K zemi šly například desítky topolů z okolí rybníka Kačence ve Vyškově. Důvod bylo mimo jiné právě jejich stáří. Zánik dřevin vzbudil ve městě vášně. „Stromy byly zdravé. Navíc naše občanské sdružení o plánu jejich kácení nikdo neinformoval," postěžoval si člen sdružení Zelený Vyškov Ivan Novotný.

Hrozba pro okolí

Stromy nechala pokácela majitelka pozemku Monika Plhalová. Ke kácení ji vyzvali pracovníci vyškovské radnice. „Rybáři a hasiči nás upozornili na padající a nebezpečné suché větve. Kontaktovali jsme tedy vlastníka pozemku a upozornili ho, že je jeho povinnost na místě zajistit bezpečnost," objasnil vedoucí vyškovského odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Soukromníci nemusejí vysadit náhradní stromy. Odbor životního prostředí nicméně počítá s tím, že z podrostu vyroste brzy nová vegetace, kterou dřív topoly utlumily.

Podle Honzové za bezpečnost a odstranění nebezpečných stromů odpovídá vždy majitel pozemku, kde rostou. „Na kontrolu si může pozvat dendrologa nebo arboristu," upozornila Honzová.

V případě, že strom začne být pro své okolí nebezpečný, může jej vlastník pokácet s povolením obecního úřadu. „Pokud hrozí bezprostřední škoda, například pád nalomeného stromu po vichřici, je možné strom pokácet i bez povolení. Je pak ale potřeba oznámit to úřadu dodatečně," objasnila mluvčí jihomoravského krajského úřadu Denisa Kapitančíková.

Pod kontrolou

Lidé si mohou zkontrolovat, zda jsou stromy v jejich okolí v pořádku. „Na webu stomypodkontro­lou.cz lidem zprostředkováváme informace o stavu dřevin v jejich blízkosti. V databázi máme tři čtvrtě milionu stromů," vyčíslil Jaroslav Kolařík z firmy Save trees, která web provozuje.

V Brně topoly, které v minulosti sloužily jako větrolamy nebo jako bariéra, která měla lidi chránit před hlukem, rostou třeba v Zemědělské ulici nebo v ulici Klíny v Židenicích. „Mám ve své správě právě stromořadí topolů u železniční trati v Klínech. Musím ale říct, že topoly do aleje rozhodně vhodné nejsou. Mají mělké kořeny a krátkou životnost," upozornila Lucie Brzoňová z Veřejné zeleně města Brna.

Potýká se totiž hlavně s tím, že staré topoly vyhnívají a v jejich kmenech se tvoří dutiny. „Museli jsme kvůli tomu jeden strom pokácet. Do dutiny v kmeni lidé naházeli odpadky, a pak je zapálili," popsala problém Brzoňová.

Pracuje proto na tom, aby topoly zmizely a nahradily je nové vhodnější stromy. „Navrhuji tam vysadit duby. Ty se do prostředí hodí mnohem lépe," informovala Brzoňová.

Stejný názor má i zahradní architektka Dana Münsterová. „Ve volné přírodě topoly v poslední době nahrazují například javory, lípy, buky, duby, jilmy nebo habry," vyjmenovala.

Křehké topoly nahrazují pevné duby.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Chci žít normální život, říká žena, kterou na stadionu zranil strom

Brno – Před rokem a půl vyrazila na fotbalový zápas na stadionu v Srbské ulici v Brně. Brněnská Zbrojovka se Spartou prohrála 1:3. Jenže porážka na hřišti nebyla nic v porovnání s dramatem, které prožívala Iveta Skalníková na divácké tribuně.

Při bouřce s vichřicí, která přišla v poločase zápasu, nevydržel jeden z topolů u stadionu nárazy větru a spadl. Zranil tři lidi, mezi nimi právě Skalníkovou. „Mám doživotní zdravotní následky," říká bývalá sportovkyně a mladá matka šestiletého syna, o kterého se stará sama.

Ani osmnáct měsíců po úrazu se její zdravotní stav příliš nezlepšil. „Špatně slyším na pravé ucho a kvůli zlomenému očnímu oblouku na pravém oku musím nosit brýle. Nejhorší je poúrazová epilepsie, mám až patnáct záchvatů do měsíce," jmenuje potíže Skalníková.

Kvůli roční neschopence přišla o práci a částečný invalidní důchod necelých pět tisíc korun, který dostává, její náklady nepokryje. „Musím navštěvovat psychiatra, který se mě snaží dát do pořádku. Měla jsem dokonce sebevražedné úmysly. Nedokážu se smířit s tím, jak můj život vypadá. Toužím po dalším dítěti a chci zas normálně plnohodnotné žít, sportovat, běhat, hrát si se synem," popisuje žena.

Její syn v září nastoupí do první třídy základní školy. „Kvůli mému zdravotnímu stavu neuvěřitelně dospěl a připravil se o radosti dětství. Neustále mě stráží, když doma upadnu a jsem v bezvědomí, zburcuje sousedy nebo zavolá sanitku," vypráví Skalníková.

Žádného odškodnění se od brněnského magistrátu, který má podle ní pád stromu na svědomí, zatím nedočkala. „Můj právník magistrát zažaloval. Už půl roku čekáme na soud," podotýká žena.

Nemá představu o tom, jak proces dopadne. „Nezbývá mi než čekat, neustále pendlovat mezi nemocnicí a domovem a modlit se, zda o něj kvůli nedostatku peněz nepřijdeme, nebo neumřeme hlady," uzavírá Skalníková.

LENKA ŠKLUBALOVÁ

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI