VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město vybralo, platit mají nájemníci bytů

Z vašich dopisů

29.6.2008
SDÍLEJ:

.Foto: Deník

Zastupitelstvo Břeclavi schválilo loni záměr prodeje asi 1250 bytů. Prodejní cena byla na podzim 2007 vyčíslena na 369 milionů korun plus příplatky u některých bytů ve výši deseti, respektive dvaceti procent. Třetího října rada města schválila uzavření příkazních smluv s pěti realitními kancelářemi, které určila přímo, bez veřejné soutěže.

V prosinci jsem městu oznámil, že se domnívám, že tento postup je v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, neboť poskytnutí služeb ze strany realitních kanceláří mělo být řešeno jako veřejná zakázka na dodávku služeb. Rovněž jsem město upozornil, že ve věci příkazních smluv nepostupovalo dle ustanovení občanského zákoníku, protože odměna za služby realitních kanceláří měla být hrazena městem a nikoliv nájemníky.

V lednu město odpovědělo, že vzhledem k tomu, že služby poskytované realitními kancelářemi nejsou hrazeny z veřejných prostředků, nespadají pod režim zákona o veřejných zakázkách. K námitce, že tímto postupem došlo k deformaci konkurence na realitním trhu, město uvedlo, že jeho povinností není zabezpečovat rovné podnikatelské prostředí, ale pečovat o rozvoj svého území a o potřeby občanů. Koncem března jsem se proto obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby věc prošetřil.

Příkazní smlouvou nemohou podle mého názoru smluvní strany (město a realitní kancelář) zavazovat k finančnímu plnění třetí stranu (nájemníka), která není účastníkem takové smlouvy, a která s tím navíc ani nesouhlasí. V občanském zákoníku je jasně uvedeno, že příkazce (město) je povinen poskytnout příkazníkovi (realitní kancelář) odměnu tehdy, jestliže byla dohodnuta nebo je obvyklá, zejména vzhledem k povolání příkazníka. A protože provize je odměna obvyklá vzhledem k činnosti realitní kanceláře, mělo město povinnost ji uhradit!

Město se proti dikci občanského zákoníku vyvázalo z režimu zákona o veřejných zakázkách, neboť při sjednaných čtyřprocentních provizích z prodejní ceny přesahuje výše odměny realitních kanceláří čtrnáct milionů korun. A dle zákona se jedná o nadlimitní veřejnou zakázku, kdy veřejná soutěž vyhlášena být musí.

V uzavřených příkazních smlouvách se realitní kanceláře, které nejsou pod hrozbou žádné smluvní sankce, městu zavazují – kromě obecných formulací – pouze ke zpracovaní návrhu kupní smlouvy a návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Ptám se tedy, kdo nájemníkům zaručí kompletní servis – prohlášení vlastníka, založení právnické osoby, vyřízení úvěru a tak dále, než dojde k podpisu kupní smlouvy? Realitní kanceláře nemají z takto koncipovaných smluv žádnou povinnost to dělat a nemají ani motivaci dělat maximum ve prospěch nájemníků, neboť kupujícím může být kdokoliv. Takto město pečuje o občany?

Rovněž je zajímavé, že poté, co byly domy schváleny k prodeji, do některých město investuje nemalé prostředky na jejich revitalizaci. Jako například do domu na adrese Dukelských hrdinů 7, kde s nájemníky realitní kancelář půl roku vůbec nekomunikuje.

Úsměvné je konstatování starosty, že tímto postupem chtěl předejít spekulacím o kamarádských obchodech. Opak je pravdou, pane starosto. Kdybyste nechal vzejít vítěze z plně konkurenčních nabídek, tak byste těmto pochybnostem nejenže předešel, ale navíc by i provize realitních kanceláří byla nižší.
Město přece nemůže občanovi nadiktovat, kterou firmu si na tu či onu činnost vybere a kolik jí zaplatí! Férové by bylo, kdyby si mohli nájemníci sami vybrat firmu, které věří a se kterou by si sami dohodli rozsah služeb a výši odměny.

Při pomyšlení, že zde po dvaceti letech máme opět politiky a úředníky, jejichž osobní doporučení a zkušenost budou jediným kritériem pro výběr „toho nejlepšího“, mně běhá mráz po zádech! Pokud by takto nastavený systém prodeje veřejného majetku měl mít oporu v zákoně a kdyby se například stát rozhodl prodat či pronajmout majetek na hranicích a postupoval by stejně jako břeclavští radní, tak Bůh ochraňuj státní i veřejnou správu.  (redakčně kráceno)

STANISLAV GÖRNER. Autor je majitelem realitní kancelář Megaron reality

29.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Ilustrační fotografie.

S hledáním chlapce z Břeclavi pomohly stovky lidí. Zprávu šířily na internetu

NOVÝ ŽIVOT: Co nového chystají v menších obcích? Přináší i reportáž z pivobraní

Břeclavsko – Když v úterý začalo pátrání po jedenáctiletém chlapci z Břeclavi, čtenáři o emočně vypjaté události na internetu rychle šířili zprávu Břeclavského deníku Rovnost. Nakonec jich s hledáním hocha pomohlo více než dvě stě padesát. „Podobné případy mají mezi lidmi velký ohlas,“ říkala mluvčí policistů Kamila Haraštová. Více se tématu věnuje nejnovější vydání týdeníku Nový život, který si lidé mohou pořídit už ve čtvrtek. 

Začíná souboj žluté a zelené. Cestující z Brna do Prahy svezou další autobusy

Brno /FOTOGALERIE/ – Zelená či žlutá, to je oč tu běží. Dosud dominantní brněnský dopravce RegioJet dostává těžkou konkurenci na trase z Brna do Prahy. Flixbus, charakteristický zelenými autobusy, od čtvrtka zvyšuje počet spojů do a z hlavního města. Celkem jich bude jezdit osmadvacet párů denně. Dosud přes Brno provozoval jen mezinárodní linky.

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích

Jižní Morava - U stolu za počítačem projektují stavbu nebo si venku prohlíží terén. V takových situacích se při práci ocitá snad každý architekt. Jinak tomu není ani u Jakuba Rolečka a Jiřího Vojtěška, kteří si před čtyřmi lety založili v Brně vlastní ateliér. Jen s tím rozdílem, že na sobě přitom mají zdobenou košili kordulu, vyšívané nohavice a vysoké boty. Oblečení v moravských krojích chtějí oslovit vinaře.

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení