„Celou řadu zájemců jsme ještě museli odmítat. Nakonec tu máme dvacet držitelů nejvyššího šachového titulu mezinárodní velmistr a velmistryně,“ přibližoval organizaci turnaje David Ciprys z okresního šachového svazu.

Arménský velmistr

Obhajovat titul přijel do Hustopečí druhý hráč českého žebříčku Viktor Láznička, jehož největším soupeřem byl dlouholetý člen světové špičky Sergej Movsesjan. Ten byl několikrát i v nejlepší světové desítce. „Oba borci vyhrávali s přehledem všechna svá utkání až do šestého kola. V něm se utkali spolu na pódiu před obrazovkou zajišťující online přenos partií pro diváky v sále i na internetu. Aktivněji začal Sergej a zatlačil Viktora do defenzivy. Tomu se však po těžké obraně podařilo vyrovnat a minutu před koncem nabídl remízu. To byl klíčový okamžik partie i celého zápasu,“ komentoval nejzajímavější momenty turnaje Ciprys.

Dvaatřicetiletý Movsesjan se totiž po kratičkém váhání rozhodl nabídku svého třiadvacetiletého bývalého žáka odmítnout. Od té chvíle bylo jasné, že zbývajících několik desítek sekund bude bojem na život a na smrt.

Virtuózní technikou s bleskovými reakcemi, kdy jsou hráči schopní odehrát několik tahů během jediné sekundy, získal Sergej rozhodující výhodu. „Těsně před matem mu ale vypršel minutový limit na hodinách a z výhry se tak radoval Viktor, kterému zbyly dvě sekundy. Někdejší učitel a žák si pak ještě dlouho vše vysvětlovali všeříkajícími gesty. První povytahoval obočí, druhý rozhazoval rukama,“ smál se jeden z organizátorů turnaje.

Mimochodem, arménský reprezentant Movsesjan nemusel používat v Hustopečích jen gesta. S Čechy mluvil naprosto plynule českým jazykem bez nejmenšího přízvuku, se Slováky slovenským, a to jich umí ještě dalších osm.

Těsně za touto excelentní dvojkou přišel překvapivě ke třetímu místu slovenský mladík Peter Michalík. Až za ním se seskupila plejáda velmistrů včetně několika mistrů Česka i Slovenska.

Nejlepší ženou se stala Movsesjanova partnerka a slovenská reprezentantka Julia Kočetková. Ta se celkově umístila na 23. místě. Nejlepším hráčem Hustopečí a okresu Břeclav byl Jan Uhmann na 34. místě.

Originální omluva

„Přímo z mezinárodního turnaje ve francouzském Mulhouze poslala omluvenku fenomenální česká jednička David Navara. Jak jinak než originálně v šesti čtyřverších a se slibem, že příště určitě přijede do města dobrého vína, na něž se nezapomíná,“ citoval Navarovu omluvu Ciprys.

Pro nejlepší hráče a šachovou generalitu obsahující svazového místopředsedu a čtyři české a slovenské exprezidenty bylo připravené oblíbené posezení ve vinném sklípku. Tradiční jihomoravskou pohostinnost si nemohli účastníci vynachválit.