VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomáhá i manžel s autem

Ve Velkých Pavlovicích mají Svaz postižených civilizačními chorobami. Pod tímto názvem působí už šest let. Vyvinul se z původního Svazu tělesně postižených. V současné době sdružuje sto osmnáct lidí. Jeho členem se může stát každý, koho trápí nějaké zdravotní potíže.

11.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

„Máme u nás lidi s tělesným i mentálním postižením, ale i s rakovinou. Ve svazu je i několik vozíčkářů, cukrovkáři, respiraci a kardiaci. Jsou u nás lidé nejenom z Velkých Pavlovic, ale jezdí k nám i z Hustopečí, Rakvic a Podivína,“ vyjmenovává předsedkyně svazu Emilie Zajícová.

Podle jejích slov jsou ve svazu hlavně starší lidé, výjimkou ale nejsou ani ti mladší. „Naší nejstarší člence Marii Kurdíkové je už devadesát let. Nejmladší Martině Novotné je jednatřicet,“ popisuje předsedkyně svazu.

Členové svazu jezdí na nejrůznější akce. „Pojedeme se například koupat na Slovensko do Velkého Mederu. V dubnu se podíváme na výstavu Flora Olomouc. Na květen připravujeme setkání s našimi známými ze Senice. V červnu si naši členové mohou zacvičit na rekondičním pobytu v krásném prostředí Vysočiny,“ říká Zajícová.

Problémem jsou ale samozřejmě finance. „Naši členové si pobyty hradí sami. Jsme totiž nezisková organizace. Vybíráme také poplatky, z nichž potom platíme drobnější výdaje. Například, když má někdo narozeniny, dostane od nás kytičku a bonboniéru,“ prozrazuje.

Svaz postižených podporuje i vedení města. „Získáváme určitou částku na každého člena. Pan starosta nám také slíbil klubovnu. Zatím se pro ni ale nenašly vhodné prostory. Scházíme se tak každý měsíc na městském úřadě a roční schůze pořádáme v sokolovně,“ uvádí Zajícová, která práci pro svaz postižených obětuje i svůj volný čas.

„Je to krásná práce, kterou mám ráda. Teď zrovna zajišťuji plánovaný pobyt na Radějově. Naši členové potřebují určitý komfort. Máme mezi sebou dva vozíčkáře, a tak je vždycky nutné zabezpečit bezbariérový přístup. Pro cukrovkáře zase musím zajistit pravidelnou stravu. Při podobných akcích vypomáhá i můj manžel, který je vozí autem. Děláme to ale rádi,“ uzavírá Emilie Zajícová.

Autor: Martina Muziková

11.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ROZÁLIE KOMENDOVÁ 27.4.2017, CHARVATSKÁ NOVÁ VES, 51CM, 3,7 KG
12

Novorozená miminka Břeclavska 17. týdne 2017

Ilustrační foto.

Hasiči vyjeli k poškozené plachetnici

Obchvat? Nejdřív lidé, pak příroda, zlobí se Břeclavané

Břeclav – Jediný živočišný druh, který ve městě trpí, je homo sapiens. Tak okomentoval Tomáš Lošák na Facebooku Břeclavského deníku Rovnost rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Ten nařídil projednání dopadů stavby obchvatu Břeclavi na životní prostředí. Vyhověl tak žalobě ekologických organizací Děti země a Voda z Tetčic.

Děti na internetu prodávají své nahé fotky a nabízí i sex, říká policistka

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Internetový fenomén Modrá velryba, který skrze sérii úkolů, jež mohou vést až k sebevraždám, ovlivňuje děti a teenagery, se objevil i v České republice. Tvrdí to policisté, konkrétní případy ale nechtějí zveřejnit. Medializace fenoménu, který mezi lidmi vyvolal velký ohlas, nebyl dobrý krok podle jihomoravské policejní koordinátorky prevence Zdeňky Procházkové. „Už je to moc nafouknuté. Podobná nebezpečí jsou na internetu pořád, jen se pokaždé jinak nazývají," tvrdí.

Mrazy jsou na ústupu, škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Jižní Morava – Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies