VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po starých skladbách pátral Partyka i ve vídeňském archivu

Břeclavsko /ROZHOVOR/ – Kompletní program již má Lednicko/Valtický hudební festival, jehož druhý ročník se uskuteční letos v termínu od 30. září do 14. října. „Klasická hudba oživí na podzim historické skvosty jižní Moravy," říká k chystanému festivalu jeho zakladatel a ředitel, houslista původem z Břeclavi Jiří Partyka.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Jiří Partyka již vyhlíží druhý ročník Lednicko/Valtického hudebního festivalu.Foto: Martin Tiso

Co jste dělal předtím, než jste se stal ředitelem zmiňovaného festivalu?
Po studiích na AMU v Praze jsem působil v Talichově komorním orchestru a poté jsme nastoupil do Symfonického orchestru Českého rozhlasu jako první zástupce koncertního mistra. Také jsem externě spolupracoval s kamarádovou firmou v oblasti kulturních událostí.

Jak jste přišel na nápad založit hudební festival? Kupříkladu v září před vámi zahájí Dvořákova Praha a další festivaly následují, není jich přespříliš?
Tyto velmi kvalitně obsazené festivaly probíhají v Praze. Na jižní Moravě, konkrétně v místech, která měl po mnoho staletí ve správě rod Lichtenštejnů, bude festival každoročně v říjnu. Což není náhodná volba. Nejen že je to příjemné období, ale zmiňovaný šlechtický rod v tomto čase pořádal tradiční hony a slavnosti, při kterých si na svá panství zval hudební soubory z Vídně a Brna. Do nádherných staveb lednicko-valtického areálu bude vdechnut život a jiný rozměr. Zazní i skladby, které se tam kdysi hrály.

Kde jste pátral po těch dobových skladbách?
Byl jsem i v archivu ve Vídni, kde jsem našel faktury za hudební produkce, které každoročně kompletně vystavil kapelník Lichtenštejnů Triebensee svým pánům. Tento skvělý hudebník, který premiéroval na druhý hoboj Mozartovu operu Kouzelná flétna, byl kapelníkem u knížete Aloise I. Po rozpuštění kapely v době napoleonských válek se stal od roku 1816 na třicet let ředitelem Stavovského divadla v Praze. Pokud budou dostatečné prostředky, rád bych uvedl operu, která se hrála ve Valticích v roce 1801. Bylo to ve své době opravdové kulturní centrum, což není až tak moc známo.

Pro koho je váš festival určený? Koho chcete přilákat?
Festival je pro lidi, kteří chtějí poznat klasickou hudbu ve špičkovém podání. Doufám, že časem vtáhne ve větší míře i místní obyvatele, kteří hudbu jako takovou vnímají skvěle. Bohužel se k nim nedostávala v takové míře, jako tomu bylo a je ve větších městech.

Už máte za sebou první ročník. Jak jej lidé přijali?
Festival v prvním roce navštívilo během dvou koncertů v Lednici a ve Valticích téměř tisíc lidí. Jsem moc rád, že nám po skončení přišlo mnoho pochvalných zpráv. Náš spolek, který celou akci organizuje, to povzbudilo do další práce na festivalu.

Na vašich webových stránkách píšete, že druhý ročník se bude věnovat zejména hudbě Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta. V této souvislosti zmiňujete architekta Lichtenštejnů Josefa Hardtmutha. Jak se to na koncertech projeví?
Josef Hardtmuth byl velkým obdivovatelem klasické hudby. Měl podle historických pramenů velký temperament a penězi podporoval „domácí“ vídeňské koncerty pořádané v sídlech šlechticů a mecenášů, stejně jako zmiňované skladatele.

Máte webové stránky ve třech jazycích. Má mít festival mezinárodní charakter?
Byl bych moc rád, kdyby si festival našel posluchače nejen z jižní Moravy, ale také z Rakouska a Slovenska a možná i z Budapešti. Festival se může stát skutečně mezinárodním nejen díky jednotlivým sólistům i složením souborů na pódiu, ale i obsazením publika.

Plánujete už i další ročníky?
Ano. Třetí ročník se bude věnovat převážně skladbám vídeňského klasicismu, které zněly ve Valticích či Lednici na začátku osmnáctého století. Z tohoto období také zazní skladba Johannese Matthiase Spergera, slavného kontrabasisty a hudebního skladatele, jenž se narodil ve Valticích-Feldbergu.

Autor: Aneta Beránková

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedním z výrazných prvků v kampani před posledními volbami byly koblihy hnutí ANO (na snímku je rozdává Andrej Babiš). „Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, ale ráda bych je při letošní kampani také měla," sdělila náměstkyně hejtmana z ANO Taťána Malá.

Politické strany zbrojí na volby. Lákají na lékaře nebo buchty a koblihy

Nejstraší výčepní na jižní Moravě František Tesař.

Říkají mi děda. Pozvání na pivo ale odmítám, říká výčepní piva z otevřené garáže

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Jsem učitel a při pohledu na kalendář se směju každý den, říká kreslíř Kocmánek

Lanžhot – Novou knihou s názvem Ve víně je sranda se může pyšnit dvorní kreslíř Nového života Milan Kocmánek. Pokřtí ji pátého července na Festivalu Sedleckých vín v areálu ZD Sedlec.

Muzeum dostalo poštovní známku k dvoustému výročí. Pošta vytiskne 750 tisíc kusů

Brno /INFOGRAFIKA/ - Část Biskupského dvora, věže katedrály svatého Petra a Pavla a paleolitická Věstonická venuše. Všechny tyto pamětihodnosti dohromady tvoří návrh nové známky, kterou v týdnu vydala Česká pošta ku příležitosti dvoustého výročí od založení Moravského zemského muzea v Brně.

Překvapivé rozhodnutí. Trenér Smrček po roce končí u břeclavských fotbalistů

Břeclav – Loni v létě přijal náročnou výzvu. Stal se koučem klubu, který po letech sestoupil z třetí ligy a topil se v krizi. V krátké době ovšem s vedením sestavil z odchovanců a mladých hráčů konkurenceschopný tým, který trápil favority. Nakonec Bohumil Smrček obsadil s MSK Břeclav šestou pozici v divizi. Po úspěšné sezoně ovšem přišlo překvapení. Klub se s šestapadesátiletým koučem dohodl na ukončení smlouvy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies