VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dejte vejce malované či bílé

Fejeton - Velikonoce mám ráda stejně jako svátky vánoční. Možná také proto, že jsem vyznavačem a milovníkem tradic a jejich udržování pokládám za jeden z prostředků k zachování kulturní a národní svébytnosti, snad že symbolizují začátek a konec života pozemského a uzavírají jeho kruh, že jedny příjemně půlí dlouhou zimu a druhé jsou příslibem a nositelem jara.

12.4.2009
SDÍLEJ:

Věra FojtováFoto: Deník

Už dny těsně před Velikonocemi bývaly v mém dětství určující a dané svými zvyky. Ve středu nás rodiče zlobili, že máme všichni svátek, neboť byla Škaredá, ve čtvrtek jsme pojedli cosi zeleného, v pátek nic, neboť byl půst a navíc šup s námi pod tekoucí studenou vodu, neboť ta velkopáteční je léčivá, což i lidová říkanka z Moravy připomíná: Vítám tě, vodičko čistá, odkud jsi přišla? Já jsem přišla z Jordána, viděla jsem Krista Pána, z hor, z řek a z kamení, obmyj se, hříšné stvoření!

To jsou však půvabné lidové zvyky a je na místě připomenout si i křesťanský význam těchto svátků, neboť se z povědomí vytrácí a mnozí z nás už ani nevědí, proč tyto svátky slavíme. Obecně jsou to svátky jara. Jejich význam z hlediska křesťanského je však zcela jiný bez ohledu na to, zda jsme věřící, či nikoli.

O předvelikonočním týdnu, jinak také zvaném pašijový nebo svatý týden, se podle evangelia odehrálo drama umučení, ukřižování a vzkříšení Krista. Začíná Květnou nedělí, kdy Ježíš vstoupil do Jeruzaléma, na Zelený čtvrtek povečeřel naposledy s apoštoly, v noci ze čtvrtka na pátek byl zrazen, souzen a mučen a na Veliký pátek ukřižován, na Bílou sobotu odpočíval v hrobě, na neděli Velikonoční vstal z mrtvých.

Všechno ostatní jsou zvyky lidové. Pečení beránka, malování kraslic, barvení vajíček, hrkačky, řehtačky a klapačky, pletení tatarů, pomlázek či žil, mrskut nebo šmigrust, polévání vodou nebo také voňavkou, v každém kraji trochu jinak, podle zažitých zvyklostí.

Avšak nejen na křesťanskou podstatu svátků velikonočních se zapomíná, také lidové zvyky upadají, k naší škodě, v zapomnění. Netuším, nakolik se v našich domácnostech ještě udržuje tradice malovaných či barvených velikonočních vajíček, vím však zcela jistě, že sehnat před svátky bílá vejce, aby barva dobře chytala, je úkol nad lidské síly. Ne tak intenzivně, avšak nabarvit se dá i to přírodní hnědé, aby bylo čím podarovat, až u vás v pondělí na prahu ozve se: Stávaj ráno, Marijáno, dávaj vajca, vyplácaj sa! Kázal kadlec i kadlečka, byste dali tři vajíčka, jedno bílé, dvě červené, však vám slépka snese jiné.

A ještě dvě lidové pranostiky, jedna z Čech a druhá z Moravy, na závěr: Velký pátek deštivý dělá rok žíznivý. Na Boží-li hroby prší, sucho úrodu vysuší.

VĚRA FOJTOVÁ. Autorka je spisovatelka

12.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jana Mrencová alias Lucie Proutníková.

Kauza Mrencová: policisté odložili případ imaginární krajské mluvčí

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Svlékl se a nahý šel po silnici mezi obcemi. Měl více než dvě promile

Břeclav – Je mi teplo a chci se vykoupat. Tak podle všeho zněla slova dvacetiletého mladíka, který se mezi Břeclaví a Lednicí procházel nahý. Jeho rozhodnutí posoudí přestupková komise. Muž na sobě totiž neměl reflexní prvky, které po setmění při chůzi mezi obcemi přikazuje zákon.

Víc než na vojenské misi se bojím na D1, říká armádní lékař

Brno – Vidět mladé americké kluky, jak přichází třeba i o obě nohy, je těžké, říká armádní lékař Radek Uher. Pětatřicetiletý rodák z Břeclavi se v červnu po více než šesti měsících vrátil se svým týmem z polní nemocnice v Iráku. „Člověk musí být srdcař, aby tam jezdil,“ říká lékař.

Část Lednických trápí trable s kanalizací. Vadí jim zápach

Lednice – Na těžko snesitelný puch si stěžuje Gabriela Miksicek. Žena žijící v Rakousku se pravidelně vrací do rodné Lednice na Břeclavsku, kde přebývá v domě stojícím ve Valtické ulici.

Novorozená miminka Břeclavska 29. týdne 2017

Břeclavsko - Novorozená miminka 29. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení