Méně Holanďanů, Poláků, Rakušanů, Dánů i Němců. Ale naopak větší zájem Estonců a Slováků. A věrní domácí turisté. Tak vypadá hodnocení prázdninového měsíce a půl z pohledu pasohláveckého autokempu Merkur.

„Ze statistiky od prvního července do šestnáctého srpna vyplývá, že oproti loňsku přijelo do našeho kempu o osmatřicet procent Holanďanů méně. Poláků ubylo o čtyřiadvacet procent, Rakušanů o třiadvacet a Němců a Dánů asi o dvacet procent,“ bilancovala Marcela Čáslavová z Merkuru.

Podle ní je zejména úbytek holandských kempařů, kteří každoročně brali Pasohlávky útokem, evidentní. Zatímco loni jich do poloviny srpna přijelo 1139, letos jen 702.

„Za celou sezónu to sice bude jinak, ale každopádně je vidět, že Nizozemců ubývá. Je to možná tím, že už sem jezdí několik desítek let a jsou nabažení. Nebo zasáhla krize,“ netuší zástupkyně největšího autokempu v republice.

Na druhou stranu ovšem v Pasohlávkách přibylo Slováků, a to z loňských 412 na 503, tedy asi o dvaadvacet procent. Estonců dokonce o třicet procent. „Nedokáži si to vysvětlit. V případě Slováků je to zřejmě tím, že mají eura a jsme pro ně teď levnější. Roli hraje možná i to, že mnozí to tady znají, třeba z vojny,“ zamýšlela se.

„Nemůžeme říct, že by nám zákazníků ubylo. Zahraničních o něco ano, ale tuzemských jsme měli v červenci stejně jako loni. A v srpnu se to zatím jeví tak, že jich spíše o něco přibude,“ předpovídala Čáslavová. Specifikem letošní sezóny je podle ní velké množství návštěvníků, kteří přijíždějí na prodloužený víkend.

To potvrdil i správce přítluckého Unicampu Antonín Homola. „Minulý týden jsme měli plno, teď je obsazená asi polovina míst. Ale na víkend máme další objednávky. Lidé jezdí spíš na kratší dobu, na tři, čtyři dny,“ všiml si.

Se sezónou jsou přesto v Unicampu zatím nadmíru spokojení. „V červenci jsme měli víc lidí než loni a srpen vypadá také velmi dobře. Jezdí sem převážně čeští turisté, cizinců bylo obdobně jako před rokem. Objevili se tu Francouzi, Holanďané, Dánové i Němci,“ vypočítával správce kempu na břehu novomlýnské nádrže.

„Návštěvnost nás příjemně překvapila. Nové služby jsme nezaváděli, nevím, čím to může být. Možná ekonomickou krizí, lidé si vybírají dovolenou doma. Ale hlavně je dobré počasí,“ srovnával Homola.

Návštěvnický pokles zatím necítí ani majitelka lednického My hotelu Michaela Cibulková. „V červenci jsme si oproti loňsku dokonce polepšili, a to zhruba o deset procent. Zvýšil se zejména podíl individuálních turistů. Snažíme se s klientelou pracovat, nabízet jim zvýhodněné balíčky a využívat nabídky regionu,“ přiblížila strategii.

Krize se podle ní podepsala zejména na úbytku poptávky po kongresové turistice. „Zase ovšem stoupl počet individuálních klientů a navýšily se i počty cizinců. Uzavřeli jsme například kontrakty s cestovkami, které vozí turisty z Thajska a Koreje,“ prozradila Cibulková s tím, že ale očekává slabší podzim.