První pacient z Břeclavska s podezřením na obávanou prasečí chřipku ležel do čtvrtečního dne v břeclavské nemocnici na infekčním oddělení. Do Národní referenční laboratoře zaslali břeclavští lékaři také pacientovy odběry.

„Podle testů se předběžně jedná jen o běžnou sezónní chřipku. Národní referenční laboratoř ale zatím případ neuzavřela. Pacient je v pořádku, propustíme ho domů,“ potvrdila zprávu mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Jak dodala, v nemocnici zatím neuvažují o tom, že by kvůli chřipkám a nachlazením zakázali návštěvy. Kvůli podezření přijala v pondělí nemocnice mimořádná opatření. Ta měla vést k minimalizaci rizika přenosu případné nákazy na nemocniční peronál. Ani s jinými lidmi v nemocnici pacient podle mluvčí do styku nepřišel.

Podle ředitele Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jana Marečka není panika rozhodně na místě. „I toto onemocnění stejně jako běžná takzvaná sezónní chřipka v naší populaci už koluje. Výskyt v kraji je. Každý rok ale na běžnou chřipku v České republice umírají dva tisíce lidí a nikoho to nezajímá,“ reagoval s tím, že je těžké říci, zda by se skutečně jednalo o první případ prasečí chřipky v regionu. Jen pracovníci nemocnice vyslovili první podezření, ale nemocní už mohli být i před čtrnácti dny.

Jak Mareček dodal, epidemie chřipky zatím v kraji není. Podle pátečních údajů se pohybujeme hluboko pod její hranicí.
„Zatím se z hlediska celospolečenského mnoho v našem kraji neděje. Ale neznamená to, že za týden tady epidemie nebude. Spíše se zvyšuje počet lidí s akutním respiračním onemocněním. Nejde tedy o lidi s běžnou chřipkou,“ vysvětlil hygienik.

Dobrou prevencí je podle něj rozhodně očkování proti sezónní chřipce. „Tuto možnost má každý a naočkovat se mohou lidé i nyní. Vykupování léku Tamiflu je vyhazování peněz a stejně už k dostání není. Nošení roušek je přehnané,“ domnívá se.

„Nákazy prasečí chřipkou se bojím, ale také si myslím, že je prasečí chřipka uměle vyvolaný virus. Pokud člověk jí hodně vitamínu a je jinak zdravý, tak si myslím, že to bude dobré,“ byla přesvědčená Edit Pospíšilová z Ladné.

„Pokud začnou mít lidé problémy, měli by zůstat doma a léčit se. Měli by brát léky proti horečkám, pít teplé tekutiny, mít klid a odpočívat. Pokud někdo nemá nějaká jiná vážná onemocnění, tak by to mělo stačit,“ poradil Mareček.

Lidé by se v době vyššího výskytu chřipky a nachlazení měli raději vyhýbat velkým setkáním lidí v uzavřeném prostoru, často větrat, a pokud jsou zdraví, pohybovat se na čerstvém vzduchu. Základem je také dostatečné oblečení a teplá obuv a chybět by neměly ani vitamíny z přírodních zdrojů a dostatek odpočinku. „Jsem astmatička. Když dostanu i běžnou chřipku, tak je to hrozné. Snažím se jíst hodně ovoce,“ prozradila Marie Jaššová z Břeclavi.

ELIŠKA WINDOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK