VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

24.3.2017

S Lady Torrance je to těžké. Velká radost a hned naštvání, říká herečka Hamšíková

Břeclav, Hodonín /ROZHOVOR/ – Jana Hamšíková = Lady Torrance. Alespoň tedy v divadelní hře Sestup Orfeův. Hamšíková v ní představuje jednu z hlavních postav. S kolegy z břeclavského ochotnického souboru Břetislav se nyní chystá na páteční večerní vystoupení v sousedním Hodoníně, kde se koná divadelní festival Hoblík a Mumraj!

23.3.2017

Nové literární projekty začne Malijevsky, spoluautor kabaretu EKG

Mikulov – Více literatury. Takové je přání Petra Šestáka, produkčního z městské společnosti Mikulovská rozvojová. V Mikulově vznikla snaha o rozšíření autorských a scénických čtení, burzy knih a dalších pořadů spojených s literaturou.

19.3.2017

Normální debil či Sestup Orfeův. Ochotníci míří na prkna k sousedům

Břeclavsko – Divadelní soubory z Břeclavi finišují s přípravou na ochotnický festival Hoblík a Mumraj!, který se koná příští týden v Hodoníně.

16.3.2017

Náboženská třenice. Filmaři na Břeclavsku točí nový film, půjde o historické drama

Břeclavsko – Lednicko-valtický areál se opět objeví ve filmu. Jedinečné kulisy si pro natáčení vybral štáb snímku Pláč svatého Šebestiána. Filmaři už zavítali do Lednice. „Autoři Milan Cyroň a Tomáš Uher se svým týmem pracovali na úvodních scénách v lednickém kostele," řekl mluvčí štábu Zdeněk Vévoda.

10.3.2017

Kříž i glosátor: boleradičtí ochotníci mají stále napilno

Boleradice – Letošní premiérová hra Kříž u potoka se setkává od začátku s velkým diváckým zájmem. Drama podle scénáře Pavla Ondrucha a pod režisérskou taktovkou Ivy Kahounové zopakuji boleradičtí ochotníci v pátek. Víkend bude patřit také výběru forbín Voskovce a Wericha-Jízlivý glosátor.

4.3.2017

Slavnosti piva znají vítězné kapely. S Mandrage si zahrají třeba NouBrejns

Břeclav – Na začátku bylo 76 přihlášených kapel z České republiky i ze Slovenska. Z nich postoupilo do finálního hlasování šest, které se popraly o tři volná místa v programu Slavností břeclavského piva. „Nyní již víme, že k hvězdám letošních pivních slavností se připojí folk-rockoví RightNow ze Strakonic a metalová Tezaura z Brna. Třetím postupujícím je punkové uskupení NouBrejns z Nivnice, které dostalo divokou kartu," uvedli pořadatelé.

3.3.2017

Mikulov přivítá divadelní hvězdy. Zindulku či Matonohu

Mikulov – Anna Polívková, Stanislav Zindulka, Tomáš Matonoha a další hvězdy pobaví až do podzimu milovníky divadla. Divadelní Mikulov má za sebou již první představení.

24.2.2017

Jožka Černý klel, běhal a řezal dřevo. Objeví se v GENu

Břeclav – Pořádné jiskření doprovázelo podle režisérky Hany Pinkavové natáčení medailonku s Jožkou Černým pro televizní pořad GEN. „Jsme totiž stejně tvrdohlaví," řekla.

21.2.2017

OBRAZEM: Harmonikáři předvedli svůj um v Pohořelicích. Zapojily se i ženy

Pohořelice - Již podeváté se do Pohořelic sjeli harmonikáři. Přes dvacet hudebníků bavilo o víkendu do posledního místa zaplněný sál.

20.2.2017

Úpadek dechovky: vyznavačů ubývá, některé kapely se přesto podařilo obnovit

Jižní Morava – Posluchačů na koncerty dechové hudby sice nechodí tolik co dřív, přesto některé dechovky zažívají renesanci. To je případ například Miločanky z Milotic na Hodonínsku, která se dala znovu dohromady po tříleté pauze. „Naše obec je poměrně bohatá na muzikanty, takže se nám podařilo kapelu obnovit téměř jen z milotických hudebníků. Jen dva jsou z okolí. Repertoár je podobný jako dřív," řekl člen Miločanky Pavel Ingr.

18.2.2017

OBRAZEM: Kouzla vinných sklípků, lánů polí. Křivánkova výstava krášlí muzeum

Břeclav – Malby či kresby vystavuje výtvarník Karel Křivánek v hlavním sále břeclavského muzea. Vernisáž si nenechal ujít zástup lidí.

14.2.2017

Muzikant Záviš vydal další knihu básní

Znojmo – Desátou knihu, tentokrát krátkých básní, vydal s příznačným názvem Muzikant znojemský kytarista, zpěvák a spisovatel Milan Smrčka známý pod uměleckým jménem Záviš. „Už mě nebaví paní z Pálavy. Život je změna, má jméno žena," zní báseň Změna autora Záviše. A na první přečtení dokazuje, že u Záviše nemůže čtenář či posluchač očekávat žádnou výraznou tvůrčí změnu. „Píšu to, co prožívám. Podvádět čtenáře nebudu. Poznal by to. Je to můj typický humor. Nic novýho pod sluncem," říká Záviš.

10.2.2017

Mandaly byly východisko z hnusné doby, říká výtvarnice Banasiková

Břeclav – Ten dotaz nešlo pominout. Co bylo náročnější: tvorba mandaly, nebo vyšlapání desítek schodů vedoucích do podkrovní galerie Lichtenštejnského domu v Břeclavi? „Rozhodně schody."Odpověď patří břeclavské výtvarnici Blance Banasikové, která svými díly zkrášlila právě onu podkrovní galerii. Mandaly jsou tam k vidění od čtvrtka, kdy se konala vernisáž, až do pátého března.

6.2.2017

Mrazivé hry? Plné emocí, říká Harasimová o nové knize. Zaměřuje se na stalking

Hustopeče – Pod jejíma rukama vzniklo již jedenáct různých příběhů. Příběhů, které vtiskla do knih. Téma pro dvanáctou v pořadí si ji našlo samo. Spisovatelka Markéta Harasimová z Hustopečí se tentokrát zaměřila na problematiku stalkingu (sledování a nechtěné kontaktování osoby - pozn. red.) a dotýká se částečně i depresí.

28.1.2017

Maloval jsem realisticky, pak jsem ale objevil abstrakci, říká Břeclavan Mráz

Břeclav, Hustopeče /ROZHOVOR/ – Už jen poslední dny jsou v hustopečské galerii U Synků k vidění obrazy výtvarníků Lenky Neuhauserové a Miroslava M. Mráze z Břeclavi. Mrázova díla, která mimo jiné už léta zdobí redakci Nového života, jsou – jak říká – odrazem jeho duše. „Jsou to mé prožitky," tvrdí Mráz. Prodejní výstava U Synků končí v neděli.

27.1.2017

Skupina Elán zahraje poprvé v Mikulově. Na letním turné

Mikulov – Výjimečně po několika letech vyjede pop-rocková skupina Elán z koncertních hal na pódia pod širým nebem a navštíví i jihomoravský Mikulov. Zdejší amfiteátr slovenské hudebníky přivítá 17. června.

21.1.2017

Fotila Angelinu Jolie, teď babičky v krojích. Taylor vystavuje s Osako

Hodonín – Babičky, jejichž běžným denním oblečením je stále ještě kroj, zaujaly fotografku Libu Taylor. Ta už od loňského října vyjíždí na Moravu, aby dámy v kroji zachytila na své snímky. Pět z nich je nyní k vidění v hodonínské knihovně.

16.1.2017

Ochotníci oslavili 120 let divadla. Představením historicky první hry

Boleradice – Jsem hodně nervózní, přiznala pár minut před začátkem premiéry hry Kříž u potoka režisérka Iva Kahounová. „Už za chvíli se však nervozity zbavím a pak už to bude jen na hercích," řekla zároveň předsedkyně boleradického Divadelního spolku bratří Mrštíků. Drama o hledání životní cesty, obětování, boji s lidskou hloupostí i pověrou nacvičili ochotníci k připomenutí sto dvaceti let od uvedení první písemně doložené divadelní hry v historii městyse. Tou byl právě Kříž u potoka.

12.1.2017

Boleradičtí ochotníci vrací na divadelní prkna Kříž u potoka. Po 120 letech

Boleradice – Letos to bude již sto dvacet let od uvedení první písemně doložené divadelní hry v Boleradicích. „Tou byla dramatizace románu Karoliny Světlé Kříž u potoka," prozradil jednatel Divadelního spolku bratří Mrštíků Jiří Janda. Ochotníci hru představí v novém nastudování jako připomínku významného jubilea poprvé o víkendu.

10.1.2017

Nekecám, Mikulov byl můj sen, řekl Hejlík. A zalistoval

Mikulov – Do ještě ztichlého Clubu 292 v Mikulově přišla Markéta Vaňková v doprovodu dvou kamarádek. Nad sklenkou vína pak řekla: „Kultury je ve městě dost, ale čtení je specifická věc, která chyběla."

10.1.2017

Country Rebels si vytancovali medaile na mistrovství světa

Břeclav – Čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile přivezli tanečníci ze skupiny Country Rebels z Charvátské Nové Vsi z mistrovství světa v takzvaném line dance, které se uskutečnilo v Liberci.

9.1.2017

LiStOVáNí zažilo mikulovskou premiéru. S knihou Arnošta Lustiga

Mikulov /VIDEO/ – Se scénickým čtením knihy Láska a tělo od Arnošta Lustiga přijela v sobotu večer do Mikulova herecká skupina LiStOVáNí v čele s Lukášem Hejlíkem. Ve městě šlo o premiéru, za níž stojí provozovatelé Clubu 292 a literární nadšenkyně Petra Caulfield.

8.1.2017

OBRAZEM: Rybova mše lákala, kostel byl nabitý návštěvníky

Mikulov – Zaplněný Kostel svatého Jana Křtitele v Mikulově byl v sobotu večer důkazem o značném zájmu lidí, kteří do svatostánku přišli za poslechem Rybovy mše vánoční.

1.1.2017

Kaněrovci zkouší Charleyovu tetu. Smějí se jako nikdy

Břeclav – Hru Charleyova teta nacvičují ochotníci z Divadla Bedřicha Kaněry, které funguje jako součást obchodní akademie a průmyslové školy v Břeclavi.

31.12.2016

Partyka a další umělci zahrají pro záchranu varhan. Vystoupí ve Valticích

Valtice – Pro záchranu a obnovu cenných varhan v kostele svatého Augustina ve Valticích se v pátek šestého ledna uskuteční charitativní Tříkrálový koncert. Začátek bude ve zmíněném kostele v šest hodin v podvečer.

31.12.2016

I další rok proloží Klub přátel hudby různorodými koncerty

Mikulov – Koncertní sezonu má Kruh přátel hudby z Mikulova za sebou. Již v neděli však vkročí do nové – Novoročním koncertem v Galerii Závodný.

29.12.2016

O polovinu víc lidí. Návštěvnost mikulovského muzea navýšil nový Archeopark

Mikulov – Rekord v návštěvnosti zaznamenalo letos Regionální muzeum v Mikulově. Do jeho expozic přišlo celkem 122 tisíc lidí, což je zhruba o polovinu více než loni. Čísla navýšil především nově otevřený Archeopark v Pavlově, který pod muzeum spadá.

22.12.2016

Neoveský zvědavec kombinuje historii s hrou. Pokřtí ho Vášáryová a Lasica

Moravská Nová Ves – Netradiční „hravá" brožura přiblíží čtenářům historii Moravské Nové Vsi. Nese název Neoveský zvědavec a skrývá deset příběhů, které se v městysu skutečně odehrály. „Pokud chcete někoho cokoliv naučit a zaujmout ho, podaří se vám to nejlépe pomocí příběhů," míní Zlata Maděřičová z Jihomoravské komunitní nadace, která za dvanáctistránkovým dílem stojí.

21.12.2016

Divadelní hra A do pyžam!? Smála jsem se až do konce, říká režisérka Manišová

Valtice – Opona. Úklona. A pak už jen vychutnávání potlesku a slov chvály. Pro režisérku ochotnického souboru střední vinařské školy Petru Manišovou se vytoužená reakce publika stala vítanou předvánoční vzpruhou. Úvod týdne na škole patřil premiéře divadelní hry A do pyžam!, pod kterou je podepsaná právě Manišová. „V kladné ohlasy jsem doufala," přikyvuje režisérka, jež na vinařce pracuje jako učitelka.

14.12.2016

Hity v akustických úpravách zazpívá Anna K. v Mikulově

Mikulov – Písničky Anny K. v akustických úpravách si užijí návštěvníci sobotního vánočního koncertu v Mikulově. Hudbou nabitý večer začíná od půl osmé v zámeckém sále. „Návštěvníci koncertu uslyší jak největší hity zpěvačky, tak průřez celou její kariérou, a to včetně ochutnávek z připravovaného alba," pozvala na koncert promotérka akce Hana Petřinová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies