Možná se jeho přání nakonec i vyplní. Radnice se totiž hodlá kromě odborníků zeptat i místních. Mohli by se tak podílet na rozhodnutí, jak s parcelami naložit. V územním plánu je oblast vedená jako centrální městská zóna. „Je možné ji využít univerzálně. Ať už na bytovou výstavbu nebo pro obchody či různé služby. Město chce na budoucí podobu areálu vypsat architektonickou soutěž," uvedl tajemník kyjovského městského úřadu Milan Jagoš.

Vyjednávání o prodeji areálu mezi zkrachovalou společností Mlékárna Kyjov a městem trvalo asi půl roku. Debaty včera definitivně ukončil podpis smlouvy. „Je to poslední velké prostranství přímo v centru. Do roka chceme rozhodnout, co s ním uděláme. Do té doby poslouží pro parkování," informoval starosta Kyjova František Lukl.

Kyjovští přitom nebyli jediní, kdo měl o koupi zájem. Před časem přišel s nabídkou přesahující dvacet milionů korun mezinárodní nákupní řetězec. Těsně před podpisem smlouvy ale vycouval. „V té době všechny obchodní řetězce v České republice přerušily jakékoliv rozšiřování. Všechny projekty byly zastavené," sdělil jeden z likvidátorů a bývalý místopředseda představenstva společnosti Karel Foukal.

Upozornil, že Kyjov získal areál o rozloze čtyř a půl tisíce metrů čtverečních velmi levně. „Určitě nebylo rozumné nechat si pozemky za tuto cenu uniknout. Rozhodli jsme se investovat naspořené peníze a přebytky hospodaření do dalšího rozvoje," prohlásil Lukl.

Proti nákupu se nepostavila ani opozice. Městští zastupitelé záměr odsouhlasili na svém posledním zasedání. „Pro město je to výhodná koupě, která se v budoucnu určitě vyplatí," myslí si například komunistický zastupitel Antonín Rajda.

Kyjovský mlékárenský podnik skončil v roce 2006. Dva roky na to šel areál do prodeje. Společnost je v likvidaci od července 2008. V období největší prosperity měla více než sto zaměstnanců. „Asi nejvíc nám podrazila nohy vysoká investice, kterou jsme podnikli v letech 2003 až 2004. Velmi jsme se zadlužili," přiblížil důvody krachu Foukal.