Předchozí díly seriálu Vinaři pod lupou naleznete ZDE

Marek Suský podniká ve vinařství od roku 2002. V té době založil společně s bratrem ve Velkých Pavlovicích rodinné vinařství, které se postupně dostává do povědomí milovníků vín. Hrozny bratři Suští zpracovávají nejen z vlastních dvou hektarů vinic, ale také od dalších pěstitelů.

Vinařství Suský ročně vyprodukuje kolem třinácti tisíc lahví jakostního přívlastkového vína. Mezi největší úspěchy mladé rodinné firmy patří například zařazení Frankovky a André, ročníky 2008, do prestižní tuzemské kolekce Top 77.

Markovi Suskému je šestatřicet let a jak zdůrazňuje, je šťastně ženatý.

Jak a díky komu jste se k vinařství vlastně dostal?
Je to velmi jednoduché. Můj děda František Štambachr byl spoluzakladatelem Vinařského družstva ve Velkých Pavlovicích. Zemědělství a vinařství zasvětil celý svůj život. Své znalosti předal své dceři, mojí mamince, která mě a mé bratry k vinařství a lásce k vinohradu vedla už od útlého dětství.

V čem podle vás spočívá tajemství výroby dobrého vína?
O žádné tajemství podle mého názoru nejde. O vinohrady se prostě musíte starat s láskou po celý rok. Pokud je příznivé počasí a hrozny dozrají do výborné kvality, pak je dalším důležitým krokem zpracování dobrým technologem. To stačí.

Existuje nějaké pravidlo, kterým se jako vinař bezvýhradně řídíte?
Snad ani ne. Nebo možná jedno jediné, které by se dalo laicky popsat asi nějak takto: v našem vinařství vsázíme na dlouhou maceraci vín na rmutu po dokvašení, aby došlo k vyluhování pecičkového taninu, který vína konzervuje. Proto také nemusíme používat ve větší míře oxid siřičitý jako konzervant.

Kolik vína denně obvykle vypijete?
Řídím se radou většiny lékařů. Ti tvrdí, že jedno až dvě deci vína neškodí v jakémkoliv množství.

Jakou nejkrásnější a naopak nejhorší chvíli jste s vínem dosud zažil?
Nejkrásnější pocit mám pokaždé, když naše vína někomu chutnají a lidé se k nim rádi vrací. Na nejhorší chvíli si snad ani nevzpomínám.

Kterého ze svých vinařských úspěchů si ceníte nejvíc?
Samozřejmě si vážím všech ocenění, které naše vína získají. Pro naše vinařství je ale největší radostí a poctou pochvala od lidí, kteří nás navštíví a pozvou k nám své přátele a známé. To je to největší ocenění, jaké si umím představit.

Máte raději tradiční odrůdy a postupy, nebo jste spíše zastáncem moderních metod a nově vyšlechtěných o­drůd?
Vzhledem k tomu, že hospodaříme v jednom z nejstarších sklepů ve Velkých Pavlovicích, najdete v naší nabídce tradiční odrůdy jako Rulandské bílé, Modrý Portugal nebo Frankovka. V poslední době se ale přikláníme i k novějším odrůdám, zejména Cabernet Moravia a Fratava. Obě tyto odrůdy byly vyšlechtěné v nedaleké Moravské Nové Vsi. Jak jsem již zmínil, zastáváme technologii výroby takzvaných černých vín. To znamená dlouhou maceraci vín na rmutu s následným ležením v dřevěných sudech. Vína jsou určena pro delší zrání v lahvích.

Kterého z vašich konkurentů si nejvíc vážíte? A proč?
Vážím si všech vinařů, kteří dokážou vyrobit nádherná vína. Myslím si, že takových vinařů je na jižní Moravě spousta. Mám radost, když je mezi vinaři zdravá konkurence. Já sám rád ochutnám a také dále doporučím dobrá vína od konkurence.

Myslíte na budoucnost? Vychováváte si svého nástupce?
Samozřejmě myslím na budoucnost, ale zatím se zejména snažíme vybudovat skvěle fungující vinařství s pevným rodinným zázemím.

Doporučení: víno pro dnešní večer

Pro dnešní letní večer bych doporučil naše André, ročník 2008, které leželo dvanáct týdnů po dokvašení na rmutu. Toto víno vyniká tříslovitou, višňově ovocnou chutí. Naše André bych doporučil ke grilované krkovičce. Sám jsem to vyzkoušel a můžu říct, že je to opravdu gurmánský zážitek.

Marek Suský
Vážení čtenáři, seriál Vinaři pod lupou najdete také v tištěné podobě každou středu v Břeclavském deníku Rovnost.