A majitelé kempů doufají, že jim přinese zase o něco více zákazníků. Kvůli hospodářské krizi totiž čeští turisté více preferují právě levnější kempy. Šetří ale i turisté ze zahraničí, kteří raději volí dovolenou v rodné zemi.

„Výrazný pokles zahraničních hostů se bude částečně kompenzovat. Předpokládáme totiž, že počet turistů z Česka, kteří do kempů jezdí stále, i nadále mírně poroste,“ tvrdí Olga Bohatá ze sdružení cestovních kanceláří.

Někteří majitelé kempů se ale obávají, že čeští turisté jim velké výdělky nezaručí. „Právě cizinci přináší do naší pokladny víc peněz, ubytování pod stanem totiž neberou jako levnou variantu dovolené, ale jako formu relaxace,“ uvedl pracovník kempu Obora u Brněnské přehrady Jiří Plachý.

Šestačtyřicet míst

Každý, kdo zvolí letos dovolenou na jižní Moravě pod stanem, v karavanu, chatce či bungalovu, si může vybrat z šestačtyřiceti různých míst. A v některých kempech připravují pro letošek nejrůznější novinky. Například v kempu Horka, který najdou turisté v Bítově na Znojemsku, chystají nové bungalovy.

„Zatím jich plánujeme šestnáct. Chtěli bychom je postavit do začátku sezony všechny, aby se v nich už letos mohli ubytovat první turisté,“ řekl majitel kempu Marek Mucha. Další z jeho plánů jsou zatím jen na papíře. „Stavba bazénu má povolení, teď sháníme peníze,“ dodal Mucha. S minulou sezonou je spokojený, návštěvnost byla nadprůměrná.

V Pasohlávkách na Břeclavsku, kde sezona začíná příští týden, zase opravili letní kino, kempový rozhlas, přidali nové lavičky, pět chatek a přístřešky u pláží.

Doufají proto, že i letošní sezona bude podobně povedená jako ta loňská. „Přijelo k nám přes dvě stě tisíc návštěvníků. Sice méně zahraničních, ale přibylo těch z České republiky,“ potvrdil současný vývoj vedoucí autokempu Merkur v Pasohlávkách Jan Duda.

Na novou dlažbu, vylepšené hřiště na nohejbal a beachvolejbal se mohou těšit lidé, kteří letos navštíví autokemp Výr u Výrovické přehrady na Znojemsku. „Ještě jsme pro naše návštěvníky nachystali nová šlapadla. Myslím, že to bude zajímavé zpestření a budou mít úspěch,“ láká turisty majitel kempu Karel Mucha.

Kolik kempů je na jižní Moravě.

I on si loňskou sezonu pochvaluje. „Všichni se obávali hospodářské krize, bohudík pro mě loňský rok dopadl velmi dobře. Přijelo více lidí, na druhou stranu ale méně utráceli za jídlo a pití,“ vypočetl Mucha.

I v největším kempu na Znojemsku, kempu Pláž u Vranovské přehrady, na návštěvníky letos čeká několik novinek. „Nově otevřeme půjčovnu elektromotorových člunů. Připravujeme lanové centrum a chceme otevřít novou restauraci přímo na pláži,“ vypočetl novinky letošní sezony ředitel kempu Pavel Svoboda.

Chybí peníze

Ne všude mají ale na obnovu a vylepšování areálů peníze. „Máme za sebou spoustu drobných oprav a úprav, které nejdou moc vidět. Nápady by byly, ale nejsou peníze,“ říká majitel strážnického kempu na Hodonínsku Miroslav Zubalík.

Strážnický kemp býval dlouhá léta rájem Holanďanů, kteří do něj přijížděli se svými karavany. Zájem turistů o kempování na Slovácku sice pořád je, klientela se ale začíná měnit. „Vždy je těžké říct, kolik turistů z Nizozemska přijede, protože se neobjednávají dopředu. Faktem ale je, že v loňském roce jich tu bylo méně,“ připouští Zubalík.

Nedostatek peněz má také autokemp Lučina na Hodonínsku, i tam si lidé na technické novinky musí počkat. „Zázemí zůstává. Kemp máme druhým rokem, takže pomalu rekonstruujeme,“ říká provozovatel Libor Říha. Klientelu v tomto kempu tvoří hlavně rodiny s dětmi.

Na Moravu jezdí až z Nizozemska

Manželé Nico a Leni Schriekovi cestují s karavanem za přírodou jižní Moravy a tradičním gulášem už téměř dvacet let. Do České republiky dojeli až z holandského města Ankeveen poprvé v roce 1993 a o rok později si pro svoje pravidelné dovolené vybrali kemp Hana u Veverské Bítýšky na Brněnsku.

Se svojí manželkou tráví v kempu sedmašedesátiletý Nico Schriek každoročně asi čtyři měsíce. Vyhovují jim nejen nízké ceny, ale i přátelské prostředí. „Potkáváme tady kromě Čechů taky Francouze, Němce, Angličany. V hotelu bychom se tolik nesblížili, takhle je pořád živo. Navíc oproti holandským parkům je příroda tady divočejší,“ vysvětluje nadšeně Schriek.

Moravané jsou podle něj vždy ochotní pomoci. „Stalo se nám, že jsme zůstali stát u rozbité telefonní budky a okamžitě k nám někdo přišel a nabízel svůj telefon. A jedna osmdesátiletá paní, co bydlí v domku na naší oblíbené vycházkové trase, nás pokaždé vítá a nabízí jahody nebo květiny,“ pochvaluje si vztahy s místními obyvateli.

Když zrovna nejsou manželé na procházce, mají plné ruce práce. „Vyšívám a vyrábím přáníčka. Nejsou na prodej, dávám je příbuzným a známým. Většinu materiálu si vozím s sebou,“ chlubí se pestrými výrobky šestašedesátiletá Leni Schriek. Ani její manžel neztrácí čas. Loni pomáhal s opravami toalet v kempu, letos plánuje na ně nanést nové omítky. A také se stará o vrby, které rostou hned za plotem.

Na otázku, zda v Jihomoravském kraji našli něco výjimečného, odpoví oba bez váhání. „Guláš. Chodíme na něj do hospody každý večer. Dokonce můj známý holandský kuchař, který tady byl, ho označil za nejlepší,“ říká Holanďan. Jediné, co ho vždy v místních zařízeních trápí, jsou příliš velké porce.

Dalším lákadlem jsou pro manžele kopce. „Holandsko je ploché, tady jedeme na kole a horizont se mění,“ rozhazuje rukama šedesátník, který jako obvykle plánuje užívat si jižní Moravu až do srpna.

Manažerka krajské centrály cestovního ruchu Monika Hlávková o kempech říká:

Nejoblíbenější jsou kempy u vody

Brno /ROZHOVOR/ - Kempy na jižní Moravě patří v České republice k těm oblíbenějším. „V kraji jsou výborné klimatické podmínky a kempy jsou dobře umístěné,“ vysvětluje jejich úspěch manažerka Centrály cestovního ruchu jižní Moravy Monika Hlávková.


Jaké jsou v Jihomoravském kraji podmínky pro rozvoj kempů?
V kraji jsou vynikající klimatické podmínky pro kempování. Jižní Morava je totiž nejslunečnější oblastí republiky. Procento ubytovaných hostů v kempech je v kraji proto vyšší než v jiných krajích. Kempy jsou jedním z tradičně nabízených typů ubytování a jsou velmi oblíbené především u mladších věkových skupin, protože nabízí dobrý poměr ceny a kvality.

Mění se zájem turistů o Jihomoravský kraj?
Dlouhodobě ve statistikách návštěvnosti obsazuje kraj za Prahou druhé místo. Jižní Morava je vyhledávaným regionem mezi domácími i zahraničními turisty. Z těch zahraničních tam jezdí nejčastěji obyvatelé sousedních zemí. Poláci, Slováci, Němci a Rakušané.

Jezdí lidé raději do hotelů, nebo preferují ubytování v kempech?
Na výběr typu ubytování má vliv věk turistů, účel cesty, roční období i peníze. Ubytování v kempech vyhledávají především mladí lidé, skupiny anebo vlastníci obytných aut. Logicky se s rostoucím věkem podíl turistů ubytovaných v kempech snižuje.

Které oblasti jsou pro kempování v kraji populární?
Oblíbené jsou ty u vodních nádrží a ploch, například u Nových Mlýnů, Brněnské a Vranovské přehrady nebo i rybníka Olšovec. Kempy v Brně a okolí jsou také velice vytížené hlavně při konání různých letních akcí, a to především při závodech na brněnském automotodromu.

Jakými službami se snaží kempy přilákat návštěvníky?
Kempy neustále pracují na zlepšování služeb. Nabízí teplá jídla, půjčovny kol a lodí. Velice oblíbené se také staly kulturní akce pořádané v areálech kempů.

GABRIELA PERINGEROVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI