VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

23.7.2017

Klasická hudba oživí historické budovy Lednicko-valtického areálu

Břeclavsko – Lednicko/Valtický hudební festival, na nějž si už lze pořídit vstupenky, nepřinese jenom zážitek z klasické hudby. Zároveň si dává za cíl představit historické skvosty Břeclavska. Každému z nich bude věnovaný pravidelný seriál v Novém životě.

13.7.2017

Když je mi blbě, čtu si Skácela, říká oslavenkyně Fojtová

Novosedly - Sedmdesáté narozeniny oslavila novosedelská rodačka a spisovatelka Věra Fojtová. Nad možností pompézní oslavy významného jubilea ale mávla rukou. „Narozeniny jsem oslavila v rodinném kruhu bez zbytečné pozornosti,“ usmívá se Fojtová.

12.7.2017

Peníze za vstupenky na Elán? Padla slova o žalobě

Mikulov – Zoufalé čekání pokračuje. Přestože měli fanoušci slovenské skupiny Elán slíbené, že se jim peníze za vstupenky po zrušeném koncertu v Mikulově objeví na účtech do konce června, nestalo se tak. „Psala jsem pořadatelské agentuře. Neustále slibují vrácení peněz, ale zatím nic. Do dnešního dne jsem je nedostala zpátky,“ sdělila v úterý Břeclavskému deníku jedna z poškozených Jana Vacová. A není sama. Někteří již dokonce uvažují o podání hromadné žaloby, za lístky mnozí utratili tisíce korun. O svých plánech informovali na sociální síti Facebook ve skupině M!kulov.

6.7.2017

Nejen prohlídky památky. Valtický zámek slibuje léto plné koncertů a divadel

Valtice – Výstavy a historické prostory nejsou o letních prázdninách jediným lákadlem na zámku ve Valticích. Slibuje i pestrou nabídku koncertů a akcí spojených s nejrůznějšími pochutinami.

30.6.2017

Loutna česká i Beethovenova Eroica. Letní Valtice rozezvučí barokní hudba

Valtice – Prázdninovou atmosféru barokních Valtic letos umocní Mezinárodní letní škola staré hudby. Do města se sjedou jak profesionální, tak amatérští hudebníci, umělci v roli učitelů, studenti i děti či milovníci starších stylových období.

29.6.2017

Vnímání vína všemi smysly. U sklenky pobaví Dan Bárta nebo Spirituál kvintet

Popice – Vychutnat si sklenku vína při poslechu hudby mohou návštěvníci druhého ročníku Sonberského (ne)vinného kulturního léta. Koná se v areálu vinařství v Popicích od druhého července. Organizátoři pro letošní rok připravili deset koncertů.

25.6.2017

Efram? Se zvuky a stíny jsem už splynula, říká výtvarnice Chludilová

Mikulov /REPORTÁŽ/ – Mikulovská galerie Efram funguje už patnáct let. Stojí za ní výtvarnice Sylva Chludilová. Slavila uplynulou sobotu.

25.6.2017

Jsem učitel a při pohledu na kalendář se směju každý den, říká kreslíř Kocmánek

Lanžhot – Novou knihou s názvem Ve víně je sranda se může pyšnit dvorní kreslíř Nového života Milan Kocmánek. Pokřtí ji pátého července na Festivalu Sedleckých vín v areálu ZD Sedlec.

21.6.2017

Zrušený koncert skupiny Elán: lidé čekají na vrácení peněz

Mikulov – Zklamání a vztek. Zrušený koncert slovenské skupiny Elán kvůli neshodám s promotérem budí u fanoušků rozpaky. Přestože dostali příslib vrácení peněz za vstupenky, na vyrovnání stále čekají. Na akci se do Mikulova chystaly tisíce lidí.

21.6.2017

Festival v tropech. Strážnické ulice zchladí kropicí vozy

Strážnice /INFOGRAFIKA/ – Díky návštěvníkům slavného folklorního festivalu se počet lidí v jinak šestitisícové Strážnici už ve čtvrtek rozroste na pětinásobek. Letos se budou bavit v třicetistupňových vedrech. Pořadatelé na to mysleli.

20.6.2017

Charvatčané pokřtí nové album. Zahrají s Felixem Slováčkem

Břeclav – Se saxofonistou a klarinetistou Felixem Slováčkem vystoupí folklorní soubor Charvatčané. Stane se tak při křtu nového CD, k čemuž dojde v sokolovně břeclavské městské části Charvátská Nová Ves.

16.6.2017

Po starých skladbách pátral Partyka i ve vídeňském archivu

Břeclavsko /ROZHOVOR/ – Kompletní program již má Lednicko/Valtický hudební festival, jehož druhý ročník se uskuteční letos v termínu od 30. září do 14. října. „Klasická hudba oživí na podzim historické skvosty jižní Moravy," říká k chystanému festivalu jeho zakladatel a ředitel, houslista původem z Břeclavi Jiří Partyka.

8.6.2017

Noc kostelů láká na vzácné varhany, hry v zahradě i zvon

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Dvě stě padesát akcí přibližujících kostely lidem naplánovali organizátoři již na pátek 9. června. Tradiční Noc kostelů zve na prohlídky, koncerty i přednášky. Program v kostelích a modlitebnách začíná obvykle od páté hodiny a nabídne zábavu i poučení.

5.6.2017

OBRAZEM: Metal a rock mezi vinohrady. Ferby Fest nažhavili i De Bill Heads

Velké Bílovice – Mám vyhulenou hlavu, znělo v sobotu kolem půl šesté odpoledne areálem Křástelka ve Velkých Bílovicích. Skladbu kapely De Bill Heads tam poslouchali lidé, kteří přišli na jedenáctý ročník Ferby Festu.

3.6.2017

Premiéra Elánu v Mikulově se neuskuteční. Koncert pro deset tisíc lidí zrušili

Mikulov – Poprvé v Mikulově měla vystoupit známá slovenská kapela Elán. Fanoušci se jí však nakonec nedočkají. Koncert s názvem Živých nás nedostanů, který se měl konat v sobotu sedmnáctého června v tamním amfiteátru, je zrušený. Počet návštěvníků měl být přitom kolem deseti tisíc.

3.6.2017

Festival Concentus Moraviae rozezvučí starobylý nástroj serpent

Břeclavsko – Zpěv ve všech podobách. Mikulov se opět připojuje k festivalovým městům. Již podvaadvacáté.

1.6.2017

Víno je výborné platidlo, říká pořadatel Ferby Festu

Velké Bílovice – Pouštím si hlavně rockovou muziku, ale poslechnu si všechny žánry, třeba i lidové písně. To o sobě tvrdí hlavní pořadatel Ferby Festu, který se uskuteční v sobotu ve Velkých Bílovicích, Vladimír Ferbar. „Ze zahraničních kapel je má nejoblíbenější asi Metallica, z českých jsou to ty, které u nás na festivalu hodně hrály. Ať už Harlej či Alkehol," vyjmenovává muž.

1.6.2017

Elán fanoušci v Mikulově neuslyší. Promotér koncert zrušil

Mikulov – Poprvé v Mikulově měla vystoupit známá slovenská kapela Elán. Fanoušci se jí však nakonec nedočkají. Koncert s názvem Živých nás nedostanů, který se měl konat v sobotu sedmnáctého června v tamním amfiteátru, je zrušený.

28.5.2017

OBRAZEM: Poštornou znělo Májové zpívání. Bavilo v zahradě kostela

Břeclav – Ve stínu pod vzrostlými borovicemi a několika listnáči se to hemží lidmi. Odhadem kolem dvou set jich v sobotu před čtvrtou hodinou odpolední přichází do zahrady kostela v břeclavské městské části Poštorná.

27.5.2017

Happening ZUŠ Open podpořila pěvkyně Kožená. Program chystají i v Mikulově

Mikulov – K projektu nadačního fondu operní pěvkyně Magdaleny Kožené se připojila Základní umělecká škola v Mikulově. Jde o celorepublikovou událost, jež má zviditelnit právě „zušky": historicky první happening s názvem ZUŠ Open. Uskuteční se v úterý.

26.5.2017

Malíř Juřena: První obrazy jsem dělal podle obalů od žvýkaček s Mickey Mousem

Břeclav – Galerii na schodech v Městské knihovně v Břeclavi nově zdobí díla břeclavského malíře a grafika Libora Juřeny. „Motivy jsem posbíral hlavně při procházkách městem," vypráví Juřena.

25.5.2017

Ochotnice Akaiová přivezla čestné uznání z celostátní divadelní přehlídky

Břeclav - Na divadelních prknech vystupuje již patnáct let. Po celou dobu v břeclavském ochotnickém souboru Břetislav, se kterým se nedávno zúčastnila celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla ve Volyni. Stanislava Akaiová tam získala čestné uznání. „Bylo to pro mě velké překvapení, protože v představení Sestup Orfeův hraji okrajovou roli," říká k úspěchu Akaiová.

21.5.2017

Jaksi Taksi či Arakain. Lístky na Ferby Fest jsou v prodeji

Velké Bílovice – Festival, kde pojí rockovou muziku s dobrým vínem. Takový je Ferby Fest, jehož jedenáctý ročník se uskuteční v areálu Křástelka ve Velkých Bílovicích na začátku června. Vstupenky na akci, která slibuje bohaté hudební obsazení, jsou již v prodeji.

21.5.2017

Děti se v Mikulově naučí hrát divadlo. Čeká je týdenní výzva

Mikulov – Pět dní zkoušení, šestý den představení. Tuto týdenní výzvu pro mladé herce pořádá divadlo Petka v Mikulově. „Na programu je krátký muzikál s moderní hudbou, který svým poutavým příběhem a originálním zpracováním zaujme jak děti, tak dospělé," uvedla vedoucí divadla Tereza Kratochvílová, která za akcí stojí s manželem Petrem. Zájemci se mohou hlásit už nyní.

20.5.2017

Krysáci: spor autorů o práva s televizí možná skončí u soudu

Břeclav, Praha – Jak se kradou Krysáci. Tak se jmenuje kniha, kterou připravuje skupina autorů úspěšného televizního animovaného seriálu. „Chceme v ní poukázat na to, jakým způsobem se v současnosti hospodaří s animovanou tvorbou, a to nejen v České televizi, ale obecně," uvedl jeden z tvůrců Krysáků Cyril Podolský, který spojil svůj život pracovně i s Břeclaví.

20.5.2017

Život vinaře vtiskla do románu. Harasimová napsala Pohár touh

Hustopeče - Než začala psát první věty nového příběhu, aspoň na chvíli si zkusila, jaké to je být vinařem. Aspoň tedy teoreticky. Hustopečská spisovatelka Markéta Harasimová představuje svoji novou knihu věnovanou i vinařskému kraji – Pohár touhy. Pokřtí ji ve středu čtyřiadvacátého května v šest hodin v podvečer ve vinném sklepě Herbenka v Hustopečích.

19.5.2017

Mužáckým sborům chybí nástupci. Mladým se nechce, zoufá si folklorista

Břeclavsko – Ačkoliv se najdou výjimky, většinu mužáckých sborů na Břeclavsku sužuje nedostatek mladých posil. Nástupců. Jako velký problém to vidí například organizační vedoucí mužáků ve Valticích Ludvík Bartoš. „Kolikrát slyším některé mladíky zpívat u vína ve sklepě. A mají i pěkné hlasy. Ale nechce se jim cvičit a zpívat veřejně," smutní Bartoš.

11.5.2017

Zemřela zakladatelka mikulovského folkloru. Ikona, výjimečná žena, vzpomínají

Mikulov – Zemřela zakladatelka folkloru v Mikulově Zlatislava Krůzová. Bylo jí osmasedmdesát let. Výchově mladé generace se věnovala více než čtyřicet let.

8.5.2017

Kaněrovci vyráží na festival s Normálním debilem

Břeclav – S hrou Normální debil se břeclavští ochotníci ze souboru Bedřicha Kaněry představí ve středu na festivalu Náchodská prima sezona.

8.5.2017

Saletění u Reistny. Břeclavští výtvarníci vystaví díla pod širým nebem

Valtice, Břeclav – Dlouhodobý projekt, na kterém pracovali výtvarníci ze Sdružení břeclavských výtvarníků, jde do finále. Jejich malby, fotografie, grafika či keramiky budou k vidění pod širým nebem. Projekt pojmenovali Výtvarné umění na saletech LVA. Uskuteční se v sobotu třináctého května u Reistny ve Valticích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení