„S kolovou jsme začínali u vína v roce osmdesát čtyři, kdy za námi přišel Antonín Petrovský z Favoritu Brno. Řekl, že máme větší tělocvičnu, tak bychom mohli zkusit uspořádat mezinárodní turnaj,“ vzpomíná na úplné začátky kolové v Šitbořicích jeden ze zakládajících členů oddílu Josef Bulla.
Šitbořičtí proto museli upravit nevyhovující parkety. Od roku osmdesát osm pořádali mezinárodní turnaje pravidelně. „Rok od roku jsme měli větší a kvalitnější účast, začali jezdit Švýcaři a Němci, se kterými jsme navázali družbu. Oni jezdí k nám a v červnu zase my k nim,“ vypráví Bulla.
Organizátoři zápasů v kolové se počátkem devadesátých let jeli podívat do Švýcarska, aby se přesvědčili, že turnaj nemusí být prodělečný. „Vydávali brožury, měli sponzory. Tam jsme se to naučili a od té doby nemáme problém, že bychom prodělávali,“ popisuje. Hned nato vznikl v Šitbořicích první oddíl kolové. Letos oslaví už patnácté výročí a stále je jediným na Břeclavsku.

„Od roku devadesát šest pořádáme každoročně Turnaj mistrů světa, takže je to už dvanáctý ročník. Máme tady to nejlepší, co ve světě kolové je. Kromě toho zveme pokaždé krasojezdce, ti nalákají i širokou veřejnost,“ snaží se přiblížit Bulla, který se stal předsedou organizačního výboru turnaje.
A ví, o čem mluví. Na letošní turnaje se přišlo podívat přes osm stovek lidí z okolí i z daleka. „Diváků chodí spousta, máme i hodně sponzorů. Bez těch by to nešlo. Když nám nedají peníze, dostaneme od nich ceny do tomboly,“ říká.

K jeho nelibosti kolová v Šitbořicích pomalu ale jistě ustupuje stále populárnějšímu fotbalu. „Kopat umí skoro každý. Než se aspoň trochu naučíte kolovou, trvá to nejmíň rok. Navíc je to velice finančně náročný sport,“ pokouší se Bulla nastínit problémy oddílu. „Jedno kolo stojí asi dvacet tisíc a galuska sedm set. Kolová už se v Šitbořicích zažila, ale chtělo by to víc mladých talentů,“ upřesňuje. Klub má dvaadvacet kol, tolik hráčů už ale ne.
Přestože turnaj mistrů přijde šitbořický oddíl na půl milionu, i tak není ztrátový. Veškeré příjmy ale padnou na cesty a startovné hráčů. „Je zajímavé, že Němci velice rádi jezdí na našich galuskách, tak jim startovné na jejich závodech platíme třiceti galuskami,“ směje se Bulla.