Gramaticky se mýlil. Ale z faktografického hlediska měl naprostou pravdu. Bohužel, neústupná pedagožka byla zcela jiného názoru. A osolila ho. Prostě osud. Čas běží.

Dnes máme za sebou i Mezinárodní den dětí. A balónky se známými logy stran jsou již vysoko v oblacích na cestě do Tramtárie. Než jsme se nadáli, máme tu červen. Měsíc nesoucí ve svém náručí voňavý příslib prázdnin. Aromatičnost tohoto šestého kalendářního období je přímo příkladná.

V předzahrádkách našich babiček kvete, co má poupě. Rozmařile se rozparádily zejména růže všech barev. Trny mají ostře nabroušené a okvětní plátky nažehlené, až se tají dech. Kvetou letní fialy, jejichž omamná vůně mne vrací do dětství. K mé lítosti je již nevídávám tak často. Prostě asi nejsou dnes dost in.

Lilie se zvolna liliovatí a decentně secesní kosatce to mají skoro za sebou. Jejich nasládlé tlení fascinuje snad jen nekromany a zlatohlávky.

Ale v plném rozpuku jsou mnou milované barokně buclaté pivoňky. „Jo pivoňky! Pivínky, na které myslíš ty, Ludvíku, ty kvetou jen na krýglových záhoncích.“ No a mne naopak trvale fascinují purpurově uzardělé, masité a sliznicovitě krvavé okvětní plátky tradičních ozdob červnových zahrádek. Jednak jsou ryze privátní vzpomínkou na fascinující zátiší s vázou rozkvetlých pivoněk, amazonským papouškem a černou kočičkou s bledě modrou mašlí na háčkovaném ubruse. Jeho autorem byl majitel natěračské a lakýrnícké firmy, sídlící přes dvě ulice.

Mistr i firma zmizeli dávno v propadlišti času, zbyl jen obraz v zešeřelém bytě rodičů mého kamaráda. A u mne freudovsky pivoňkový komplex.
Neboť pro mne jsou pivoňky i součástí jednoho nerealizovaného eroticko - uměleckého projektu. Od puberty jsem snil o tom, že vystelu své lože monstrózní kompozicí z pivoňkových plátků, abychom se pak, milko má, oddali vášnivé aktivní grafice. Společně signovaná damašková povlečení bychom pak za šílené love prodali světoznámým galeriím. Tato výtvarná disciplína měla i svůj název - flower sex art.

Bohužel, k realizaci jaksi nedošlo. Jistě, partnerky byly alergické na pivoňky.

Karel Křivánek. Autor je pedagog a kurátor