VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomáhá i manžel s autem

Ve Velkých Pavlovicích mají Svaz postižených civilizačními chorobami. Pod tímto názvem působí už šest let. Vyvinul se z původního Svazu tělesně postižených. V současné době sdružuje sto osmnáct lidí. Jeho členem se může stát každý, koho trápí nějaké zdravotní potíže.

11.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

„Máme u nás lidi s tělesným i mentálním postižením, ale i s rakovinou. Ve svazu je i několik vozíčkářů, cukrovkáři, respiraci a kardiaci. Jsou u nás lidé nejenom z Velkých Pavlovic, ale jezdí k nám i z Hustopečí, Rakvic a Podivína,“ vyjmenovává předsedkyně svazu Emilie Zajícová.

Podle jejích slov jsou ve svazu hlavně starší lidé, výjimkou ale nejsou ani ti mladší. „Naší nejstarší člence Marii Kurdíkové je už devadesát let. Nejmladší Martině Novotné je jednatřicet,“ popisuje předsedkyně svazu.

Členové svazu jezdí na nejrůznější akce. „Pojedeme se například koupat na Slovensko do Velkého Mederu. V dubnu se podíváme na výstavu Flora Olomouc. Na květen připravujeme setkání s našimi známými ze Senice. V červnu si naši členové mohou zacvičit na rekondičním pobytu v krásném prostředí Vysočiny,“ říká Zajícová.

Problémem jsou ale samozřejmě finance. „Naši členové si pobyty hradí sami. Jsme totiž nezisková organizace. Vybíráme také poplatky, z nichž potom platíme drobnější výdaje. Například, když má někdo narozeniny, dostane od nás kytičku a bonboniéru,“ prozrazuje.

Svaz postižených podporuje i vedení města. „Získáváme určitou částku na každého člena. Pan starosta nám také slíbil klubovnu. Zatím se pro ni ale nenašly vhodné prostory. Scházíme se tak každý měsíc na městském úřadě a roční schůze pořádáme v sokolovně,“ uvádí Zajícová, která práci pro svaz postižených obětuje i svůj volný čas.

„Je to krásná práce, kterou mám ráda. Teď zrovna zajišťuji plánovaný pobyt na Radějově. Naši členové potřebují určitý komfort. Máme mezi sebou dva vozíčkáře, a tak je vždycky nutné zabezpečit bezbariérový přístup. Pro cukrovkáře zase musím zajistit pravidelnou stravu. Při podobných akcích vypomáhá i můj manžel, který je vozí autem. Děláme to ale rádi,“ uzavírá Emilie Zajícová.

Autor: Martina Muziková

11.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
4

Místo českého lva moravská orlice. Moravan ničí na cedulích malý státní znak

Oceněný Vít Bachman z Ladné.

V 8 letech hrdina. Za záchranu kamaráda, pod nímž se propadl led, dostal medaili

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Skládají se na opravu kostela. Pomáhá i prodej perníků ve tvaru kostela

Vrbice – S výběrem peněz na plánovanou opravu interiéru kostela svatého Jiljí začali ve Vrbici na Břeclavsku. Práce za více než jeden milion korun mají zahrnout i opravu topení nebo osvětlení.

Rozhlas v Hustopečích? Stanoví přesný provoz, aby neobtěžoval

Hustopeče – Počet hlášení z nového městského rozhlasu v Hustopečích by se zatím dal spočítat na prstech rukou. „Zatím jsem asi tak jen jednou slyšela hlášení," podotkla Hustopečanka Hana Bohatcová. Pořízení rozhlasu s sebou totiž přineslo otázku, jak přesně tento informační nástroj používat. „Hledáme cesty k tomu, aby rozhlas byl přínosem a neobtěžoval obyvatele Hustopečí," uvedla hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies