VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrbečtí ochotníci naváží na Troškovo Slunce, seno...

Vrbice - Zatímco jiní si užívají volna ležením na kavalci, divadelní nadšenci dobrovolně potí krev na prknech, která znamenají svět. To je i případ ochotníků z Vrbice, které vášeň pro divadlo popadla už před sedmi lety. A doteď je navzdory řadě trablů neopustila.

30.12.2007 1
SDÍLEJ:

Berani z Těškovic. Ochotnický soubor získal uznání veřejnosti i za hranicemi opavského regionu, a to díky hře Muziky, muziky.Foto: Archiv divadla„Největším problémem je, že ve Vrbici nemáme pořádné jeviště. V kulturním domě je jen malé pódium, které navíc strašně vrže. Také opona je provizorní,“ stýská si principál vrbeckého souboru Okolo Luže Mojmír Ošťádal. Na to, že jej už za několik minut čeká křest ohněm před plným sálem, ani nevypadá nervózně.

Vrbečtí začínali s pohádkou trilogií. Pak přišel na řadu Hamlet a Slovácko sa súdí. Letošní novinkou je Dívčí válka od Františka Ringo Čecha. Ale upravená po vrbecku. „Původně jsme chtěli hrát Rok na vsi, ovšem je tam příliš mnoho postav. Navíc někteří prohlásili, že taková truchlohra se jim dělat nechce. Komediální kusy se hrají lépe. I publikum má radši srandu,“ říká muž, který se živí manažerskou prací pro Svaz tělesně postižených.

V ševelícím kulturním domě ve Vrbici je už téměř plno. Lidé už sedí na židlích a čekají, až se na jevišti objeví nahastrošení sousedé a známí. Hlavní hrdinové příštích devadesáti minut.

„Dívčí válku jsme stihli nazkoušet za dva měsíce. I kulisy a ostatní pomůcky jsme si vyrobili sami,“ chlubí se Ošťádal. Divadlo se svými druhy dělá jen přes zimu, od jara do podzimu to nejde. „Zaměstnávají nás pole a vinohrady,“ přibližuje režisér a herec v jedné osobě poměry na vesnici.

V sále se zatím setmělo a na jeviště přiběhli Přemysl Oráč s Bivojem, kteří si chvíli předtím dali v zákulisí skleničku na kuráž. „Jedna štampelka musí být, pomáhá na to trému. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by si někdo někde nedal,“ omlouvá je principál, který si zahrál i v souboru Drcla loktěm o kredenc v sousedních Bořeticích. Než skončil. „Doufám, že nedopadneme podobně. Zatím to musím zaklepat, zdravé jádro asi sedmi lidí drží,“ bilancuje.

V šuplíku už má přichystané překvapení - pokračování Troškovy trilogie Slunce, seno,… tentokráte s dovětkem vražda. „Zatím nebyl čas to dopilovat, snad za rok. Doufáme, že se toho Troška ujme a natočí to na Vrbici. Některé tetky by byly určitě pro,“ směje se muž, který by některým ochotníkům mohl dělat tátu.

„Máme tady moc šikovné a zapálené lidi. Jako režisér ale žádného nástupce nemám, nikdo se na mé místo netlačí. A i kdyby, tak lehce se mě nezbaví. Klidně budu chodit až do osmdesáti, pokud mě bude žena pouštět,“ směje se principál.

V nadcházejícím roce vrbečtí ochotníci poprvé opustí domovskou obec. V únoru a v březnu totiž pojedou s Dívčí válkou do Kobylí a Brumovic. „Už nás zvali do boleradického divadla, ale netroufli jsme si. Pojedeme až s Troškou. Ale mluvit si to toho od něj nenecháme, děláme si to po svém,“ říká Ošťádal přesvědčeně.

30.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ROZÁLIE KOMENDOVÁ 27.4.2017, CHARVATSKÁ NOVÁ VES, 51CM, 3,7 KG
12

Novorozená miminka Břeclavska 17. týdne 2017

Ilustrační foto.

Hasiči vyjeli k poškozené plachetnici

Obchvat? Nejdřív lidé, pak příroda, zlobí se Břeclavané

Břeclav – Jediný živočišný druh, který ve městě trpí, je homo sapiens. Tak okomentoval Tomáš Lošák na Facebooku Břeclavského deníku Rovnost rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Ten nařídil projednání dopadů stavby obchvatu Břeclavi na životní prostředí. Vyhověl tak žalobě ekologických organizací Děti země a Voda z Tetčic.

Děti na internetu prodávají své nahé fotky a nabízí i sex, říká policistka

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Internetový fenomén Modrá velryba, který skrze sérii úkolů, jež mohou vést až k sebevraždám, ovlivňuje děti a teenagery, se objevil i v České republice. Tvrdí to policisté, konkrétní případy ale nechtějí zveřejnit. Medializace fenoménu, který mezi lidmi vyvolal velký ohlas, nebyl dobrý krok podle jihomoravské policejní koordinátorky prevence Zdeňky Procházkové. „Už je to moc nafouknuté. Podobná nebezpečí jsou na internetu pořád, jen se pokaždé jinak nazývají," tvrdí.

Mrazy jsou na ústupu, škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Jižní Morava – Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies