Skoro polovinu půdy tam vlastní i obec, která pronajímá pozemek zemědělcům. Ti teď sadí hlavně obilí a kukuřici.

„Sad byl v Popicích už od osmdesátých let, takže byl přestárlý. Majitelé pozemků, kterých jsou desítky, půdu po pozemkové úpravě pronajali zemědělcům. Ti ale už nemají zájem na pěstování ovoce. To už dnes neprodáte. Už v loňském roce tam zbyla spoustu jablek a za osmdesát haléřů se vám nevyplatí posílat na sběr lidi,“ popsal situaci popický starosta Josef Urbánek.

Jak dodal, obec vykácení jabloní na svém majetku schválila, protože prý nechce nájemce nutit k tomu, aby dělal něco, co je pro něj prodělečné. „Některé odrůdy už v posledních letech nerodily vůbec,“ uvedl Urbánek.

Jedním z těch, kdo si od obce půdu pronajímá, je například Josef Mikulica z Popic. „Mám tam i vlastní pozemky. Jabloně jsme vykáceli už minulý rok, protože nerodily, byly hodně staré. Teď je z toho orná půda, na které vysadím kukuřici,“ sdělil zemědělec s tím, že je možná i škoda, že sady mizí, ale podle něj by k tomu stejně jednou došlo a kukuřice je pro něj daleko výhodnější.

„Nemám žádné kontakty na odbyt jablek ani techniku, takže jsem se rozhodl stromy vykácet. Jsem polař, takže tam plánuji zasadit pšenici, kukuřici, řepku. Takové plodiny, které ekonomicky vynáší,“ vysvětlil další ze zemědělců Miroslav Zabloudil, který je také majitelem i nájemcem pozemků v sadu.

Sady dřív zabíraly téměř osmdesát hektarů. Ještě v loňském roce

na polovině hospodařila i zemědělská společnost PPS Agro Strachotín.

„U Popic máme pozemky jak v pronájmu, tak i vlastní, na kterých je stále ještě sad. Chceme jej nadále zachovat. Jabloně jsou sice staré, ale zatím plodí dostatečně. A také nemáme na novou výsadbu,“ potvrdila plány na další sezonu vedoucí sadu z firmy PPS Agro Anna Podbřecká.

Kolik hektarů budou mít k dispozici letos, zatím sami nevědí. „Někteří majitelé půdu prodávali a ještě nám nedali vědět, jak to bude vypadat,“ vysvětlila.

Podle ní se teď v zemědělství nevyplácí nic. „Chceme tady ovocnářství udržet. Máme i višně. Jsou to přece jen třicetileté sady, takže nevíme, jak dlouho se nám ještě povede je zachovat. Nemáme ale moc vlastní půdy a pronájmy se tady hodně zvyšují,“ zdůvodnila, proč společnost sady vykácet nechce.

Nejenže se totiž zájem o jejich odrůdy opět zvyšuje, ale rýsuje se prý i možnost dělat šťávy. A jablka jsou na to podle Podbřecké ideální.

„Slyšela jsem, že jabloně už byly hodně staré. Je tedy lepší, že je vykáceli, ale určitě by se tam třeba nemělo začít stavět. Měla by tam být dál zemědělská půda,“ myslí si Eva Neubergová, která v Popicích žila a dnes tam jezdí za svou matkou.