VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město zachraňuje chátrající kapli

Břeclav - Město Břeclav si od památkářů pronajalo kapli svatého Huberta. Shání peníze na její obnovu, protože památka je velmi zubožená.

9.1.2009
SDÍLEJ:

Hubertova kapleFoto: www.lednicko-valticky-areal.cz

Peníze, které získá správa valtického zámku na opravu památek, spolkne většinou hlavní zámecká budova. Prostředků na obnovu zámečků v okolí Valtic se nedostává, a tak přichází jiná řešení. Vedení břeclavské radnice si třeba pronajalo novogotickou kapli svatého Huberta, která kvůli nájezdům tisíců turistů neutěšeně chátrá.

„Kaple svatého Huberta je jedním z pěti objektů, které mám na starosti. Protože je to solitér, který je až za Rendez–vous, takže nejdál od města, tak byl dost velký problém, co s ním,“ vylíčil kastelán valtického zámku Michal Tlusták. Dodal, že objekt není pod dohledem a stojí na frekventované tra­se.

To potvrdil Petr Hynek z agentury Liechtenstein Area Agency, která se jako neziskové sdružení zaměřuje na rozvoj cestovního ruchu na Břeclavsku. „Určitě potřebuje rekonstrukci. Některé její fragmenty jsou hodně oprýskané. Jeden čas tam byl dokonce zákaz vstupu. Odpadávaly i kusy ze stropu,“ popsal Hynek. Kolem památky podle něj ročně projdou či projedou na kole desetitisíce turistů.

Kastelán proto hledal někoho, kdo by podal pomocnou ruku. Pomohla náhoda. „Při jednání s břeclavskou radnicí ohledně úplně něčeho jiného se nám podařilo dohodnout. Město má nájemní smlouvu na tři roky. Pokud se jim podaří získat peníze na obnovu kaple, budou mít možnost proinvestované peníze sanovat vůči nájemnému,“ nastínil Tlusták, který měl snahu dosáhnout na krajské dotace, což se bohužel nepodařilo.

Břeclavský starosta Dymo Piškula poukázal, že se radní rozhodli kastelánovu nabídku přijmout i proto, že kaple stojí u břeclavského katastru. „Máme zájem rozvíjet turismus na Břeclavsku,“ uvedl.

Město se bude snažit získat na opravu kaple dotaci, čemuž bude předcházet projednávání zastupitelů. Piškula si dokáže představit, že by určitou částku mohla uvolnit i městská pokladna. Zatím je prý ale předčasné mluvit o termínu zahájení oprav, protože jednání jsou na samém začátku.

Poslední úpravy, respektive restaurátorský průzkum, prodělala kaple asi před čtyřmi lety. Jednalo se pouze o základní údržbu, jako trhání náletových rostlin a provizorní zakonzervování. „Náklady na obnovu kaple dosahují zhruba pěti milionů korun. Památka nemá žádný interiér, takže se nedá nijak provozovat. Rentabilita je tudíž nulová. Jde jen o to, aby se zachovala,“ vysvětlil kastelán.

Hubertova kaple se nachází uprostřed lesa mezi Valticemi a Charvátskou Novou Vsí. Stavba stojí na trojhranném půdorysu a je do tří stran otevřená. V jejím středu se tyčí postava svatého Huberta se psem u nohou. Památka je nejmladším dílem romantismu v Lednicko – valtickém areálu. Postavil ji v roce 1855 Jan Heidrich podle plánů Jiřího Wingelmüllera.

Hubertka, jak se jí také říká, je součástí systému loveckých saletů, které byly původně propojeny cestami, aby se tehdejší lovecká společnost při honech měla možnost kde zastavit k odpočinku. U kaple se vždy hony zahajovaly modlitbou ke svatému Hubertovi, coby patronovi všech lovců.

Autor: Jiří Ševčík

9.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ROZÁLIE KOMENDOVÁ 27.4.2017, CHARVATSKÁ NOVÁ VES, 51CM, 3,7 KG
12

Novorozená miminka Břeclavska 17. týdne 2017

Ilustrační foto.

Hasiči vyjeli k poškozené plachetnici

Obchvat? Nejdřív lidé, pak příroda, zlobí se Břeclavané

Břeclav – Jediný živočišný druh, který ve městě trpí, je homo sapiens. Tak okomentoval Tomáš Lošák na Facebooku Břeclavského deníku Rovnost rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Ten nařídil projednání dopadů stavby obchvatu Břeclavi na životní prostředí. Vyhověl tak žalobě ekologických organizací Děti země a Voda z Tetčic.

Děti na internetu prodávají své nahé fotky a nabízí i sex, říká policistka

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Internetový fenomén Modrá velryba, který skrze sérii úkolů, jež mohou vést až k sebevraždám, ovlivňuje děti a teenagery, se objevil i v České republice. Tvrdí to policisté, konkrétní případy ale nechtějí zveřejnit. Medializace fenoménu, který mezi lidmi vyvolal velký ohlas, nebyl dobrý krok podle jihomoravské policejní koordinátorky prevence Zdeňky Procházkové. „Už je to moc nafouknuté. Podobná nebezpečí jsou na internetu pořád, jen se pokaždé jinak nazývají," tvrdí.

Mrazy jsou na ústupu, škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Jižní Morava – Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies