VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrbečtí ochotníci naváží na Troškovo Slunce, seno...

Vrbice - Zatímco jiní si užívají volna ležením na kavalci, divadelní nadšenci dobrovolně potí krev na prknech, která znamenají svět. To je i případ ochotníků z Vrbice, které vášeň pro divadlo popadla už před sedmi lety. A doteď je navzdory řadě trablů neopustila.

30.12.2007 1
SDÍLEJ:

Berani z Těškovic. Ochotnický soubor získal uznání veřejnosti i za hranicemi opavského regionu, a to díky hře Muziky, muziky.Foto: Archiv divadla„Největším problémem je, že ve Vrbici nemáme pořádné jeviště. V kulturním domě je jen malé pódium, které navíc strašně vrže. Také opona je provizorní,“ stýská si principál vrbeckého souboru Okolo Luže Mojmír Ošťádal. Na to, že jej už za několik minut čeká křest ohněm před plným sálem, ani nevypadá nervózně.

Vrbečtí začínali s pohádkou trilogií. Pak přišel na řadu Hamlet a Slovácko sa súdí. Letošní novinkou je Dívčí válka od Františka Ringo Čecha. Ale upravená po vrbecku. „Původně jsme chtěli hrát Rok na vsi, ovšem je tam příliš mnoho postav. Navíc někteří prohlásili, že taková truchlohra se jim dělat nechce. Komediální kusy se hrají lépe. I publikum má radši srandu,“ říká muž, který se živí manažerskou prací pro Svaz tělesně postižených.

V ševelícím kulturním domě ve Vrbici je už téměř plno. Lidé už sedí na židlích a čekají, až se na jevišti objeví nahastrošení sousedé a známí. Hlavní hrdinové příštích devadesáti minut.

„Dívčí válku jsme stihli nazkoušet za dva měsíce. I kulisy a ostatní pomůcky jsme si vyrobili sami,“ chlubí se Ošťádal. Divadlo se svými druhy dělá jen přes zimu, od jara do podzimu to nejde. „Zaměstnávají nás pole a vinohrady,“ přibližuje režisér a herec v jedné osobě poměry na vesnici.

V sále se zatím setmělo a na jeviště přiběhli Přemysl Oráč s Bivojem, kteří si chvíli předtím dali v zákulisí skleničku na kuráž. „Jedna štampelka musí být, pomáhá na to trému. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by si někdo někde nedal,“ omlouvá je principál, který si zahrál i v souboru Drcla loktěm o kredenc v sousedních Bořeticích. Než skončil. „Doufám, že nedopadneme podobně. Zatím to musím zaklepat, zdravé jádro asi sedmi lidí drží,“ bilancuje.

V šuplíku už má přichystané překvapení - pokračování Troškovy trilogie Slunce, seno,… tentokráte s dovětkem vražda. „Zatím nebyl čas to dopilovat, snad za rok. Doufáme, že se toho Troška ujme a natočí to na Vrbici. Některé tetky by byly určitě pro,“ směje se muž, který by některým ochotníkům mohl dělat tátu.

„Máme tady moc šikovné a zapálené lidi. Jako režisér ale žádného nástupce nemám, nikdo se na mé místo netlačí. A i kdyby, tak lehce se mě nezbaví. Klidně budu chodit až do osmdesáti, pokud mě bude žena pouštět,“ směje se principál.

V nadcházejícím roce vrbečtí ochotníci poprvé opustí domovskou obec. V únoru a v březnu totiž pojedou s Dívčí válkou do Kobylí a Brumovic. „Už nás zvali do boleradického divadla, ale netroufli jsme si. Pojedeme až s Troškou. Ale mluvit si to toho od něj nenecháme, děláme si to po svém,“ říká Ošťádal přesvědčeně.

30.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
4

Místo českého lva moravská orlice. Moravan ničí na cedulích malý státní znak

Oceněný Vít Bachman z Ladné.

V 8 letech hrdina. Za záchranu kamaráda, pod nímž se propadl led, dostal medaili

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Skládají se na opravu kostela. Pomáhá i prodej perníků ve tvaru kostela

Vrbice – S výběrem peněz na plánovanou opravu interiéru kostela svatého Jiljí začali ve Vrbici na Břeclavsku. Práce za více než jeden milion korun mají zahrnout i opravu topení nebo osvětlení.

Rozhlas v Hustopečích? Stanoví přesný provoz, aby neobtěžoval

Hustopeče – Počet hlášení z nového městského rozhlasu v Hustopečích by se zatím dal spočítat na prstech rukou. „Zatím jsem asi tak jen jednou slyšela hlášení," podotkla Hustopečanka Hana Bohatcová. Pořízení rozhlasu s sebou totiž přineslo otázku, jak přesně tento informační nástroj používat. „Hledáme cesty k tomu, aby rozhlas byl přínosem a neobtěžoval obyvatele Hustopečí," uvedla hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies