Antonín Tomeček s rodinou našli útočiště v někdejším skladu armádní výstroje v Pohořelicích. A rádi. Do nového dvoupokojového domova se totiž přestěhovali z mnohem menšího bytu.

„Zabydleli jsme se už o víkendu, zbývá nám doladit jen pár drobností. Jsme rádi, že nám město poskytlo větší prostory. Máme dvouměsíčního syna a bydleli jsme v jedna plus kk. Ted je to mnohem lepší,“ pochvaloval si pracovník pohořelického Střediska volného času.
Tomečkovi nejsou jediní, kdo je městu za přebudování bývalého výstrojního skladu v kasárnách vděčný. Přechodný domov totiž patrový dům, jehož přestavba přišla na patnáct milionů korun, poskytne i osmnácti dalším nájemníkům, které radnice vybrala. Museli splňovat předem stanovené podmínky.

„Na přestavbu, která trvala více než rok, jsme získali dotaci deset a půl milionu korun ze Státního fondu rozvoje bydlení. Je určena na výstavbu nájemních bytů pro příjmově vymezené osoby,“ vysvětlila místostarostka Pohořelic Štěpánka Rudolfová.
To mimo jiné znamená, že město může byty pronajmout jenom samostatně žijícím osobám, které v uplynulých dvanácti měsících pobíraly méně než osmdesát procent průměrné mzdy.

Anebo vícečlenné rodině s příjmy menšími než je jeden a půl násobek průměrného výdělku.
Nájemníci navíc nesmí vlastnit jinou nemovitost. Bydlení v městském mají i tak jisté jenom na dvouleté období. „Je to tak, po dvou letech budou znovu přezkoumávat naše příjmy. Manželka je ale na mateřské dovolené, tak si myslím, že tady ještě minimálně jedno období zůstaneme,“ odhaduje optimisticky Antonín Tomeček.
Kdo nezaplatí, půjde

Novými byty o výměře od třiceti do sedmapadesáti metrů čverečních se chce zítra pohořelická radnice pochlubit při jejich slavnostním otevření. A to i přesto, že nájemníci je převzali už šestnáctého září. „Někteří lidé už v bytech bydlí, jiní se připravují na stěhování,“ podotkla místostarostka města.
Ta souhlasí s tím, že nové nájemní bydlení může radnici přivodit i nechtěné potíže. „Připouštím, že město si tím může přidělat problémy. Neplatiče máme už nyní, kdy je před námi privatizace bytového fondu. Přesto si nějaké byty určitě ponecháme, například pro učitele i další skupiny obyvatel. Pokud někdo nebude platit nájem, může dostat výpověď,“ řekla nekompromisně Rudolfová.

Klady přebudování někdejšího vojenského objektu ale podle ní jednoznačně převažují. Myslí si to i učitelka Jana Ryšánková, která jeden z bytů dostala do pronájmu.
„Už jsem nastěhovaná. Za tuto možnost jsem ráda. Bylo těžké sehnat v Pohořelicích větší byt, bydlela jsem v garsonce. Vzhledem k tomu, že pomalu přemýšlím o založení rodiny, nebylo to ideální,“ prozradila Ryšánková.
Bývalý sklad armádní výstroje není jedinou části pohořelických kasáren, která se změnila na byty. Jiné dva objekty už na bydlení nějakou dobu slouží. Další, které město prodalo, přestavují soukromí investoři.