Už jen tři dny zbývají do okamžiku, kdy se otevřou volební místnosti a lidé už podruhé v historii České republiky rozhodnou, koho pošlou do Evropského parlamentu.

Vybírat mohou mezi stovkami kandidátů třiatřiceti politických stran a uskupení. V europoslaneckých křeslech ale nakonec zasedne jen dvaadvacet vítězů, protože přesně tento počet má Česká republika vyhrazený.

Do klání se zapojí i několik desítek politiků z jižní Moravy, ale už teď je jasné, že kraj nebude mít v parlamentu výrazné zastoupení. Jihomoravané si totiž oproti minulým volbám hodně pohoršili v umístění na kandidátkách.

„Hodně se píše o tom, že máme malé zastoupení na kandidátních listinách. Jsem na šestém místě. Chtěl jsem být výš, ale chodili za mnou lidé s tím, že si přejí, abych v kraji zůstal. Proto nechám na voličích, zda mi dají preferenční hlas,“ uvedl lidovecký kandidát David Macek. Ten se bude o křeslo v Evropském parlamentu pokoušet z šesté pozice na kandidátce.

Svoje šance nevzdává ani dlouholetá komunistická poslankyně z Blanska Zuzka Bebarová Rujbrová, které na kandidátce komunistů patří sedmá příčka. „Jsem na zdánlivě nevolitelném místě. Ale to jsem byla v minulých volbách do poslanecké sněmovny také. A přesto jsem se do ní dostala. Brusel je pro mě výzva, naučit se něco nového a předat Evropské unii to, co děláme lépe my,“ podotkla Rujbrová.

Ne všichni kandidáti ale ve svůj úspěch věří. Mnoho z nich je už smířeno s tím, že křeslo v parlamentu nezískají.

„Získal jsem předposlední místo, ale chtěl jsem být až poslední. Netoužím se stát členem europarlamentu, jen vyjadřuji podporu svému politickému sdružení,“ vysvětlil zbýšovský starosta Jaroslav Žalkovský, který kandiduje za stranu Starostové a nezávislí – Vaše alternativa.

Jižní Moravu chce prosazovat v Evropském parlamentu hlavně strana Moravané. „Jinak se totiž o moravské zájmy nikdo nepostará. Politické strany se sídlem v Praze o Moravě zásadně nemluví, protože je nezajímá. Moravané se tedy musí prosadit sami,“ uvedl František Novotný. I když on stejně jako ostatní kandidáti z Hodonínska stojí na nevolitelných místech, doufá, že jeho strana prorazí. „Moravané nejsou sami, před námi už uspěli Skotové, Vlámové, Katalánci nebo Baskové, a těch je daleko méně než nás,“ dodal Novotný.

I přesto, že obsazení Jihomoravanů není na kandidátkách příliš husté, tak to podle brněnského politologa Stanislava Balíka nic neznamená. „Ve stranách převážily jiné názorové skupiny než ty, které mají své základny na jižní Moravě,“ vysvětlil Balík.

Volební místnosti se otevřou tento pátek od dvou hodin odpoledne a svůj hlas mohou lidé odevzdat i následující den.

Posledních eurovoleb před pěti lety se zúčastnilo osmadvacet procent lidí a největší úspěch zaznamenali občanští demokraté s devíti mandáty, druzí skončili komunisté s šesti a třetí evropští demokraté se třemi poslanci. Zbytek obsadili lidovci, sociální demokraté a členové hnutí Nezávislí.

Jihomoravští kandidáti do europarlamentu


Autoři: MICHAL KÁRNÝ
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU