Důležité pro zbylé radní tak bylo vyřešení otázky, jestli pro přijetí platného usnesení potřebují pět hlasů jako dříve, nebo stačí čtyři, tedy většina ze šesti současných.

O právní pomoc se proto Hodonínští obrátili na ministerstvo vnitra. To uvedlo, že sice zákon o obcích tuto situaci vysloveně neupravuje, ale počítá s tím, že i rada v počtu pod zákonnou minimální hranici pěti členů je určitou dobu oprávněná rozhodovat. „Aby mohla „pokleslá rada" přijímat usnesení, je třeba pro přijetí platného usnesení vycházet z počtu aktuálně obsazených funkčních míst v radě," napsala ředitelka ministerského odboru veřejné správy Marie Kostruhová s tím, že v Hodoníně je tak v současnosti pro přijetí usnesení zapotřebí souhlasu alespoň čtyř radních.

To již umožnilo městské vládě tvořené z ANO, Změny a KSČM konat. „Zrušili jsme odbor kanceláře tajemníka, který byl zbytečný, a zároveň jsme odvolali jeho vedoucího," sdělil jediný hodonínský místostarosta Vítězslav Krabička (Změna/SZ).

O změnách v radě by se mělo v Hodoníně rozhodovat na úterním pokračování zasedání zastupitelstva. To by mělo potvrdit avizovanou novou čtyřkoalici ANO, Změny, lidovců a sociálních demokratů.