VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL HRABAL

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Problém pro brouky: staré stromy mizí, mladších je málo

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Nález vzácných brouků, kteří už na mnoha místech Evropy vyhynuli. To je jeden z výsledků unikátního průzkumu odborníků na hmyz z Biologického centra Akademie věd České republiky a geoinformatiků z Ostravské univerzity v jihomoravských luzích mezi dolními toky Dyje a Moravy. Ty zasahují na Břeclavsko a Hodonínsko. „Vědci našli například rýhovce pralesního. Mezi několika druhy nalezenými v republice poprvé byl malou senzací jeden z nejvzácnějších evropských brouků Rhacopus pyrenaeus,“ uvedla mluvčí centra Daniela Procházková.

Nemohl ani stát, přesto sedl na kolo. Cyklista s 3,73 promile upadl a zranil se

Břeclav - Nebyl skoro schopný stát na nohou, přesto pětačtyřicetiletý cyklista nasedl na kolo a vydal se po třídě 1. máje, která spojuje centrum Břeclavi s městskou částí Poštorná. „Daleko ovšem muž nedojel. Z důvodu silné opilosti nezvládl řízení a upadl na chodník. Při pádu se zranil a sanitka jej musela převést do nemocnice," sdělila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Opilému řidiči, který převrátil auto na střechu, hrozí až tři roky

Velké Bílovice – Podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je šestadvacetiletý mladík. Ten na začátku dubna obrátil ve Velkých Bílovicích Škodu Octavii na střechu. Nadýchal téměř dvě a půl promile alkoholu.

Byl to jen reflex, skromně říká břeclavský dobrovolný hasič o záchraně tonoucího

Břeclav, Senec - Na jezero do slovenského Sence vyrazila v neděli dvojice dobrovolných hasičů ze Staré Břeclavi zdokonalit se v potápění. Ještě než se však ponořili poprvé pod hladinu, stihli zachránit lidský život, když vytáhli z vody tonoucího důchodce.

Obchvat: Břeclav prodala pozemky Ředitelství silnic a dálnic

Jižní Morava – Přibližně dva miliony korun dostane Břeclav za prodej pozemků, které leží v místech budoucího obchvatu. Tamní zastupitelé odhlasovali prodej všech městských pozemků pod obchvatem státnímu podniku Ředitelství silnic a dálnic.

AKTUALIZUJEME

V Moravské Nové Vsi hoří rodinný dům. Hasiči jsou na místě

Moravská Nová Ves - Tři vodní proudy nasadili hasiči na uhašení požáru přízemního rodinného domu v Moravské Nové Vsi. V ulici Josefovské chalupy začalo hořet v úterý kolem čtvrt na dvě odpoledne. "Odpojili jsme dům od elektřiny a použili přetlakovou ventilaci," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

AKTUALIZOVÁNO

Hořela střecha v areálu pily. Požár zaměstnal dvanáct jednotek hasičů

Podivín /FOTOGALERIE/ – Požár střechy jedné z budov o rozměru asi dvacet krát třicet metrů v areálu pily v Podivíně zaměstnal v pondělí po jedenácté hodině dopoledne celkem dvanáct hasičských jednotek. „Na místo vyjela také speciální technika z Brna a drážní hasiči,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Kolotoč se při pouti nahnul, 7 lidí se zranilo. Provozovatele vyšetřuje policie

Zaječí – Z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti je podezřelý provozovatel pouťové atrakce. Ta se v sobotu večer na hodech v Zaječí nahnula, přičemž v době rozkývání kolotoče tam sedělo osmnáct lidí. Případem se v současné době zabývají kriminalisté.

Při odpalech v Bořím lese se cyklisté musí vydat jinudy

Břeclav – Poblíž cyklostezek vznikla trhací jáma, v níž pyrotechnici odpalují nálezy munice v Bořím lese mezi Břeclaví a Valticemi. Vedení břeclavské radnice se proto dohodlo s policisty na objízdné trase.

Psychologové ve školách chybí. Podle ředitelů škol jsou potřební

Jižní Morava – Děti ze základních škol si v pátek převzaly vysvědčení. Právě s blížícím se datem jeho předávání přibyla práce školním psychologům. „Děti začaly známky řešit více než celý rok. Docvaklo jim, že už to před rodiči neutají. Přijde mi však, že záleží hodně na tom, jaká je komunikace mezi dětmi a rodiči. Bojí se většinou to dítě, které s rodičem moc nekomunikuje," sdělila znojemská psycholožka Eva Kneblová.

Jedničky, dvojky, trojky... Školáci převzali vysvědčení, začínají jim prázdniny

Břeclav - Naposledy před letními prázdninami zavítali v pátek ráno žáci do lavic základních a středních škol na Břeclavsku. Od svých třídních učitelů převzali vysvědčení, kde se ve známkách zhodnotila jejich půlroční práce.

Silnice i miliony zůstávají zablokované. Věstonice mají poslední šanci na dotaci

Dolní Věstonice, Pavlov – Silnice u Dolních Věstonic zůstává uzavřená. Obec na dotaci na zpevnění tamního svahu opět nedosáhla. Zbývá jen jeden pokus.

Mizérie. Úroda ječmene je oproti loňsku poloviční, schnou i další obiloviny

Jižní Morava – Mizerná. Tak označil letošní sklizeň ozimého ječmene předseda Okresní agrární komory na Břeclavsku Antonín Osička. V okrese odhaduje kvůli velkému suchu propad v průměru o čtyřicet procent. „Máme posečených asi padesát hektarů a výnos se pohybuje mezi dvěma a třemi tunami na hektar. U jarních ječmenů to nebude lepší. A podobně špatné to bude i u pšenice. Obilí nedozrálo a uschlo," řekl Osička s tím, že loni byl v okrese průměrný výnos ozimého ječmene 5,1 tuny na hektar.

OBRAZEM: Děti si vyzkoušely luk i boj s mečem. Na pohořelických slavnostech

Pohořelice – Na jednom místě si děti zkouší střelbu z luku, o kus dál další dvě proti sobě bojují s mečem a štítem, další se přetahují lanem. Takto to vypadalo v sobotu po druhé hodině odpolední v Pohořelicích u pódia ve Staré obci. Druhým dnem tam pokračovaly slavnosti města.

Srážka tří aut u Perné? Silnice I/52 je špatně průjezdná

Perná – Nehoda dvou osobních aut a dodávky u Perné ještě více zkomplikovala v neděli odpoledne průjezdnost frekventované silnice I/52, která vede z Mikulova do Brna.

Petice: výstavba na Křížovém vrchu děsí některé Hustopečany, kvůli dopravě

Hustopeče – Obavy. Projíždějící auta v ulici Kapitána Jaroše v Hustopečích trápí nejen tamní obyvatele, ale také majitele sklepů v sousední Vinařské ulici. Zadní stěny jim praskají a oni se bojí, že to bude horší. Na Křížovém vrchu, na který vede zmíněnou ulicí cesta, mají totiž vzniknout nové domy.

Slavnosti břeclavského piva: řízné speciály, rock i Schmitzer bavící davy

Břeclav /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Kanec je výborný, hlásí Břeclavan Oldřich Janza. Pokyvuje do rytmu hlavou a s kelímkem v ruce si užívá atmosféru Slavností břeclavského piva. V sobotu se přichází pobavit a poslechnout si kapely do areálu zámku. Návštěvníci mají na výběr z několika druhů piv, nejen z břeclavského zámeckého pivovaru, ale i speciály od regionálních minipivovarů.

Tři auta se srazila u Velkých Pavlovic. Dva zranění skončili v nemocnici

Velké Pavlovice - Čtyři zranění vzešli ze sobotní nehody tří osobních aut u Velkých Pavlovic. Stala se v půl osmé večer. „První pomoc jsme poskytovali jednomu zraněnému člověku," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Filip Venclovský.

Nehoda u Kobylí: motorkář utrpěl vážná poranění

Kobylí – Vážnými zraněními odnesl mladý motorkář v sobotu odpoledne srážku s osobním autem. Nehoda se stala okolo půl páté u Kobylí. „Zraněnému jsme poskytli první pomoc, pak jsme jej předali do péče záchranné služby," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Filip Venclovský.

Noc kostelů: děti řešily úkoly, při prohlídce zapojily čich i zrak

Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ – Po čem voní kadidlo? Takovou otázku má pro děti farář Marek Slatinský při páteční prohlídce kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Po liliích, odpoví jeden z chlapců špatně, druhý už správně volí růže. Právě poznávání správné vůně je nejsložitější například podle Miriam, dcery Miroslavy Hádlíkové. Je pátek po páté hodině odpoledne a začíná program k Noci kostelů.

Hraniční přechod Reintal uzavřela dopravní nehoda. Řidiči musí přes Mikulov

Břeclav - Dopravní nehoda se zraněním na rakouské straně uzavřela v pátek večer silnici I/55 z Reintalu na Břeclav. "Silnice je neprůjezdná, doprava je odkláněná do České republiky přes Mikulov," sdělil před desátou hodinou policejní mluvčí Bohumil Malášek.

V jímce na dešťovou vodu našel muž protipancéřovou střelu z druhé světové války

Hrušky – Nečekaný nález se podařil za vlastním domem muži z Hrušek. Objevil tam zkorodovaný předmět připomínající munici.

Co bude v mikulovském Národním domě? Napoví i veřejná diskuze

Mikulov – Slušné a nepříliš luxusní ubytovací prostory. Takové využití bývalého Národního domu na Náměstí v Mikulově na Břeclavsku by se líbilo Jiřímu Vrbkovi. „Jako pořadatel různých soutěží a kurzů při základní umělecké škole postrádám v Mikulově možnost levného ubytování pro děti i další účastníky," sdělil Vrbka.

Uzavřou most na silnici I/52 u Pasohlávek, objížďky zhustí dopravu

Pasohlávky – Předpokládám, že to nebude tak katastrofické, jak by tomu bylo ve všední den. Takto okomentovala chystanou uzavírku silnice I/52 starostka Pasohlávek na pomezí Břeclavska a Brněnska Martina Dominová.

Znovuotevření silnice? Čeká se na miliony. Najezdím sedmkrát víc, zlobí se muž

Dolní Věstonice, Pavlov – Stále neprůjezdná je silnice mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Práce tam stojí. O jejich pokračování má být jasněji v úterý.

Vinařskou motorku dělal dva měsíce. Od dětství jsem žádnou neměl, říká řezbář

Lanžhot /FOTOGALERIE/ – Váží okolo tří až čtyř set kilogramů a v místě řídítek má na výšku více než jeden metr. To jsou parametry unikátní vinařské motorky, kterou vytvořil řezbář a sochař Jan Vitásek z Lanžhota na Břeclavsku. K práci dostal od zadavatele jen základní instrukce. „Udělej ji tak, aby byla pěkná, řekli mi jen. Vymyslel jsem si ji sám," usmívá se jednašedesátiletý Vitásek.

OBRAZEM: Metal a rock mezi vinohrady. Ferby Fest nažhavili i De Bill Heads

Velké Bílovice – Mám vyhulenou hlavu, znělo v sobotu kolem půl šesté odpoledne areálem Křástelka ve Velkých Bílovicích. Skladbu kapely De Bill Heads tam poslouchali lidé, kteří přišli na jedenáctý ročník Ferby Festu.

AKTUALIZOVÁNO

Pil s kamarády, se třemi promile sedl za volant. Zaparkoval nad garáží

Jevišovka - Osobní auto, které řídil opilý řidič, narazilo v neděli kolem druhé hodiny odpolední do rodinného domu v Jevišovce. Muž nezvládl řízení a po projetí zatáčky dostal smyk, po němž zaparkoval nad vjezdem do garáže. "V autě byli čtyři lidé, z toho tři muži pod vlivem alkoholu měli lehčí poranění a odmítli převoz do nemocnice," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková.

Hošije, vrtěná a verbuňk. Staronový stárek Podluží završil vítězný hattrick

Tvrdonice /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Sláva i peníze. Takové odpovědi v nadsázce zaznívají od adeptů na titul stárka Podluží 2017 na otázku moderátorky Zuzany Studené, proč se vůbec do soutěže přihlásili.

Premiéra Elánu v Mikulově se neuskuteční. Koncert pro deset tisíc lidí zrušili

Mikulov – Poprvé v Mikulově měla vystoupit známá slovenská kapela Elán. Fanoušci se jí však nakonec nedočkají. Koncert s názvem Živých nás nedostanů, který se měl konat v sobotu sedmnáctého června v tamním amfiteátru, je zrušený. Počet návštěvníků měl být přitom kolem deseti tisíc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení