VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: HUSTOPEČE

Hustopeče jsou město ležící v oblasti jednoho z nejstarších osídlení na jižní Moravě, severně od hráze Nových Mlýnů.

Přepokládá se pravidelný výskyt "lovců mamutů" (20 000 - 25 000 let př. Kr.), doloženy jsou neolitická sídliště (konec 4. a počátek 3. tisíciletí před Kristem). První zmínky o sídle pocházejí z 1. poloviny 13. století. Významnou roli v jejich historii sehrály klášter Králové, kterému Hustopeče patřily od počátku 14. do konce 16. století, a knížecí rod Lichtenštejnů, kterému patřily v 2. polovině 19. století. Na město byly povýšeny v roce 1572. Hustopeče byly po dlouhou dobu hlavním centrem jihomoravského vinařství, které však od přelomu 19. a 20. století prudce upadalo díky plísňovým onemocněním a přemnožení škůdců. Na začátku 20. století došlo k zániku většiny zbývajících vinohradů díky révokazu a plísňových chorobám. Obnovu, která začala ve dvacátých letech, přerušila 2. světová válka, a k jejímu pokračování došlo až po skončení války, dnes je město i se svým okolím opět významnou vinařsk

Šitbořice se protřídily až do finále ekologické soutěže, Vítěze určí hlasování

Šitbořice – Až do finále ekologické soutěže E.ON Energy Globe se spolu s Hronovem dostaly Šitbořice na Břeclavsku. Díky motivačnímu systému třídění odpadu. O vítězi rozhodne on-line hlasování.

Velkopavlovické vinobraní láká na Petra Bende či Melody Gentlemen

Velké Pavlovice - Víno, hudbu a zábavu slibuje další ročník Velkopavlovického vinobraní. To startuje v areálu sokolovny ve Velkých Pavlovicích v pátek a pokračuje až do sobotního večera.

Trkmanka ožila rybami. V tamním jezírku lidé uvidí třeba jesetery

Velké Pavlovice – Jezírko u Ekocentra Trkmanka ve Velkých Pavlovicích opět ožilo rybami. Návštěvníci si v něm mohou prohlédnout vyzu velkou, jesetera sibiřského, jesetera hvězdnatého, jesetera malého albína, jeseny modré a jeseny zlaté.

Koupaliště v plánu Velkých Pavlovic chybí. Padla i možnost rekreačního rybníka

Velké Pavlovice – Chceme koupaliště, napsali mimo jiné obyvatelé Velkých Pavlovic na Břeclavsku do dotazníku, pomocí kterého se radnice snažila zjistit, co lidem ve městě chybí. Zapojilo se přes dvě stě lidí. Zmiňovali také zájem o opravu kina a o stavební místa pro rodinné domy. Vše zapracuje vedení města do dlouhodobého plánu. Venkovní bazén je však zatím pouhá utopie.

Dělníci při opravách silnice přerušili kabel plynařů. Hrozí soudní tahanice

Strachotín – Až před soudem mohou skončit následky přeťatého kabelu, který se táhl podél silnice mezi Strachotínem a Dolními Věstonicemi. Dělníci kabel porušili při opravách momentálně vyfrézované cesty. Práce se kvůli tomu na čas zastavily.

Ukradli nám buben, napsala Lácaranka. Sdílení zastrašilo zloděje, nástroj vrátil

Kobylí – Vlnu nevole a rozhořčení vyvolala zpráva, která se ve čtvrtek objevila na sociální síti Facebook. Dechová hudba Lácaranka z Kobylí na svém profilu zveřejnila, že někdo jejich bubeníkovi ukradl buben. Možná, že muzikanti sami netušili, jaký bude mít příspěvek dopad a celá událost kuriózní konec.

Nová dětská skupina připomíná památku válečného letce Františka Peřiny

Morkůvky – Do prostor osiřelé budovy mateřské školy v Morkůvkách na Břeclavsku se opět vrátí dětský smích. Po dlouhých dvaceti letech. V neděli tam zahájili provoz Dětské skupiny Peřinka.

Pouzdřany jsou v pasti. Stavbu vlastní čističky jim brzdí staré plány

Pouzdřany – Do patové situace se dostalo vedení obce Pouzdřany. Chce vybudovat čističku odpadních vod, jenže nemůže. Problém se táhne již od roku 2009, kdy Pouzdřany vystoupily ze svazku obcí. V tom měly spolu s Popicemi a Strachotínem vybudovat zařízení pro všechny tři vsi.

Dobrá zpráva pro důchodce. V Uherčicích vznikla Pošta Partner

Jižní Morava – Jsme rádi, že pošta v obci bude i nadále, má jasno Ondřej Kušnier z Uherčic na Břeclavsku. Klasickou poštu tam nově nahradí Pošta Partner. Jejím provozovatelem bude obec.

Hustopeče za 50 let: násobně vzroste počet obyvatel

Hustopeče – Světlá bude budoucnost Hustopečí, nyní třetího největšího města v břeclavském okrese. Alespoň se na tom shodují obyvatelé, které oslovili redaktoři týdeníku Nový život. Kde lidé vidí šestitisícové město za padesát let? „Hustopeče mají velký potenciál v oblasti cestovního ruchu. Jsou výjimečné svými mandloňovými sady. Počet turistů ve městě ještě poroste,“ myslí si hustopečský kněz Jan Nekuda.

Dálkař Juška překonal osm metrů a získal první české zlato na univerziádě

Tchaj-pej, Brno – Dálkař Radek Juška ze Staroviček na Břeclavsku získal pro českou výpravu první zlato na univerziádě v Tchaj-peji. Třetím pokusem skočil 802 centimetrů a jako jediný finalista se dostal přes osmimetrovou hranici.

Chceme, aby se z Hustopečí stalo chytré město, říká starostka Potměšilová

Hustopeče /ROZHOVOR/ – Gymnazista vyjde před školu a sedne si na lavičku, která mu nabije mobil nebo notebook. I tak si město za padesát let představuje starostka Hustopečí Hana Potměšilová. Vidí je protkané moderními technologiemi.

Králem vín je Buriánek ze ZD Němčičky. Má obě hlavní ceny

Němčičky – Pouze dvakrát se ve dvanáctileté historii soutěže Král vín podařilo jednomu vinaři získat obě hlavní ceny – titul šampiona a prvenství za nejlepší kolekci. Pyšnit se tím letos může Pavel Buriánek ze ZD Němčičky.

Nabité Vinohraní. Návštěvníkům zahrají Alkehol, Čechomor nebo Tublatanka

Velké Pavlovice – Na známá jména vsadili pořadatelé hudebně-vinařské akce Vinohraní ve Viniu. Do Velkých Pavlovic v sobotu dorazí Čechomor, Tublatanka, Alkehol, Artmosphere a příchozí se dočkají rovněž kapely Tři ségry banditos.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení