VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přenosnost věcí a zkušeností

Fejeton - Slovo přenášet označuje v košatosti češtiny, kromě jiného, jednoduše přemísťování či přesunování. Známe to všichni, neboť co věcí a dětí jsme z místa na místo už v životě přenesli a přesunuli!

22.2.2009
SDÍLEJ:

Věra FojtováFoto: Deník

Přenášet se však dají i myšlenky a v trošku jiném smyslu i děti nenarozené. Dá se přenést chřipka, žloutenka a spousta jiných nemocí i všelijaká jiná havěť ohrožující nejen zdraví, ale často i dobrou pověst.

Přeneseme či přesuneme skoro všechno, co není zrovna přibité, někdy si vystačíme sami, jindy povoláme sousedy nebo přátele. Dokonce byl přenesen (přesunut) i historicky cenný kostel z původního místa kde stál po staletí, na druhé, z údolí na kopec, aby snad marně neskončil pod vodou na dně přehrady.

Těžce nasbírané životní zkušenosti, za něž každý zaplatí někdy více, jindy méně, to podle jejich výsledné hodnoty, se bohužel nedají sbalit do rance a předat (přenést) dál. Bylo by to krásné, smysluplné a člověk by sbíral rád a s chutí je odevzdal potomkům v naději, že aspoň částečně zmírní jejich pády nasměrované většinou přímo na ústa.

Ale ani národy nejsou schopny poučit se ze své vlastní, většinou krvavé, historie. Opečují si s jistým uspokojením své hrdiny, dokonce i ty, kteří položili své životy za něco, co nestojí ani za řeč, postaví jim pomníky a pokračují bez ponaučení dál.

I s našimi dětmi je to navlas stejné, jako to bylo s námi, kdy jsme odmítali poučování a už zkušené a prověřené rady rodičů či starších, a znovu a znovu jsme stoupali na tenký led, abychom na vlastní kůži zakusili nebezpečí a hloubku našeho pádu.

Je zvláštní, že to jediné, co nám nikdo nevezme a co můžeme dát jenom sami, tedy zkušenosti, si odnáší každý s sebou, ne proto, že by se snad z lakoty nechtěl podělit, ale jenom z prostého důvodu, že jsou ze zvláštních příčin nepřenosné. A uznejte, že technicky se jeví přenesení zkušeností jednodušší než přesun třeba těžké skříně, k němuž potřebujeme až čtyři lidi. U zkušeností si vystačíme v páru. Jeden vysílá a druhý nejen přijímá, ale především dbá.

Jak se to zdá jednoduché! Téměř bez námahy a bez placení můžeme dostat něco cenného, nebolí to, stačilo by jenom chtít. A přece to nejde.

Budeme přenášet kdeco, mordovat se s těžkými věcmi, jenom abychom je přemístili z jednoho místa na druhé, a vlastní, drahocenné zkušenosti, které bychom tak rádi zhodnotili přenosem, nedojdou ani sluchu, natož širšího uplatnění.

Zdá se, že lehce přenosné zůstanou nadále ty nejtěžší věci a také mobilní telefony a to i přesto, že jsou snad zdraví nebezpečné. Tak se potom v něčem vyznejte.

VĚRA FOJTOVÁ. Autorka je spisovatelka

22.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedním z výrazných prvků v kampani před posledními volbami byly koblihy hnutí ANO (na snímku je rozdává Andrej Babiš). „Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, ale ráda bych je při letošní kampani také měla," sdělila náměstkyně hejtmana z ANO Taťána Malá.

Politické strany zbrojí na volby. Lákají na lékaře nebo buchty a koblihy

Nejstraší výčepní na jižní Moravě František Tesař.

Říkají mi děda. Pozvání na pivo ale odmítám, říká výčepní piva z otevřené garáže

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Jsem učitel a při pohledu na kalendář se směju každý den, říká kreslíř Kocmánek

Lanžhot – Novou knihou s názvem Ve víně je sranda se může pyšnit dvorní kreslíř Nového života Milan Kocmánek. Pokřtí ji pátého července na Festivalu Sedleckých vín v areálu ZD Sedlec.

Muzeum dostalo poštovní známku k dvoustému výročí. Pošta vytiskne 750 tisíc kusů

Brno /INFOGRAFIKA/ - Část Biskupského dvora, věže katedrály svatého Petra a Pavla a paleolitická Věstonická venuše. Všechny tyto pamětihodnosti dohromady tvoří návrh nové známky, kterou v týdnu vydala Česká pošta ku příležitosti dvoustého výročí od založení Moravského zemského muzea v Brně.

Překvapivé rozhodnutí. Trenér Smrček po roce končí u břeclavských fotbalistů

Břeclav – Loni v létě přijal náročnou výzvu. Stal se koučem klubu, který po letech sestoupil z třetí ligy a topil se v krizi. V krátké době ovšem s vedením sestavil z odchovanců a mladých hráčů konkurenceschopný tým, který trápil favority. Nakonec Bohumil Smrček obsadil s MSK Břeclav šestou pozici v divizi. Po úspěšné sezoně ovšem přišlo překvapení. Klub se s šestapadesátiletým koučem dohodl na ukončení smlouvy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies