VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město zachraňuje chátrající kapli

Břeclav - Město Břeclav si od památkářů pronajalo kapli svatého Huberta. Shání peníze na její obnovu, protože památka je velmi zubožená.

9.1.2009
SDÍLEJ:

Hubertova kapleFoto: www.lednicko-valticky-areal.cz

Peníze, které získá správa valtického zámku na opravu památek, spolkne většinou hlavní zámecká budova. Prostředků na obnovu zámečků v okolí Valtic se nedostává, a tak přichází jiná řešení. Vedení břeclavské radnice si třeba pronajalo novogotickou kapli svatého Huberta, která kvůli nájezdům tisíců turistů neutěšeně chátrá.

„Kaple svatého Huberta je jedním z pěti objektů, které mám na starosti. Protože je to solitér, který je až za Rendez–vous, takže nejdál od města, tak byl dost velký problém, co s ním,“ vylíčil kastelán valtického zámku Michal Tlusták. Dodal, že objekt není pod dohledem a stojí na frekventované tra­se.

To potvrdil Petr Hynek z agentury Liechtenstein Area Agency, která se jako neziskové sdružení zaměřuje na rozvoj cestovního ruchu na Břeclavsku. „Určitě potřebuje rekonstrukci. Některé její fragmenty jsou hodně oprýskané. Jeden čas tam byl dokonce zákaz vstupu. Odpadávaly i kusy ze stropu,“ popsal Hynek. Kolem památky podle něj ročně projdou či projedou na kole desetitisíce turistů.

Kastelán proto hledal někoho, kdo by podal pomocnou ruku. Pomohla náhoda. „Při jednání s břeclavskou radnicí ohledně úplně něčeho jiného se nám podařilo dohodnout. Město má nájemní smlouvu na tři roky. Pokud se jim podaří získat peníze na obnovu kaple, budou mít možnost proinvestované peníze sanovat vůči nájemnému,“ nastínil Tlusták, který měl snahu dosáhnout na krajské dotace, což se bohužel nepodařilo.

Břeclavský starosta Dymo Piškula poukázal, že se radní rozhodli kastelánovu nabídku přijmout i proto, že kaple stojí u břeclavského katastru. „Máme zájem rozvíjet turismus na Břeclavsku,“ uvedl.

Město se bude snažit získat na opravu kaple dotaci, čemuž bude předcházet projednávání zastupitelů. Piškula si dokáže představit, že by určitou částku mohla uvolnit i městská pokladna. Zatím je prý ale předčasné mluvit o termínu zahájení oprav, protože jednání jsou na samém začátku.

Poslední úpravy, respektive restaurátorský průzkum, prodělala kaple asi před čtyřmi lety. Jednalo se pouze o základní údržbu, jako trhání náletových rostlin a provizorní zakonzervování. „Náklady na obnovu kaple dosahují zhruba pěti milionů korun. Památka nemá žádný interiér, takže se nedá nijak provozovat. Rentabilita je tudíž nulová. Jde jen o to, aby se zachovala,“ vysvětlil kastelán.

Hubertova kaple se nachází uprostřed lesa mezi Valticemi a Charvátskou Novou Vsí. Stavba stojí na trojhranném půdorysu a je do tří stran otevřená. V jejím středu se tyčí postava svatého Huberta se psem u nohou. Památka je nejmladším dílem romantismu v Lednicko – valtickém areálu. Postavil ji v roce 1855 Jan Heidrich podle plánů Jiřího Wingelmüllera.

Hubertka, jak se jí také říká, je součástí systému loveckých saletů, které byly původně propojeny cestami, aby se tehdejší lovecká společnost při honech měla možnost kde zastavit k odpočinku. U kaple se vždy hony zahajovaly modlitbou ke svatému Hubertovi, coby patronovi všech lovců.

Autor: Jiří Ševčík

9.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
4

Místo českého lva moravská orlice. Moravan ničí na cedulích malý státní znak

Oceněný Vít Bachman z Ladné.

V 8 letech hrdina. Za záchranu kamaráda, pod nímž se propadl led, dostal medaili

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Skládají se na opravu kostela. Pomáhá i prodej perníků ve tvaru kostela

Vrbice – S výběrem peněz na plánovanou opravu interiéru kostela svatého Jiljí začali ve Vrbici na Břeclavsku. Práce za více než jeden milion korun mají zahrnout i opravu topení nebo osvětlení.

Rozhlas v Hustopečích? Stanoví přesný provoz, aby neobtěžoval

Hustopeče – Počet hlášení z nového městského rozhlasu v Hustopečích by se zatím dal spočítat na prstech rukou. „Zatím jsem asi tak jen jednou slyšela hlášení," podotkla Hustopečanka Hana Bohatcová. Pořízení rozhlasu s sebou totiž přineslo otázku, jak přesně tento informační nástroj používat. „Hledáme cesty k tomu, aby rozhlas byl přínosem a neobtěžoval obyvatele Hustopečí," uvedla hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies