„Porucha mne ve studiu hodně omezuje. Nedokáži se soustředit a účinně pracovat," upozorňuje Novák. Počet studentů s podobnou diagnózou na brněnských vysokých školách prudce roste.

Díky vynálezu vědců z brněnské Masarykovy univerzity nyní vysoké školy dostanou nástroj, jak podobným studentům ve studiu pomáhat. Od března budou mít k dispozici testy, které umožní stanovit přesnou míru dyslexie a upravit podle nich podmínky studia. V říjnu je začnou aplikovat.

Testy vyvinuli specialisté ze střediska Teiresiás, které studentům pomáhá. Vedl je k tomu rychle se zvyšující počet takových studentů. „Zatímco v roce 2004 zajišťovalo středisko Teiresiás na celé univerzitě služby čtyřem studentům, loni jich bylo 109," řekl ředitel střediska Petr Peňáz. Celkem je na škole studentů s poruchami 217.

Dalších zhruba osmdesát studentů s poruchou eviduje Vysoké učení technické. „Poskytujeme jim určité služby navíc. Třeba doučování angličtiny," nastínila vedoucí poradenských služeb pro studenty se specifickými potřebami Naďa Botková.

Na Mendelově univerzitě je studentů s dyslexií, dysgrafií či dysortografií dvacet až třicet. „Většinou přijdou do poradenského centra a my jim vytvoříme individuální plán," popsal mluvčí školy Radovan Kramář.

Studenty s poruchami naopak neregistrují Janáčkova akademie múzických umění nebo Veterinární a farmaceutická univerzita. „Je to i tím, že jsme o hodně menší škola než Masarykova univerzita. Příští rok ale chystáme projekt, který by jim měl studium na naší škole usnadnit," přiblížil mluvčí Veterinární a farmaceutické univerzity Petr Chmelař.

Univerzita obrany má zase tak přísné zdravotní požadavky na přijetí do vojenského studia, že takové studenty nemůže přijímat. A ani civilní studenti o zvláštní péči nežádají.

Dyslektičtí studenti v současnosti na školách kvůli úlevám kontaktují především vysokoškolské psychology. „Už to není tabuizované téma. Víc funguje osvěta už i na středních školách. Pokud se začne včas, naučí se žáci poruchy kompenzovat a pracovat s nimi," komentovala pedagogicko-psychologická poradkyně Iva Dudíková.

Právě střední školy už testy podobné těm z Masarykovy univerzity měly i dříve. Jenže ty se zaměřovali na dospívající a pro účely vysokých škol nevyhovovaly. Brněnští vědci je uzpůsobili pro starší osmnácti let.

Univerzita chce své testy zavést i u přijímaček na vysoké školy. Plánuje už v březnu jednat s organizací Cermat, která přijímačky zařizuje. „Zatím jsme konkrétní nabídku nedostali. Už teď ale dyslektikům poskytujeme úlevy. Tyto testy nám zajistí větší přehled," odhadl mluvčí Cermatu Jan Pohanka.