VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LUKÁŠ IVÁNEK

Lukáš Ivánek / Břeclavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

AKTUALIZOVÁNO

Kolize u Zaječí: zraněná žena skončila v nemocnici v Brně

Zaječí – Nehoda čtyř osobních aut zkomplikovala provoz na silnici vedoucí z Hustopečí do Břeclavi. Kolize se staly v pondělí ráno u odbočky k Zaječí. Záchranáři na místě ošetřili dva zraněné lidi. Následky střetu řešili také policisté a hasiči. „Jde vlastně o tři nehody na jednom místě," poznamenala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Historické sklepy museli zalít betonem, ohrožovaly bezpečí aut i chodců

Přítluky – Devět set tisíc korun dostanou Přítluky na Břeclavsku na zajištění historických sklepů, které jsou v bídném stavu. Podzemní prostory se nachází v těsné blízkosti památkově chráněné věže a značně využívané silnice. Přidělení peněz ve čtvrtek schválili zastupitelé Jihomoravského kraje. „V blízkosti kritického místa s nestabilním podložím se nachází památkově chráněná barokní zvonice, která by v případě zhroucení mohla mimo jiné ohrozit silniční provoz a chodce na frekventovaném chodníku s autobusovou zastávkou," potvrdili zástupci kraje.

Průkopnické Vranovice. Obyvatelé vybírají, koho obec odmění. Až padesáti tisíci

Vranovice - Lidé ve Vranovicích ukazují na ty, kteří si podle nich zaslouží z obecního rozpočtu desítky tisíc korun. Ve vesnici je odměna motivační dotací. Konečné slovo má tamní rada.

Městys chce postavit sportovní halu za 25 milionů korun

Velké Němčice – Výstavbu sportovní haly připravuje vedení Velkých Němčic. Vznikne poblíž základní školy. Projekt za přibližně pětadvacet milionů se stane jedním ze stěžejních témat čtvrtečního zasedání zastupitelů. „Schválit chceme zhotovitele projektové dokumentace," uvedl místostarosta městyse Pavel Nápravník.

Lidovec Zemánek: Spolupráci se STAN si umím představit také v regionu

Břeclav /ROZHOVOR/ – Předseda KDU-ČSL na Břeclavsku Richard Zemánek vítá, že si jeho strana podala ruku s hnutím Starostové a Nezavislí (STAN): při letošních volbách do poslanecké sněmovny vytvoří koalici. O hlasy voličů se tak budou ucházet společně.

OBRAZEM: Kouzla vinných sklípků, lánů polí. Křivánkova výstava krášlí muzeum

Břeclav – Malby či kresby vystavuje výtvarník Karel Křivánek v hlavním sále břeclavského muzea. Vernisáž si nenechal ujít zástup lidí.

Mrtvý ležel v opuštěném drážním domku. V Lanžhotě ho znají jako bezdomovce

Lanžhot – Smrt letos dvaapadesátiletého muže prověřovali ve čtvrtek policisté v Lanžhotě. Mrtvý ležel v bývalého drážním domku, který je dlouhodobě nevyužívaný.

Pokuty si pravidelně odváží desítky řidičů. Už i v Lanžhotě

Břeclavsko – Přestože jsou místa, kde se objevují měřicí radary městských policistů v Břeclavi, známá, povolenou rychlost pravidelně překračují desítky řidičů. Strážníci se naposledy objevili u silnice vedoucí do Lanžhota, kam kromě Břeclavi zajíždí také.

Hodinové manévry policie a záchranářů: hledali muže v Dyji, našli ho na nádraží

Břeclav – Nakonec šťastný závěr mělo pátrání policistů po devětadvacetiletém muži, jenž měl podle svědkyně skočit do Dyje z mostu v břeclavské ulici 17. listopadu.

Měli jen velké oči, zní výtka k přebytku Břeclavi za minulý rok

Břeclav – Přestože vedení Břeclavi plánovalo schodek ve výši několika desítek milionů korun, nakonec se loňské hospodaření města dostalo do plusu. V konečném součtu jde o sedmnáct milionů korun. Z koalice i opozice zní shodné hlasy, že výsledek byl předpovídatelný. Míra spokojenosti je ale odlišná.

Chytrá města: do vývoje jdou miliony korun, zatím zůstává spíš u vizí

Jižní Morava – Radnice v regionu čelí technologické výzvě. Aby mohla svá města nazvat chytrými, inovují osvětlení či parkovací systémy. Požadavky lidí se různí.

OBRAZEM: Dvůr provoněla zabijačka. Vizí je minifestival otevřených sklepů

Němčičky – Pro Moniku Juránkovou se návštěva Vinařského dvora v Němčičkách stala už malou tradicí. Ostatně, jako obyvatelka obce jej má téměř za rohem. Přichází i v sobotu dopoledne, kdy se v místě koná vinařská zabijačka.

Waltersdorf vypálila armáda, dnes je stejném místě městys

Moravská Nová Ves – Ve středu městyse dohlíží na každodenní ruch socha Tomáše Garriguea Masaryka. Nedaleko stojí obecní úřad, kostel a ještě o kus dál lze najít sklepy vinařů. Tak vypadá současná podoba Moravské Nové Vsi – městyse na hranici okresů Břeclav a Hodonín. Nic z toho však už nepřipomíná ves, která byla na stejném místě o několik set let dříve.

Škola uctí spisovatelku Sojkovou, chystá k ní literární procházku

Lanžhot – Knihy, fotografie, písemnosti i odkazy z tisku směřující ke spisovatelce Kamile Sojkové shání v Masarykově základní škole v Lanžhotě. Chtějí jí tam totiž vytvořit pamětní místo, které by žákům připomínalo její literární dílo i pedagogické působení na tamní škole. „Jedná se totiž o jednu z nemnoha spisovatelských osobností z našeho regionu, která na lanžhotské škole na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století učila češtinu, dějepis a zeměpis," uvedl lanžhotský pedagog, jenž se odkazem Sojkové zabývá, Petr Vlasák.

Mandaly byly východisko z hnusné doby, říká výtvarnice Banasiková

Břeclav – Ten dotaz nešlo pominout. Co bylo náročnější: tvorba mandaly, nebo vyšlapání desítek schodů vedoucích do podkrovní galerie Lichtenštejnského domu v Břeclavi? „Rozhodně schody."Odpověď patří břeclavské výtvarnici Blance Banasikové, která svými díly zkrášlila právě onu podkrovní galerii. Mandaly jsou tam k vidění od čtvrtka, kdy se konala vernisáž, až do pátého března.

OBRAZEM: Koně vytahovali z bahna. Záchranná akce skončila happyendem

Lednice – Koně uvízlého v blátě stoky vytahovali v úterý hasiči v Lednici. Na místo vyrazila dokonce specializovaná jednotka z Brna, její pomoc ale nakonec nebyla potřeba. „Koně se podařilo vytáhnout ještě před jejím příjezdem díky navijáku," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Řidič se z vybouraného auta dostal sám, ke kolizi ale jela sanitka

Jižní Morava – Dopravní nehody zaměstnaly policisty, hasiče i záchrannou službu v příhraničních regionech jižní Moravy. Sanitka jela v úterý po osmé hodině večerní například do Hrabětic na Znojemsku, kde havarovalo osobní auto.„Řidič se z něj dostal sám, vyprošťování nebylo potřeba," poznamenal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Na místo vyrazila sanitka, jejíž posádka ošetřila jednoho zraněného člověka.

Poklid, žádný frmol. Salon vín se stovkou nejlepších vzorků lákal už v první den

Valtice /REPORTÁŽ/ – Sklepení valtického zámku se stalo vyhledávaným cílem. Od soboty jsou tam k ochutnání nejlepší vína z České republiky.

OBRAZEM: Hustopečemi kráčela zelená dryáda, gejša nebo indiáni

Hustopeče – Loni s kamarádkou byly za šmouly, letos chtěly změnit barvu. Z Marie Vašulínové se tak stala zelená dryáda – ochránkyně stromů známá z řecké mytologie. A nebo třeba z české pohádky Řachanda. V sobotu se zúčastnila hustopečského masopustu.

Holocaust? Židé z Břeclavi museli odejít už po Mnichovu, říká historička Káňová

Břeclav /ROZHOVOR/ – Den památky obětí holocaustu si před několika dny připomněli lidé nejen na Břeclavsku. Osudy židů, kteří až do příchodů nacistů žili po staletí v Břeclavi, zkoumá tamní historička Alena Káňová. „Dohledávám místa, kde lidé končili své životy. Například jeden z břeclavských rodáků byl jednou z prvních obětí transportu na východ, kdy zamířil do vyhlazovacího tábora v Minsku," říká Káňová.

Ptačí chřipka na Nových Mlýnech potvrzena. Kachna se ale točila kvůli vlasci

Nové Mlýny /VIDEO/ – Mlha v pátek zahalila břehy i hladinu novomlýnských nádrží na pomezí Břeclavska a Brněnska. Veterináři ve stejný den také potvrdili, že se v místě objevila nákaza ptačí chřipkou. Svědčí o tom kombinace několika uhynulých kusů a výskyt nákazy u divoce žijících ptáků v dalších místech České republiky.

Důchodci tráví čas se psy nebo kozami. Kontakt se zvířaty jim pomáhá s psychikou

Břeclavsko – Odezva je výborná. Tak komentoval ředitel břeclavského domova důchodců David Malinkovič výsledky, které u penzistů vyvolávají setkání se zvířaty. V domově využívají canisterapii, tedy kontakt se psem, i takzvanou „kozoterapii".

To nejlepší z domácích vinic. Salon vín otevírá, velký zájem o něj mají Korejci

Valtice – Dočkali se. To nejlepší z moravských a českých vinic ochutnají lidé letos poprvé na zámku ve Valticích na Břeclavsku. V místě sídlící expozice Salonu vín nabídne elitní stovku vzorků už v sobotu.

AKTUALIZOVÁNO

Břeclavsko zasypal sníh. Kamiony zůstaly stát u hranice s Rakouskem

Břeclavsko /FOTOGALERIE/ – Odmetání desítky centimetrů vysoké vrstvy sněhu čekalo ve středu obyvatele Břeclavska. Po úterní chumelenici zůstaly zasypané mnohé chodníky i auta. Hlavní silnice byly průjezdné se zvýšenou opatrností, na některé cesty nižších tříd se vyplatilo raději nejezdit.

Obecní rozhlas má pořád své místo. I za cenu milionů korun

Jižní Morava - Města a obce obnovují či modernizují pouliční rozhlasy. Původní verze nahrazují bezdrátovou, případně mobilní aplikací. Ampliony mají stále své místo.

AKTUALIZOVÁNO

Nové Mlýny: kachna se točí dokola. Divné chování budí obavy z ptačí chřipky

Nové Mlýny /VIDEO/ – Obavy z propuknutí ptačí chřipky u ptáků přebývajících na Nových Mlýnech mají lidé z Moravského ornitologického svazu. Při víkendové návštěvě nádrží natočili několik kusů, které se chováním vymykaly běžnému stavu.

Maloval jsem realisticky, pak jsem ale objevil abstrakci, říká Břeclavan Mráz

Břeclav, Hustopeče /ROZHOVOR/ – Už jen poslední dny jsou v hustopečské galerii U Synků k vidění obrazy výtvarníků Lenky Neuhauserové a Miroslava M. Mráze z Břeclavi. Mrázova díla, která mimo jiné už léta zdobí redakci Nového života, jsou – jak říká – odrazem jeho duše. „Jsou to mé prožitky," tvrdí Mráz. Prodejní výstava U Synků končí v neděli.

Horolezecké vybavení dopadených zlodějů poslouží problémovým dětem

Břeclav – Bezplatně převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Břeclavi horolezecké vybavení pocházející z trestné činnosti Diagnostickému ústavu pro mládež, středisku výchovné péče a školní jídelně v Brně.

Spor o zákon. Šikana, zní ze svazu obcí a měst. Pojistka, míní poslanec Petrů

Jižní Morava – Jihomoravská města a obce při tvorbě rozpočtů omezí zákon. Zakazuje jim vysoké zadlužení. Vyvolal spor.

Moss logistics odmítá znehybnění cen nafty. Kvůli riziku, že zaplatí ještě více

Hustopeče – Ten dotaz zazněl zcela na závěr a odpověď na něj byla předpokladatelná. „Jestli čekáme, až půjde cena dolů? No samozřejmě. Předchozí stav pro nás byl optimální. Umožňoval nám nebýt v napětí," říká s úsměvem jednatel jednoho z největších dopravců na Břeclavsku Moss Logistics Jiří Kadrnka. Benzin i nafta v posledních měsících podražily v průměru o dvě koruny za litr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies