VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LUKÁŠ IVÁNEK

Lukáš Ivánek / Břeclavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pálavské vinobraní trhalo rekordy. Do Mikulova dorazilo 65 tisíc hostů

Mikulov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Ještě poslední sklenice vína, a konec. Nedělním večerem končí v Mikulově na Břeclavsku jubilejní sedmdesátý ročník Pálavského vinobraní. Pořadatelé prohlásili, že byl rekordní.

Desítky tisíc lidí zaplnily Mikulov. Hosty Pálavského vinobraní zaujal Čechomor

Mikulov /FOTOGALERIE/ – Desítky tisíc lidí se od pátku do neděle baví v Mikulově, kde se koná sedmdesátý ročník Pálavského vinobraní. Akci vyplněné hudebními koncerty, divadlem, ochutnávkami vína nebo velkým množstvím stánků s nejrůznějším zbožím svědčí slunečné počasí. Návštěvníci obsadili historické náměstí, blízký zámek, amfiteátr i mnoho okolních ulic. „Skvělé,“ shodovali se mnozí hosté například u koncertu kapely Čechomor, která vystoupila v sobotu odpoledne.

Volby do sněmovny: v Břeclavi tisknou jedenáct milionů hlasovacích sad

Jižní Morava – Až se Eva Srncová z Hodonína ve druhé polovině října vydá k volební urně, v ruce bude mít lístek vyrobený v břeclavské tiskárně Moraviapress. Jejich tisk začal v pátek.

To komornější. Moravská Nová Ves se chystá na vinobraní

Moravská Nová Ves – Zatímco v Mikulově se oslavy vinobraní staly pompézní akcí, v Moravské Nové Vsi vsadili na komorní atmosféru. Návštěvníci zamíří do tamních vinařských uliček v sobotu odpoledne. O zahájení se postará krojovaný průvod, jehož účastníci projdou městysem od druhé hodiny odpolední.

Tragédie 1936: smíření s učitelem, který pod tlakem opustil Rakvice

Rakvice – Ta událost mu navždy změnila život. Ačkoliv ho soud zprostil viny, pod tlakem obyvatel musel odejít. Nyní vedení obce připravuje návrat a uložení jeho ostatků na místní hřbitov. Příběh se týká někdejšího řídícího učitele Bohumila Horňanského, který byl v roce 1936 při tragické smrti jednatřiceti školáků z Rakvic na Břeclavsku.

Kiritof má kozla jménem Kvido. Tématem hodů jsou stopy Chorvatů na Moravě

Jevišovka – Barvami se v neděli rozzáří ulice v Jevišovce. Obec čeká kiritof – hody či jinak chorvatský kulturní den. Tématem se stanou stopy, které moravští Chorvati zanechali v kulturním bohatství jižní Moravy. O půl jedenácté se uskuteční mše svatá, kterou doprovodí hudební skupina Svitlostz Rakouska a sbor Národopisného souboru Pálava z Mikulova.

Na vesnicích si farář udržuje autoritu i dnes, říká historička

Břeclavsko – Ta zpráva ho příliš nepotěšila. „No, nevím, jestli jste vybral dobře. Bývá nás tady opravdu málo.“ Kněz Oldřich Chocholáč tak reagoval na možnost, že se redaktor Deníku Rovnost vypraví na reportáž do kostela v Dobrém Poli. Ačkoliv nakonec vybral jiné místo, farářova slova ilustrují současnou situaci v několika obcích Břeclavska. Nízký počet lidí pravidelně docházejících do kostela se týká především vsí vysídlených po druhé světové válce.

Koller, Čechomor, Mig 21 a další. Pálavské vinobraní se blíží

Mikulov – Pouze do konce srpna bude ještě možné získat vstupenky na Pálavské vinobraní v Mikulově za příznivější cenu, než tomu bude na místě. Lístek na celý program, který se uskuteční od osmého do desátého září, nyní stojí 550 korun. Od prvního září už si jej zájemci pořídí za sumu o padesát korun dražší.

A výjimečně zní zvony. Místo, kde se na kostel zapomnělo

Dolní Věstonice /FOTOGALERIE/ – Patří k obcím, kde kostel navštěvují především turisté. O cennou stavbu v Dolních Věstonicích se stará hrstka nadšenců. Zlom nastal v šedesátých letech minulého století.

Chceme, aby se z Hustopečí stalo chytré město, říká starostka Potměšilová

Hustopeče /ROZHOVOR/ – Gymnazista vyjde před školu a sedne si na lavičku, která mu nabije mobil nebo notebook. I tak si město za padesát let představuje starostka Hustopečí Hana Potměšilová. Vidí je protkané moderními technologiemi.

Králem vín je Buriánek ze ZD Němčičky. Má obě hlavní ceny

Němčičky – Pouze dvakrát se ve dvanáctileté historii soutěže Král vín podařilo jednomu vinaři získat obě hlavní ceny – titul šampiona a prvenství za nejlepší kolekci. Pyšnit se tím letos může Pavel Buriánek ze ZD Němčičky.

Merkur se bavil Závěrečnou letní show. Tancem a hudbou

Pasohlávky /REPORTÁŽ/ – Horko. Až úmorné. Tanečnice valtické skupiny Just Machines přesto neztrácí smysl pro humor. „Až skončíme, aspoň nás odsud seškrábněte.“ Glosují tím nezvykle náročné podmínky pro své vystoupení, jimiž v sobotu odpoledne startují Závěrečnou letní show v pasohláveckém kempu Merkur. 

Po srážce dvou aut zůstali čtyři zranění. Pro jednoho letěl vrtulník

Borkovany – Tři sanitky a vrtulník. Okolí osvícené blikajícími modrými majáky. Tak to v sobotu před desátou hodinou večerní vypadalo u Borkovan, kde se srazila dvě osobní auta. Při střetu se zranili čtyři lidé. „Jeden člověk utrpěl středně těžká zranění, se kterými ho vrtulník dopravil do fakultní nemocnice v Brně,“ hlásila operátorka jihomoravské záchranné služby Dagmar Kellnerová.

Vyšetřování tragédie: pilot před osudovým pádem zřejmě zariskoval

Moravský Žižkov – Pravděpodobně lidská chyba stála za smrtí letce motorového paraglidu, o jehož nehodě informoval Deník Rovnost už ve čtvrtek. Kolize se stala na poli u Moravského Žižkova na Břeclavsku. Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod nyní Rovnosti sdělil, že k tragické havárii podle všeho přispěl pilot vlastní neopatrností.

AKTUALIZOVÁNO

Motorkář zemřel po nárazu do budovy. Policie pracuje i s verzí sebevraždy

Kostice /FOTOGALERIE/ – Sebevražda mohla být důvodem čtvrteční smrti motorkáře v Kosticích na Břeclavsku. Muž ve vysoké rychlosti naboural do budovy v centru obce. Na jihomoravských silnicích jde už o devatenáctou oběť od začátku letních prázdnin. 

Motorkářům ve Valticích zahrají Irnis. Městem projede vzpomínková jízda

Valtice – Zahrada hostince Pančava ve Valticích se stane dějištěm sedmého ročníku Motosrazu, jenž má podtitul Memorial Jana a Alojze Vychodilových. Konat se bude v sobotu od tři hodin odpoledne, o šesté podvečerní pak zahrají Brunnfield, Irnis nebo Lukas Vincour.

Umění pod širým nebem. Tři Grácie zkrášlí výstava břeclavských výtvarníků

Hlohovec – Prostředí Tří Grácií u Prostředního rybníka poblíž Lednice a Hlohovce si pro výstavu pod širým nebem vybralo Sdružení břeclavských výtvarníků. V sobotu hodinu před polednem tam začne druhé Saletnění.

AKTUALIZOVÁNO

Paraglidista zemřel po pádu na pole. Příčinu šetří inspekce

Moravský Žižkov /FOTOGALERIE/ – Ačkoliv téměř čisté nebe nad Břeclavskem ve středu ozařovalo slunce, let pro jednoho z účastníků tamního evropského šampionátu v motorovém paraglidingu skončil smrtí. Prestižní akci konanou na letišti v Břeclavi poznamenala tragická nehoda.

Nabité Vinohraní. Návštěvníkům zahrají Alkehol, Čechomor nebo Tublatanka

Velké Pavlovice – Na známá jména vsadili pořadatelé hudebně-vinařské akce Vinohraní ve Viniu. Do Velkých Pavlovic v sobotu dorazí Čechomor, Tublatanka, Alkehol, Artmosphere a příchozí se dočkají rovněž kapely Tři ségry banditos.

"Nepopulární" hudba: Eurotrialog zve na Katarzii či Špinavé spodní prádlo

Mikulov – Začne Luboš Pospíšil, naváží na něj Plastic People a pak třeba Puding paní Elvisovej. O čem je řeč? O festivalu nepopulární hudby Eurotrialog, který se uskuteční v pátek a v sobotu v Mikulově.

Závěrečnou letní show roztančí Just Machines, Debbi či Poetika

Pasohlávky – Je z čeho vybírat. Just Machines, Eric Clapton cover band alias Blues BazAar, Martin Šafařík, Poetika, Debbi nebo The Gardeners. Ti všichni vystoupí na závěrečné letní show, kterou připravují pořadatelé v pasohláveckém kempu Merkur.

Paarův zámeček má novou šanci. Pohořelice na něj dostanou desítky milionů

Pohořelice – Čtyřiatřicet milionů korun mají přislíbené Pohořelice jako dotaci na opravu Paarova zámečku. Chátrající stavba dostane novou šanci k využití v následujících dvou letech.

Oprava průtahu vyžene z Břeclavi těžká auta. Místem projíždí denně 20 tisíc aut

Břeclav - V Břeclavi v pondělí začíná oprava části hlavního tahu. Řidiči se vydají po objížďce, práce potrvají do úvodu září. Náklady se šplhají k pěti milionům korun.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

S hledáním chlapce z Břeclavi pomohly stovky lidí. Zprávu šířily na internetu

Břeclav – Značný zájem vzbudilo pátrání po jedenáctiletém chlapci, který odešel z letního tábora na Třebíčsku a vydal se domů do Břeclavi. Zprávu o jeho zmizení, kterou původně provázela nejistota ohledně dalšího osudu, sdílelo za krátkou chvíli na Facebooku více než dvě stě padesát čtenářů Břeclavského deníku Rovnost.

Návštěva Hitlera byla velká sláva. Mikulov býval německý, připomíná šéf archivu

Mikulov /ROZHOVOR/ – Historické Náměstí má v práci téměř na dohled. Ředitel okresního archivu sídlícího v Mikulově Miroslav Svoboda se v rozhovoru rozvyprávěl o někdejším významu turisty vyhledávaného místa a s ním spjatých událostech. „Náměstí dřív bývalo mnohem větší,“ říká.

Kašnice postaví centrum, kde najdou vyžití děti i důchodci

Kašnice – Za více než tři miliony korun chce vedení Kašnice vybudovat nové komunitní centrum. Volný čas tam budou trávit děti či penzisté. Kašničtí zatím požádali o stavební povolení a dotaci. „Výběrové řízení uděláme až poté, co nám peníze potvrdí,“ sdělila starostka Marie Vysloužilová.

Proti suchu. Obce chtějí nové rybníky, aby zadržely vodu

Jižní Morava – Tristní je výška hladiny řeky Jihlavy, jejíž koryto se vine podél Přibic na pomezí Břeclavska a Brněnska. Kvůli suchu a tropickým teplotám je na historickém minimu i množství vody ve studních. „Tam je to jedna velká katastrofa,“ kroutil hlavou přibický starosta Miroslav Effenberger.

Přibice směňují a vykupují polnosti. Kvůli půdě i přehledu

Přibice - Na třicet hektarů polností vykoupila od nyní již bývalých vlastníků obec Přibice. Pozemky potřebuje hlavně k rozšíření polních cest, větrolamů či biokoridorů. Podle starosty Miroslava Effenbergera tím chtějí zamezit snižování kvality zemědělské půdy v okolí.

Dítě sedělo v okně tři metry nad zemí. Matku budili strážníci

Břeclav – Tragédií mohl skončit případ, který ve čtvrtek řešili strážníci v Břeclavi. V okně jedné z tamních ubytoven sedělo dvouleté dítě. Malé dívky si všiml kolemjdoucí, který kvůli obavě, že by mohla vypadnout, přivolal městské policisty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení