VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Břeclavsko

22.2.2017

Městys chce postavit sportovní halu za 25 milionů korun

Velké Němčice – Výstavbu sportovní haly připravuje vedení Velkých Němčic. Vznikne poblíž základní školy. Projekt za přibližně pětadvacet milionů se stane jedním ze stěžejních témat čtvrtečního zasedání zastupitelů. „Schválit chceme zhotovitele projektové dokumentace," uvedl místostarosta městyse Pavel Nápravník.

AKTUALIZOVÁNO
22.2.2017

Testy udělá minimum zájemců. V kraji chybí 60 policistů, o třetinu méně než loni

Jižní Morava – V těžkých přijímacích testech musí prokázat fyzickou zdatnost a psychickou odolnost. Projde pouze minimum zájemců. I tak se dlouho neobsazená místa u jihomoravské policie začínají pomalu plnit.

21.2.2017

O staré fotografie se dělí přes osm set nadšenců z Hustopečí

Hustopeče – Na náměstí stojí zpola rozbořený kostel, kolem prochází lidé s hlavou otočenou směrem k jeho ruinám. Takový je pohled do historie, který nabízí jedna z několika set fotografií, jež začali dohromady skládat Hustopečští. O své poklady se dělí ve speciální skupině na sociální síti Facebook, do které se zapojilo již více než osm set lidí.

20.2.2017

Lidovec Zemánek: Spolupráci se STAN si umím představit také v regionu

Břeclav /ROZHOVOR/ – Předseda KDU-ČSL na Břeclavsku Richard Zemánek vítá, že si jeho strana podala ruku s hnutím Starostové a Nezavislí (STAN): při letošních volbách do poslanecké sněmovny vytvoří koalici. O hlasy voličů se tak budou ucházet společně.

20.2.2017

Pomoc vodním záchranářům? Třeba i nové výjezdové auto

Jižní Morava - Výjezdové auto, nová výstroj a opravy starého vybavení, zajištění služeb na přehradách. Příspěvky z krajského rozpočtu pomohou Vodní záchranné službě. Radní chystají pro skupiny na Nových Mlýnech, v Brně a Blansku dva a půl milionu, jejich doporučení mají ve čtvrtek potvrdit krajští zastupitelé.

20.2.2017

Propad počtu vydaných stavebních povolení: lidé na ně čekají často několik let

Jižní Morava – O jedenáct procent klesl ve srovnání s rokem 2015 počet vydaných stavebních povolení v Jihomoravském kraji. A je to také nejvýznamnější propad v České republice. „Největší pokles byl zaznamenaný na Blanensku, Břeclavsku a Znojemsku," uvedla statistička Milada Jonášová.

20.2.2017

Aby byly děti zase šikovné... Pomoci má znovuobnovení školních dílen

Jižní Morava - Ke zručnosti a dovednosti při práci s nástroji vedla v základních školách pracovní výchova. A nemusela sloužit jen těm, kdo nakonec našli uplatnění jako řemeslníci. Kvůli zpřísnění předpisů ale takzvané dílny z řady škol vymizely.

19.2.2017

Kordis chystá elektronické jízdné pro celou jižní Moravu. Nejdřív už příští rok

Jižní Morava – Skoro čtyřiadvacet tisíc cestujících v brněnské hromadné dopravě už prostřednictvím platebních karet používá elektronické předplatní jízdenky, takzvané šalinkarty. Koordinátor jihomoravské dopravy Kordis usiluje o to, aby si elektronické jízdenky mohli pořizovat lidé v celém kraji. Nejdřív to ale bude až v příštím roce.

19.2.2017

OBRAZEM: Konec zimní abstinence. Milovníci vína ochutnávali vzorky v Popicích

Popice - Sklenička, zelená kapsa na krku, v ruce mapka, naladěné chuťové pohárky a úsměv na tváři. Taková byla základní výbava stovek účastníků sobotní akce Tour de Sklep v Popicích. Tamní vinaři s úderem pravého poledne otevřeli své sklepy.

18.2.2017

Zdanění tuků a cukrů? Hříšné daně úsporu ve zdravotnictví nezajistí, říká ekonom

Brno - Daň na sladké nápoje a cukrovinky má podle navrhovatelů přispět ke zdraví Čechů. „Daň z tuků a cukrů je jednoduše málo efektivní, nákladná a značně nespravedlivá ke starším a chudším lidem," říká hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

18.2.2017

Stoupá počet lidí pěstujících marihuanu. Mezi mladými je oblíbená extáze

Břeclavsko - Policisté na Břeclavsku loni prověřovali desítky případů souvisejících s drogami. Nejpalčivějším problémem zůstává nadále marihuana.

18.2.2017

Tradiční lidové veselí začíná s předstihem. Při fašanku vyrazí masky do ulic

Jižní Morava – Masopust, fašaňk, ostatky nebo voračky. Jeden název, stejná tradice. Nastává období veselí s charakteristickými průvody masek. I když pravý termín lidového obyčeje připadá až na příští sobotu, na některých místech jižní Moravy si jej zájemci mohou užít s předstihem.

17.2.2017

Vinařství? Podle ministryně Valachové favorit na excelentní obor

Valtice /ROZHOVOR UVNITŘ/ – Střední vinařskou školu ve Valticích na Břeclavsku bychom si měli do budoucna hýčkat, zdůraznila ministryně školství Kateřina Valachová na čtvrteční návštěvě jediné instituce svého druhu v České republice. „Vinařské obory podporujeme speciálním programem pro rozvoj odborného vzdělávání. Ale zasloužily by si víc peněz," uznala Valachová.

17.2.2017

Hráze a zdi ochrání před záplavami. Ochrana před vodou bude stát 150 milionů

Jižní Morava - O tom, co dokáže povodeň, se přesvědčili obyvatelé ulic Loucká či Na Hrázi ve Znojmě před jedenácti lety. Kvůli velké vodě museli neradi opustit své domovy a pak dlouhé měsíce vysoušeli a odklízeli škody. Povodeň tehdy přišla na jaře, zavinilo ji ohromné množství tajícího sněhu. Záplavy potrápily i obyvatele Břeclavska. Všechna postižená města společně s Povodím Moravy začala plánovat, jak do budoucna své lidi ochránit.

AKTUALIZOVÁNO
16.2.2017

Dezinfekce chovů drůbeže může začít. Firma se zaměří na ohniska ptačí chřipky

Brno, jižní Morava - První chovatele v Ivančicích, Oslavanech a Nové Vsi v pátek navštíví odborná firma, aby jim vydezinfikovala místa, kde chovali drůbež utracenou kvůli ptačí chřipce. Moravský Krumlov přijde na řadu po neděli.

16.2.2017

Pokuty si pravidelně odváží desítky řidičů. Už i v Lanžhotě

Břeclavsko – Přestože jsou místa, kde se objevují měřicí radary městských policistů v Břeclavi, známá, povolenou rychlost pravidelně překračují desítky řidičů. Strážníci se naposledy objevili u silnice vedoucí do Lanžhota, kam kromě Břeclavi zajíždí také.

16.2.2017

Stát pošle na opravy krajských silnic méně. Jižní Morava přijde o 79 milionů

Brno – Místo dřív avizovaných tří miliard pošle ministerstvo dopravy krajům na opravy silnic jen dvě. Jihomoravský kraj tak z původních odhadovaných 238 milionů korun dostane jen 159, tedy o devětasedmdesát milionů méně.

15.2.2017

Na Monte Grappa šli po stopách padlých rodáků

Hustopeče – Za první světové války se tam tvrdě bojovalo, dnes je opevnění na vrcholu italské hory Monte Grappa v nadmořské výšce 1 775 metrů cíl turistů. Na místo, kde v nelítostných bojích zahynuly desetitisíce vojáků, se rozhodla podívat skupina lidí z okolí Hustopečí v čele s historičkou Soňou Nezhodovou.

15.2.2017

Valentýn: Zájem byl hlavně o růže, objednávek ale méně než loni, říká květinářka

Jižní Morava – Kouzlu svatého Valentýna zatím Lucie Kuchynková z Hustopečí na Břeclavsku nepropadla. „Vnímám ho jako ryze americký svátek," odůvodnila. Přesto svědčí nespočet nabídek pobytů, kulinářských zážitků, ochutnávek vín a tisíce prodaných květin o tom, že si tuto tradici oblíbili také Jihomoravané. I když se valentýnské polibky rozdávaly už v úterý, romantické chvilky zájemci prožijí ještě v následujících dnech.

14.2.2017

Hodinové manévry policie a záchranářů: hledali muže v Dyji, našli ho na nádraží

Břeclav – Nakonec šťastný závěr mělo pátrání policistů po devětadvacetiletém muži, jenž měl podle svědkyně skočit do Dyje z mostu v břeclavské ulici 17. listopadu.

14.2.2017

Smogová situace na jihu Moravy potrvá do pátku. Větrat je nejlepší odpoledne

Jižní Morava – Zhruba po třech týdnech se potýkají opět obyvatelé Břeclavska, Hodonínska a Znojemska se smogovou situací. Zvýšené hodnoty platí aktuálně jak na stanici Sedlec-Mikulov, tak ve Znojmě.

14.2.2017

Měli jen velké oči, zní výtka k přebytku Břeclavi za minulý rok

Břeclav – Přestože vedení Břeclavi plánovalo schodek ve výši několika desítek milionů korun, nakonec se loňské hospodaření města dostalo do plusu. V konečném součtu jde o sedmnáct milionů korun. Z koalice i opozice zní shodné hlasy, že výsledek byl předpovídatelný. Míra spokojenosti je ale odlišná.

14.2.2017

Vlaky mezi Břeclaví a Mikulovem nahradí autobusy. Na dva dny

Břeclavsko – S výlukou na železniční trati číslo 246 mezi Břeclaví a Mikulovem musí počítat cestující v úterý a ve středu. A to od půl osmé ráno do jedné hodiny a čtyřiceti minut odpoledne.

14.2.2017

Chytrá města: do vývoje jdou miliony korun, zatím zůstává spíš u vizí

Jižní Morava – Radnice v regionu čelí technologické výzvě. Aby mohla svá města nazvat chytrými, inovují osvětlení či parkovací systémy. Požadavky lidí se různí.

13.2.2017

Stávka řidičů autobusů hrozí i nadále. Hejtman problém nevyřešil, tvrdí odboráři

Jižní Morava – Každodenní cesta do práce by se už na konci února mohla podstatně zkomplikovat Zuzaně Smrčkové, která do Brna dojíždí z Kuřimi. Pondělní jednání s jihomoravským hejtmanem Bohumilem Šimkem totiž podle odborářů nepřineslo žádné výsledky a stávka řidičů autobusů stále hrozí. „Nevím, co bych dělala. Auto nemám a vlaky jezdím nerada. Mám problémy s koleny takže mi schody u nástupišť nedělají dobře," vysvětlila žena.

12.2.2017

OBRAZEM: Dvůr provoněla zabijačka. Vizí je minifestival otevřených sklepů

Němčičky – Pro Moniku Juránkovou se návštěva Vinařského dvora v Němčičkách stala už malou tradicí. Ostatně, jako obyvatelka obce jej má téměř za rohem. Přichází i v sobotu dopoledne, kdy se v místě koná vinařská zabijačka.

11.2.2017

Škola uctí spisovatelku Sojkovou, chystá k ní literární procházku

Lanžhot – Knihy, fotografie, písemnosti i odkazy z tisku směřující ke spisovatelce Kamile Sojkové shání v Masarykově základní škole v Lanžhotě. Chtějí jí tam totiž vytvořit pamětní místo, které by žákům připomínalo její literární dílo i pedagogické působení na tamní škole. „Jedná se totiž o jednu z nemnoha spisovatelských osobností z našeho regionu, která na lanžhotské škole na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století učila češtinu, dějepis a zeměpis," uvedl lanžhotský pedagog, jenž se odkazem Sojkové zabývá, Petr Vlasák.

11.2.2017

Hustopečští usilují o dotaci na opravu krytého bazénu

Hustopeče – O dotaci na opravu krytého bazénu, zažádaly Hustopeče na Břeclavsku. Bazén je v provozu již šestadvacet let. Změny se mají dotknout zázemí, výměny osvětlení a technologického vybavení.

10.2.2017

OBRAZEM: Mistrovství republiky v řezu révy vinné ovládly ženy

Valtice - Překvapivé výsledky přinesl třináctý ročník Mistrovství České republiky v řezu révy, který odstartoval v pátek dopoledne ve vinicích vinařství Château Valtice - Vinné sklepy Valtice. Přední příčky v hlavní kategorii poprvé v historii soutěže ovládly ženy. Celkovou vítězkou se stala Martina Klašková z Vinofruktu Dolní Dunajovice.

9.2.2017

Nová cyklotrasa spojí břeclavský a hodonínský okres. Zlepší i cestu na rozhlednu

Nový Poddvorov, Moravský Žižkov - Místním nabídne zkratku do spádového města, turistům přiblíží atraktivní rozhlednu. Nová cyklotrasa spojí nejen Nový Poddvorov a Moravský Žižkov, ale také dva okresy, břeclavský a hodonínský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies