky milionů o divokou řeku i vodní svět

Pasohlávky – Největší akvapark v České republice, Aqualand Moravia u Pasohlávek, se v následujících dvou letech ještě rozroste. Práce za stovky milionů korun začnou už letos.

Studenti hustopečského gymnázia mají jasno: jedině kohoutková

Břeclavsko – Sáhnout po balené či po sklenici kohoutkové vody? Jednoznačně pro druhou z možností jsou studenti hustopečského gymnázia Berenika a Tobiáš Oudovi. V pondělí odstartovali ekologicky zaměřený projekt, pomocí kterého se snaží upozornit své okolí, jak je balená voda neekologická. „Přesto ji v České republice nakupuje třiasedmdesát procent lidí," upozornili sourozenci z Morkůvek na Břeclavsku, kteří chtějí toto procento aspoň o trochu snížit.

Měsíc čtenářů? Knihovny cílí především na děti

Jižní Morava – Besedy s autory, výstavy, soutěže, promítání filmů, tvořivé dílny a spoustu dalšího nabízí v posledních letech knihovny. Už dávno nejsou jen místem, kam si lidé chodí půjčovat knihy. Stal se z nich cíl setkávání. Jejich nabídka tento měsíc ještě vzrostla. Březen je totiž už víc než šedesát let měsíc knihy a čtenářů.

Hustopečské hřiště? Jezdí se na něj dívat a inspirovat i z jiných měst

Hustopeče – Dopravní hřiště v Hustopečích funguje už od roku 2014. Jezdí se na něj dívat a inspirovat i zaměstnanci úřadů jiných měst. „V Hodoníně bychom chtěli vybudovat něco podobného, tak proto jsme se dojeli podívat sem," uvedl například hodonínský zastupitel Josef Běloch.

Břeclav dá na sport patnáct milionů. Nejvíce půjde do hokeje

Břeclav – Čtrnáct a půl milionu korun rozdělilo letos město Břeclav na dotacích sportovcům. Zatím. Půl milionu si nechává radnice jako rezervu. Město dá na sport asi o milion korun více než loni. „Nejvíce peněz jako každý rok putuje k fotbalovému a hokejovému klubu," uvedl břeclavský místostarosta Zdeněk Urban z ČSSD. Fotbalový MSK Břeclav dostane přes tři miliony, hokejoví Lvi dokonce téměř pět milionů. Oproti loňsku došlo v obou případech k mírnému navýšení.

Evropské centrum mládeže slaví. V Břeclavi působí už deset let

Břeclav – Již deset let působení slaví Evropské centrum mládeže Břeclav. Tato nezisková organizace umožňuje mladým lidem rozvíjet jejich schopnosti prostřednictvím účasti na mezinárodních vzdělávacích projektech Evropské unie a podporuje dobrovolnictví.

Žena regionu: Břeclavsko má tři želízka v ohni

Břeclavsko – Tři želízka v ohni v soutěži Žena regionu má také Břeclavsko. Mezi nominovanými se objevila Hustopečanka Zdeňka Frýbertová, dále Radomila Křehulová rovněž z Hustopečí a trojici uzavírá Eliška Windová z Břeclavi.

Kříž i glosátor: boleradičtí ochotníci mají stále napilno

Boleradice – Letošní premiérová hra Kříž u potoka se setkává od začátku s velkým diváckým zájmem. Drama podle scénáře Pavla Ondrucha a pod režisérskou taktovkou Ivy Kahounové zopakuji boleradičtí ochotníci v pátek. Víkend bude patřit také výběru forbín Voskovce a Wericha-Jízlivý glosátor.

Část chodníku v Koněvově ulici se propadla do sklepa. V okolí je omezená doprava

Mikulov – Na komplikaci v dopravě se musí připravit řidiči při průjezdu mikulovskou ulicí Koněvova. Auta nad tři a půl tuny a autobusy tam nyní mají zákaz vjezdu. A to kvůli uvolnění klenby jednoho z podzemních sklepů a propadu chodníku.

Zázemí kostela se dočkalo oprav. Po dvaceti letech

Hustopeče – Zub času se podepsal na suterénu kostela svatého Václava v Hustopečích na Břeclavsku. Po dvaceti letech se dočkal částečné opravy.

OBRAZEM: Vyrobili třicet krmítek pro ptáky. Rozvěsí je v Hustopečích i okolí

Hustopeče - Tlukot kladívek se ozýval v prosluněné sobotní odpoledne v areálu Centra volného času Pavučina v Hustopečích. To ve spolupráci s hustopečským recesistickým spolkem Všechoschopných uspořádalo akci nazvanou Výroba ptačích budek, na kterou zamířily celé rodiny.

AKTUALIZOVÁNO

Mimořádný počet výjezdů. Uvolněné plechy na střeše i požáry zaměstnaly hasiče

Břeclavsko, Hodonínsko - Uvolněné plechy na střeše břeclavské firmy Gumotex byl jen jeden z mnoha problémů, kterým museli v sobotu po celý den čelit hasiči na jižní Moravě. Od rána je zaměstnaly jak požáry, tak také silný vítr. Ten nejvíce potrápil mimo jiné Břeclavsko a Hodonínsko.

Mikulov přivítá divadelní hvězdy. Zindulku či Matonohu

Mikulov – Anna Polívková, Stanislav Zindulka, Tomáš Matonoha a další hvězdy pobaví až do podzimu milovníky divadla. Divadelní Mikulov má za sebou již první představení.

Ovoce zadarmo se setkává na školách s úspěchem

Jižní Morava – Zapojili se před několika lety a nelitují. Základní škola Hraničářů v Mikulově na Břeclavsku je jednou z mnoha v regionu, která se stala součástí projektu Ovoce a zelenina do škol. Tamní žáci dostávají několikrát do roka zdravé pochutiny zdarma.

Nové stavby? Obyvatelé Břeclavi se bojí zatopených zahrad

Břeclav – O budoucnost svých zahrad mají strach obyvatelé ulic Fibichova a Haškova v Břeclavi. Podle nového územního plánu města mají v jejich těsném sousedství vyrůst nové stavby. Bojí se, že to povede k zatopení jejich pozemku.

Mikulov plánuje vybudovat krytý bazén. Varianty jsou tři, návrhy řeší i studenti

Mikulov – Možnost zaplavat si i v zimních měsících chce nabídnout svým obyvatelům Mikulov. Dokument rozvoje města počítá mimo jiné právě i s vybudováním krytého bazénu. Může mít hned tři různé podoby.

Z Hustopečí do Brna přímo a za půl hodiny? Stavba nové trati začne příští rok

Hustopeče - Přímé železniční spojení z Hustopečí do Brna, které ušetří cestujícím čas, je zase o krok blíž realitě. Stavební práce začnou nejspíš v polovině příštího roku.

Mandloně mrazy přežily. V zásobě jsou stovky stromů

Hustopeče – Jako mrazuodolné se ukázaly stromy v mandloňových sadech v Hustopečích. Teploty silně klesající pod nulu, které v uplynulých týdnech potrápily jih Moravy, jim neublížily.

Kamery potřebujeme, zaznělo od vedení města Hustopeče

Hustopeče, Břeclav – Tři úrazy na silnicích, které se krátce po sobě staly v Hustopečích, daly městu jasný impuls – kamery potřebujeme, zaznělo od tamního vedení. Na rozdíl od Břeclavi či Mikulova totiž Hustopečští pod dohledem „velkého bratra" doposud nejsou. Opozice žádá o vypracování přehledného projektu.

Valtičtí žádají město o vybudování zpevněné vozovky. Při cestě z domu se brodí blátem

Valtice – Stačí, když trochu zaprší, a cesta z domu znamená pro Františka Gábu z Valtic brodění blátem. On a další obyvatelé ulice Tří Bratří se již několikrát obrátili na město s prosbou o vybudování zpevněné vozovky. Poprvé v roce 2013.

Jožka Černý klel, běhal a řezal dřevo. Objeví se v GENu

Břeclav – Pořádné jiskření doprovázelo podle režisérky Hany Pinkavové natáčení medailonku s Jožkou Černým pro televizní pořad GEN. „Jsme totiž stejně tvrdohlaví," řekla.

OBRAZEM: Harmonikáři předvedli svůj um v Pohořelicích. Zapojily se i ženy

Pohořelice - Již podeváté se do Pohořelic sjeli harmonikáři. Přes dvacet hudebníků bavilo o víkendu do posledního místa zaplněný sál.

O staré fotografie se dělí přes osm set nadšenců z Hustopečí

Hustopeče – Na náměstí stojí zpola rozbořený kostel, kolem prochází lidé s hlavou otočenou směrem k jeho ruinám. Takový je pohled do historie, který nabízí jedna z několika set fotografií, jež začali dohromady skládat Hustopečští. O své poklady se dělí ve speciální skupině na sociální síti Facebook, do které se zapojilo již více než osm set lidí.

OBRAZEM: Konec zimní abstinence. Milovníci vína ochutnávali vzorky v Popicích

Popice - Sklenička, zelená kapsa na krku, v ruce mapka, naladěné chuťové pohárky a úsměv na tváři. Taková byla základní výbava stovek účastníků sobotní akce Tour de Sklep v Popicích. Tamní vinaři s úderem pravého poledne otevřeli své sklepy.

Bezpečnější silnice: zraněných i mrtvých při nehodách bylo nejméně od revoluce

Břeclavsko – Úmrtí či těžkých zranění při dopravních nehodách na Břeclavsku je čím dál méně. Pozitivní čísla ukázaly výsledky za poslední roky.

Stoupá počet lidí pěstujících marihuanu. Mezi mladými je oblíbená extáze

Břeclavsko - Policisté na Břeclavsku loni prověřovali desítky případů souvisejících s drogami. Nejpalčivějším problémem zůstává nadále marihuana.

AKTUALIZUJEME

Silnice namrzají. Na Břeclavsku je situace zatím bez větších nehod

Břeclavsko - Řidiči, kteří se vydají na cestu, musí být opatrnější než jindy. Silnice nižších tříd a některé dálnice v Jihomoravském kraji jsou od pátečního rána sjízdné jen se zvýšenou opatrností. „Důvodem je mrholení, kvůli kterému hrozí lokální namrzání vozovky. Provoz komplikuje také mlha," uvedla na svých webových stránkách Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Silničáři vyzývají k maximální opatrnosti řidiče, kteří jedou na dálnici D52 mezi Rajhradem a Pohořelicemi a po silnicích nižších tříd krytých posypem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies