Růžovočervená fasáda a světélkující větrný mlýn. Tak zná většina Brňanů i turistů hodně známý noční podnik Moulin Rouge na nároží Kounicovy a Slovákovy ulice v centru Brna. Budova je teď na prodej. Za čtyřpatrový cihlový dům zaplatí případný nový majitel šedesát milionů korun. „Architektonicky je to velmi zajímavý objekt. Hlavně jeho prosklené atrium a ochozy v patrech. Navíc je výhodná jeho poloha blízko centra," poznamenal realitní makléř Tomáš Matras z kanceláře, která budovu k prodeji nabízí.

Podle něho si objekt žádné stigma nenese. Mohlo by v něm být klidně například sídlo úřadu nebo hotel. „Prodávali jsme třeba také budovu, ve které předtím bývala věznice. Teď jsou v ní kanceláře a restaurace a nikdo se o nějakou minulost nestará," dodal Matras.

Noční podniky na jižní Moravě začínají mít problémy. Trendem posledních let je totiž odliv žen z veřejných vykřičených domů do soukromí bytů nebo do hodinových hotelů. „Můžu potvrdit, že dívky se stále častěji přesouvají do privátů. Ani ne kvůli penězům, hlavně chtějí být samostatné," uvedla anonymně jedna z žen, která si vydělává prostitucí v privátu v brněnské Kozí ulici.

prostituce a zákon
- prostituci na území České republiky zákon nezakazuje
- trestné však je s ní spojované omezování osobní svobody nebo kuplířství
- trestného činu kuplířství se dopustí ten, kdo najme nebo přiměje jiného k prostituci a sám z toho má prospěch
- za kuplířství v organizované skupině hrozí pachatelům až osm let vězení, jednotlivcům pak až čtyři roky

Nejen lepší finanční podmínky, ale hlavně nezávislost na nadřízených a také soběstačnost je to, co ženy v sexuální branži tolik láká. „Ty, které se tímto způsobem živí už déle, nechtějí chodit denně do práce a přijímat klienty, které jim někdo přidělí bez možnosti výběru. Často jim taky vadí, že musí pracovat společně s ostatními ženami, které jsou pro ně konkurence," vysvětlila Lucie Šídová z neziskové organizace Rozkoš bez rizika, která se snaží minimalizovat rizika lidí pracujících v sexbyznysu.

Podle Šídové napomáhá přesunu žen na priváty i internet. „Schůzky se zákazníky si mohou domlouvat úplně jednoduše," uvedla odbornice. Riziko práce na vlastní pěst podle ní není úplně zásadní. „Ochranka v nočních klubech sice může v některých ženách budit větší pocit bezpečí, ale to, co se děje za dveřmi pokojů, stejně nikdo nepohlídá. I tam se ženy mohou setkat s násilím," podotkla Šídová. Ideální je podle ní provozovat privát ve dvojici.

Prostituce není podle zákona trestná. „Trestným činem spojeným s provozováním nejstaršího řemesla je například kuplířství nebo omezování osobní svobody," informoval mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb. Obce a města však mohou na svém území uplatnit vyhlášku, která poskytování sexuálních služeb na ulici zakazuje.

Právě taková platí i na celém území Brna. Přesto se tam strážníci opakovaně setkávají s těmi, kteří ji porušují. „Nejproblémovější jsou Tkalcovská, Lidická a Štefánikova ulice, Moravské náměstí a parky v Zábrdovicích," vyjmenoval místa mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Několik případů pouliční prostituce řeší městská policie každý týden. „Většinou potkáváme stále stejné muže a ženy na stejných místech. Často se třeba v parcích scházejí se stálými klienty, mnohdy je pak složité poznat, jestli dvojice není pár, který má schůzku," uvedl Ghanem.

Za prostituci mohou strážníci uložit až pětitisícovou pokutu. Pokud ji dotyčný nezaplatí, čeká ho správní řízení.

Noční kluby někde zůstanou, říká Musilová z Rozkoše bez rizika

Brno - Posláním neziskové organizace Rozkoš bez rizika je zmenšovat sociální a zdravotní rizika lidí na prostituční scéně. Podle odbornice Terezy Musilové z brněnské pobočky by bylo nejlepší prostituci zlegalizovat, alespoň na určitých místech. „Brněnská vyhláška zakazující prostituci na ulici problém neřeší, jen odsouvá," tvrdí Musilová.

Jaké jsou hlavní nedostatky městské vyhlášky?

Podobné vyhlášky nemají vůbec smysl. Ženy nabízet prostituci nepřestanou, jen se přesunou do zapadlých uliček, odlehlých okrajových částí nebo průmyslových zón. Tam je to pro ně ještě mnohem nebezpečnější. Už tak mají jen krátký čas si klienta přes otevřené okénko auta prohlédnout, a vyhodnotit, zda k němu nasednou. Na tmavých místech je to ještě obtížnější.

Jaké by podle vás bylo účinné řešení?

Model, který se osvědčil už třeba v Holandsku nebo Německu. Prostituci na většině území města nebo obce zakázat, ale vyhradit zóny, kde je povolená. Tam by měly mít ženy i sociální a zdravotní zázemí a ochranu strážníků. Rizika napadení nebo násilností se zmenšují až o osmdesát procent.

Čeká noční kluby na jižní Moravě podobný osud jako brněnský Moulin Rouge?

Je všeobecný trend přesunu do privátů, ženy chtějí anonymitu. Stále si ale myslím, že třeba v pohraničních oblastech kluby zůstanou. Rozhodně si nemyslím, že by měly v blízké době úplně zmizet.

BARBORA KUBOVÁ