VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé se hádali kvůli kultuře

BŘECLAV - Kultura a politika. Dvě naprosto odlišné sféry. Břeclavští radní a zastupitelé je ale na svém posledním jednání spojily vjedno a byla ztoho hádka napříč politickým spektrem. Řešilo se, proč vlastně město dosud nemá kulturní středisko.

21.9.2007
SDÍLEJ:

Radnice v Břeclavi - ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Mahovský

Živou diskuzi o kultuře ve městě rozpoutal na zastupitelstvu nedávný článek v Břeclavském deníku a týdeníku Nový život, který se tomuto tématu věnoval. Způsobil velký poprask a pro město výzvu. S organizováním větších akcí si Břeclav podle mnohých zastupitelů nevystačí pouze s řadovými úředníky, kteří tuto práci vykonávají nad rámec svých povinností. Prakticky nikdo v této souvislosti přirozeně nepopírá nesporné zásluhy pracovníků městského muzea a knihovny, coby městských institucí působících znatelnou měrou na břeclavském kulturním poli. Záslužná činnost se týká rovněž různých zájmových sdružení, která mají vliv na vysokou úroveň kulturního dění v jednotlivých částech města. „Co se týče úředníků, my je samozřejmě můžeme podpůrně požádat o pomoc při velkých akcích – to je jistě v zájmu města. Každý odbor má ale své zadání a neměl by být zatěžován věcmi takového charakteru,“ míní opoziční zastupitelka Marta Strušková.


Řešením podle ní není, že bude město najímat na větší akce agenturu. „To nás bude stát fůru peněz. Kultura, to je celý komplex. Řešením je odborník, který musí tohle všechno koordinovat. Jde o koncepci a odborné vedení. To nemohou dělat lidé, kteří k tomu nemají žádný vztah,“ řekla Strušková, která podle svých slov usilovala v minulém volebním období z postu radní o vybudování kulturního střediska. To se však dosud nepodařilo. K tomu vhodný a donedávna nevyužitý objekt místo toho na pokyn města obsadily muzejní sbírky.


Břeclavský starosta Dymo Piškula konstatoval, že by město stejně tak mohlo založit i sportovní středisko. „Zapomínáme na jednu věc. Od roku 2002, kdy se v Břeclavi konaly Svatováclavské slavnosti a břeclavský ples, začínáme sezónu otevíráním Lichtenštejnských stezek. Navazuje na to Moravský den, děláme Kulturní léto v parku, rozšířily se Svatováclavské slavnosti. Nabídka se zvýšila o tři sta procent,“ poukázal Piškula.


„Jsem přesvědčen, že kulturu v městě našeho typu nelze realizovat bez kvalifikovaných profesionálních pracovníků. O tom svědčí i příklady z jiných měst, kde mají odbor kultury nebo kvalitní městské kulturní středisko,“ argumentoval i další opoziční zastupitel Karel Křivánek.

Dámy a pánové, vážení zastupitelé,
stalo se, jak říká Jiří Suchý, „módou sezóny do nepravostí rázně tepat“ a já ač nepatřím mezi principiálně rozhořčené tepače, se musím znovu ozvat. Jak jinak, když oficiální stanovisko naší radnice konstatuje, že my nepotřebujeme profesionální kulturní pracovníky, že si vystačíme se stávajícími členy naší rady a s pomocí řadových pracovníků tohoto úřadu.
Jak prosté a přitom tak ekonomicky geniální. Vzhledem k tomu, že jsem tuto problematiku studoval a profesně realizoval řadu let a neustále se v ní pohybuji, dovolte mi, abych o tomto velmi osobitém komuniké naší radnice poněkud zapochyboval. Jsem přesvědčen, že kulturu v městě našeho typu nelze, realizovat bez kvalifikovaných profesionálních pracovníků. O tom svědčí i příklady z jiných měst. Zde mají odbor kultury, nebo kvalitní městské kulturní středisko. Ano, do jisté míry a jisté doby lze kulturní akce realizovat s podporou nadšených neprofesionálů. Ale ne v městské aglomeraci s 27 226 obyvateli. Nejsme Týnec či Nový Přerov. Dále nelze směšovat pojem amatér a diletant. Amatér je od slova amo amare, což znamená milovat. A lidé z této oblasti jsou schopni dosahovat i profesionálních výsledků. Kultura v městě s rozšířenou působností – jak dovezená tak místní, neprofesionální nebo odborná potřebuje koncepci, odborníky a materiální zázemí. Pravda, jsme schopni přivést kulturu do města. Zadat ji agentuře. Ale je otázkou, jakou kulturu a pro koho a v jaké kvalitě. Jistě, mladí dostanou populární rockové koncerty. Ale čím jsou pokryty potřeby jiných, byť menšinovým zájmových skupin? Folklor se nám košatí, ale mnohdy se rozvíjí v jakési hybridní novotvary. Muzeum máme, avšak jeho působnost je výrazně okleštěna a soudě podle informací z tisku, může tuto instituci řídit i středoškolák s dostatečně obchodnickým talentem. Domnívám se, že tato instituce má zákonem jasně stanovené poslání a že ji není možné postavit její činnost na komerční bázi. Tak jako nelze redukovat činnost místní policie na obouvání botiček. Mám tíživý pocit, že cesta, kterou je vedena kultura v našem městě, směřuje do slepých uliček.
A nedá mi to, ještě se vrátím k té dovážené kultuře. Nebude v brzké budoucnosti hrozit nebezpečí, že se občané stanou v oblasti kultury výrazně pasivní, že budou čekat, až co jim bude na talíři předloženo? A jakou kulturou jim budou zaplněny nově rekonstruované kulturní domy? Možná, že se mýlím. Padla na mne deprese a tíživé chmury. Proto jsem s úlevou sáhl po útlé knížce veršů mého oblíbeného básníka Davida G. Kamenného a čtu:
Trnitá je cesta světem a věčná jsou naše spílání nad množstvím trnů v našich zádech. Konec citace. PS: Příště budu možná méně poetický. Karel Křivánek

Starosta na jeho slova reagoval otázkou, proč se v minulém volebním období nepodařilo vznik kulturního střediska v Břeclavi uskutečnit? „Vzpomeňte si, kdo měl tento bod ve volebním programu a jestli mu někdo bránil ve zřízení toho střediska. Možná je to neschopnost, možná lenost,“ pronesl směrem k někdejším koaličním partnerům a současné radniční opozici.

„Usnesení, že se zřídí městské kulturní středisko, existovalo. Byly na to čtyři roky, měli jsme i garanty a ta práce vyšuměla. Neříkám ale, že se k tomu nevrátíme a kultura nebude. I vy jste byl součástí koalice,“ obrátil se Piškula na Křivánka, který oponoval, že v koalici působili společně. „Připomínám ale, Karle, že městské kulturní středisko jste měli na starosti vy. My se zajímali o fotbal. Dnes jsme v Dolním Benešově vyhráli dva nula. Ten fotbal se hraje a funguje. Kulturní středisko ještě není a mohlo být úplně stejně,“ zasadil Piškula současným opozičním zastupitelům tvrdý políček.

Místostarostka Dagmar Adámková, která je předsedkyní kulturní komise, slíbila, že město dělá pro rozvoj kultury maximum. „Mám už domluvených několik projektů, které si myslím, kdyby se povedly, mohly by být v příštím roce pro Břeclav velice zajímavé,“ sdělila Adámková, která žádá trpělivost. Ve funkci je totiž teprve rok.

21.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Monika Baldriánová z Hodonína žila ve Španělsku poblíž místa, kde útočili teroristé.
21

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Ptačí chřipka: lidé dostávají peníze za utracené slepice

Jižní Morava – Ke stokoruně od státu dostanou darem od kraje sedmdesát korun za každou slepici utracenou kvůli ptačí chřipce chovatelé na Krumlovsku a Ivančicku. Radnice právě začínají příspěvky vyplácet.

Ženy na kandidátkách do voleb? Na jižní Moravě stále vzácnost

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Šestadvacet politických stran a hnutí chce na podzim kandidovat v Jihomoravském kraji ve volbách do poslanecké sněmovny. Brněnský deník Rovnost zanalyzoval kandidátky desítky stran, které mají podle posledních průzkumů šanci získat alespoň tři procenta hlasů.

Folkloristé zazpívají v Mikulově. Festival s neckyádou oživí nábřeží Svitavy

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Živá Svitava. Tak zní téma třetího ročníku festivalu Překročme řeku na nábřeží Svitavy. V sobotu od desíti hodin dopoledne mohou nejen Brňané zavítat na čtrnáct míst podél řeky, kde se mohou zapojit do různorodých programů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení