VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Břeclavsko

9.2.2017

Sleva za třídění odpadu? Ve Vranovicích ji dostala téměř polovina obce

Vranovice - Šetří životní prostředí i peněženky domácností. Slevu za třídění odpadu ve Vranovicích loni získalo 987 lidí. „Nejvyšší slevu, dvě stě korun, loni získalo 405 lidí, tedy třikrát víc než v roce 2015, kdy jsme projekt zahájili," uvedla mluvčí vranovického úřadu Dagmar Sedláčková.

9.2.2017

Nezaměstnaných na jižní Moravě v lednu přibylo. Zima nepřeje stavebním pracím

Jižní Morava – Nezaměstnanost na jihu Moravy v lednu vzrostla. Práci hledalo téměř padesát tisíc zájemců, což je nejvíc od loňského dubna. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Úřad práce. Nejvíc lidí bez práce žije na Znojemsku.

9.2.2017

Klienti chráněného bydlení se přestěhovali do nového. Mají vlastní pokoje

Brumovice – Do nového Chráněného bydlení Arkénie v Brumovicích se přestěhovala šestice tamních klientů. Zatímco v původní, pronajaté Arkénii, bydleli mentálně postižení po dvojicích, teď má každý z nich vlastní pokoj.

9.2.2017

Volná místa v letních táborech mizí. Elektronické přihlášky svádí k rychlosti

Jižní Morava - Rodiče z regionu už mohou pro svoje děti vybírat z nabídky letních táborů. A zájem je velký. Některé jsou už plné.

9.2.2017

O stokoruny ročně víc. Za vodu si lidé připlatí, nejdražší je v Břeclavi

Jižní Morava – Obyvatelé jihomoravského příhraničí si i letos musí sáhnout hlouběji do kapsy. Voda za sedm uplynulých let zdražila o bezmála dvacet procent.

8.2.2017

Po válečném sběrateli Josefu Babáčkovi stříleli z Pálavy Němci

Hustopeče - Druhá světová válka končí. A Josef Babáček pomáhá stejně jako další muži v Morkůvkách na Břeclavsku zakopávat padlé vojáky a koně ruské i německé armády. Tehdy jako osmnáctiletý mladík začíná sbírat různé předměty, které po vojácích zůstaly a které s válkou souvisely. Jeho celoživotní sbírka bude součástí připravované nové expozice s názvem Osvobození 1945 v Městském muzeu a galerii v Hustopečích.

8.2.2017

Národní dům v Mikulově? Město se přiblížilo ke koupi

Mikulov – Soukromý majitel bývalého Národního domu na historickém Náměstí v Mikulově souhlasí s prodejem městu. Definitivní verdikt však dosud nezazněl.

8.2.2017

Vinaři lákají do sklepů už v půli zimy. V sobotu zvou i na zabijačku

Jižní Morava – Otevírat své sklepy stovkám návštěvníků už v půli zimy si zvyká čím dál víc vinařů na Břeclavsku a Znojemsku. Vedle zavedených akcí v Popicích či Dobšicích začínají své sklepy otvírat i vinaři v Jaroslavicích či Drnholci. A například v Němčičkách chystají na sobotu vinařskou zabijačku.

7.2.2017

Břeclavané řeší problémy s vodou. Stěžují si na usazeniny

Břeclav – Největší problém byl v koupelně, pomalu přestávala téct teplá voda, přestože jsme dost často čistili baterii. Takto okomentovala potíže s ucpanými vodovodními kohoutky Břeclavanka Klára Klimovičová. Ta bydlí ve tři roky zrekonstruovaném družstevním bytě v ulici Na Valtické. Problémy už spolu s manželem musela řešit i s družstvem Dyje, které byt vlastní. „Museli to vyčistit až u hodin, protože tam to bylo zaplombované a my se k tomu nemohli dostat. Manželovi tehdy říkali, že je takových případů moc a nestíhají to," postěžovala si žena. Pravidelně každé dva týdny čistí baterii i v kuchyni, protože se ucpává. Starosti s vodou má už minimálně půl roku. Firma Vodovody a kanalizace situaci řeší.

7.2.2017

Pilot z Němčiček postavil kokpit letadla. Ve vinném sklepě

Němčičky - Létání si Dominik Vahala z Němčiček zamiloval. Po studiích se stal dopravním pilotem a nalétal přes dva tisíce hodin. Avšak nejistota a krachy některých leteckých firem jej přivedly k nevšednímu nápadu. „Toužil jsem po něčem vlastním, abych měl jistotu. Rozhodnutí ale nebylo ze dne na den. Pořád jsem pochyboval a se všemi konzultoval, jestli to má nebo nemá smysl," vypráví Vahala. I přes pochyby se nakonec pustil do práce a pod jeho rukama vznikl letecký simulátor Boeingu 737. Ve vinném sklepě.

6.2.2017

Poklid, žádný frmol. Salon vín se stovkou nejlepších vzorků lákal už v první den

Valtice /REPORTÁŽ/ – Sklepení valtického zámku se stalo vyhledávaným cílem. Od soboty jsou tam k ochutnání nejlepší vína z České republiky.

6.2.2017

Vinohrad ve Vietnamu? Zkouší tam experiment dvou úrod za rok, říká Osička

Velké Bílovice – Tři roky strávil v Číně, nyní pomáhá Čeněk Osička z Velkých Bílovic na Břeclavsku rozvíjet vinařství i v dalších, pro vinaře méně známých zemích světa.

5.2.2017

OBRAZEM: Hustopečemi kráčela zelená dryáda, gejša nebo indiáni

Hustopeče – Loni s kamarádkou byly za šmouly, letos chtěly změnit barvu. Z Marie Vašulínové se tak stala zelená dryáda – ochránkyně stromů známá z řecké mytologie. A nebo třeba z české pohádky Řachanda. V sobotu se zúčastnila hustopečského masopustu.

5.2.2017

Analýza dopravy v Břeclavi: spoje jsou špatné

Břeclav – Na problémové časy, v nichž jezdí autobusy městské hromadné dopravy v Břeclavi, upozornil obyvatel Rudolf Vašek. Podle něj jde o jeden z důvodů, proč řada zaměstnanců tamních společností volí raději cestu autem. Věčně ucpaný průtah městem tak dostává zabrat více než je nutné. Vašek vychází z údajů, které sbíral čtvrt roku.

4.2.2017

Holocaust? Židé z Břeclavi museli odejít už po Mnichovu, říká historička Káňová

Břeclav /ROZHOVOR/ – Den památky obětí holocaustu si před několika dny připomněli lidé nejen na Břeclavsku. Osudy židů, kteří až do příchodů nacistů žili po staletí v Břeclavi, zkoumá tamní historička Alena Káňová. „Dohledávám místa, kde lidé končili své životy. Například jeden z břeclavských rodáků byl jednou z prvních obětí transportu na východ, kdy zamířil do vyhlazovacího tábora v Minsku," říká Káňová.

4.2.2017

Ptačí chřipka na Nových Mlýnech potvrzena. Kachna se ale točila kvůli vlasci

Nové Mlýny /VIDEO/ – Mlha v pátek zahalila břehy i hladinu novomlýnských nádrží na pomezí Břeclavska a Brněnska. Veterináři ve stejný den také potvrdili, že se v místě objevila nákaza ptačí chřipkou. Svědčí o tom kombinace několika uhynulých kusů a výskyt nákazy u divoce žijících ptáků v dalších místech České republiky.

3.2.2017

Pokut pro majitele psů přibývá. V Mikulově po stížnostech trestají bez milosti

Jižní Morava - Nezodpovědné pejskaře začali strážníciv Mi­kulově nemilosrdně pokutovat. Ve Znojmě i Hodoníně stále řeší část případů domluvou.

3.2.2017

Důchodci tráví čas se psy nebo kozami. Kontakt se zvířaty jim pomáhá s psychikou

Břeclavsko – Odezva je výborná. Tak komentoval ředitel břeclavského domova důchodců David Malinkovič výsledky, které u penzistů vyvolávají setkání se zvířaty. V domově využívají canisterapii, tedy kontakt se psem, i takzvanou „kozoterapii".

3.2.2017

To nejlepší z domácích vinic. Salon vín otevírá, velký zájem o něj mají Korejci

Valtice – Dočkali se. To nejlepší z moravských a českých vinic ochutnají lidé letos poprvé na zámku ve Valticích na Břeclavsku. V místě sídlící expozice Salonu vín nabídne elitní stovku vzorků už v sobotu.

3.2.2017

Markytánky uvaří cibulačku vojákům z napoleonských válek. Jen při světle svíček

Bošovice /TIPY NA VÍKEND/ - Markytánky, vojáci v uniformách. A hlavně vůně cibulačky. Francouzské. Loni otevřený areál obecního muzea na faře v Bošovicích na Vyškovsku se v sobotu poprvé změní v zázemí vojáků z napoleonských válek.

2.2.2017

Problém zaparkovat? Města řeší úpravy prostor na sídlištích

Jižní Morava – Studii obnovy sídliště zveřejnil Moravský Krumlov. Zanedbaná prostranství u panelových domů upravují i v dalších jihomoravských městech. Na většině sídlišť lidem zoufale chybí parkovací místa.

2.2.2017

Zima zdražuje údržbu cest, firma slibuje levnější teplo

Jižní Morava – Letošní mrazy a sníh na jihu Moravy zvyšují výdaje silničářů či dopravců. Deník Rovnost přináší přehled, jak mrazy a sníh ovlivnily život v kraji.

2.2.2017

Jarní prázdniny v bazénu? Do Aqualandu mají děti vstup za symbolickou korunu

Pasohlávky – Vstup za symbolickou jednu korunu připravil pro děti o jarních prázdninách Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Akce platí od pátku až do devatenáctého března.

1.2.2017

Strážníci k pronájmu. Řešením pro malé obce může být výpomoc z měst

Jižní Morava – Do akvaparku v Uhřicích na Hodonínsku jezdí hodně lidí auty. A parkují, jak se jim zlíbí. Na vlastního strážníka, který by na řidiče dohlédl, není v obecním rozpočtu dost peněz. Radní tak sáhli po výpomoci z nedalekého Slavkova u Brna. „Nechali jsme si schválit dopravní značení, jenže lidé ho nerespektovali. Proto jsme uzavřeli smlouvu o využití slavkovské městské policie na dva měsíce," informoval starosta Petr Tihelka. I pro další malé jihomoravské obce je obecní policie příliš nákladná. Vyplatí se jim výpomoc z měst.

AKTUALIZOVÁNO
31.1.2017

Husté sněžení: desítky nehod, zpoždění autobusů, letadlo nepřistálo

Břeclavsko, jižní Morava – Vytrvalé sněžení dalo v úterý pořádně zabrat řidičům na jižní Moravě. Policistům zvonily telefony prakticky nepřetržitě. Dopravní nehody si naštěstí vyžádaly jen lehká zranění. Neprůjezdné byly Lechovice u Znojma i hraniční přechod v Mikulově. U Valtic skončilo kolem půl páté odpoledne auto v příkopu, vůz vyprostili až hasiči. Před devátou hodinou večer uzavřela dálnici D2 u Blučiny ve směru do Brna nehoda cisterny.

31.1.2017

OBRAZEM: Maturanti z břeclavského gymnázia změřili síly s profesory

Břeclav – Pouze tři vyučovací hodiny strávili v úterý ve škole studenti břeclavského gymnázia. Poté, co dostali žáci od učitelů výpis z pololetního vysvědčení, přesunula se takřka celá škola na břeclavský zimní stadion. Letošní maturanti tam vyzvali v hokejovém zápase své profesory. Svou přípravu na tento duel vzali opravdu poctivě. „Začali jsme trénovat už v říjnu. Někteří ani neuměli bruslit," popsal kapitán týmu Jan Petrů.

AKTUALIZOVÁNO
30.1.2017

Policisté kontrolovali u Lanžhota kamiony. Hledali nelegální migranty

Lanžhot – Migra. To je název speciální akce, které se v pondělí na bývalém hraničním přechodu na dálnici D2 u Lanžhota zúčastnily asi dvě desítky policistů. Cíl? Prohlídky kamionů zejména kvůli nelegálním migrantům. Důvod? „Kontrola se koná i na základě toho, že rakouská strana zavedla kontroly na státní hranici se Slovenskem a my nevylučujeme, že může dojít k nelegální migraci cizinců i ze Slovenska na české území," uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová.

30.1.2017

Mikulov plánuje v Pavlovské ulici nové parkoviště. Až pro šedesát aut

Mikulov – Až s šedesáti novými parkovacími místy počítá město Mikulov v Pavlovské ulici.

30.1.2017

Obecní rozhlas má pořád své místo. I za cenu milionů korun

Jižní Morava - Města a obce obnovují či modernizují pouliční rozhlasy. Původní verze nahrazují bezdrátovou, případně mobilní aplikací. Ampliony mají stále své místo.

30.1.2017

Mikulovští plánují venkovní posilovnu. I s parkem pro psy

Mikulov – Nové zázemí jak pro sportovní nadšence, tak pro majitele psů či důchodce plánují v Mikulově na Břeclavsku. Vzniknout má na tamním sídlišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies