Žádné snadné přestřižení pásky. Kleště do ruce a pořádně zabrat. Přetnout ostnatý drát dá spoustu práce. Oficialita, která si tento postup vyložené žádá. Muzeum železné opony v budově bývalého hraničního přechodu mezi Valticemi a Schrattenbergem líčí kromě příběhů pohraničníků i osudy lidí, kteří před režimem prchali právě přes tuto takřka neprostupnou hranici. Spousta jich zemřela.

Vzpomínky na oponu

„Vybavuji si to. Bydlel jsem v pohraničí a pak jsem se dostal k pohraniční stráži. Tohle jsem měl vlastně celý život před sebou,“ ukazuje jeden z návštěvníků sobotní vernisáže na nejrůznější exponáty.

Za socialismu sloužil jako spojař u pohraniční stráže ve Znojmě. Jak se jmenuje, ovšem muž ze Znojemska říct nechtěl. V muzeu ho zaujala zejména nainstalovaná železná opona, za níž na zemi ležela figurína muže, který nepřežil přechod přes hranici.

„Myslel jsem si, že to bude lepší. Tahle signální stěna není taková, jaká by měla být. V tom systému bylo dvacet vodičů odspodu nahoru,“ podivuje se nad uspořádáním ostnatého drátu na dřevěných sloupech. „Ta opona taková skutečně byla. Jeden z vystavených sloupů je originální. To máme potvrzené. Pochází z opony, která byla odtud asi dvě stě metrů. Rozměry mezi jednotlivými dráty jsou přesně zkopírované z originálu,“ oponuje ředitel muzea Petr Pajpach.

Opon bylo podle jeho slov několik. „Dle vyjádření odborníka je to absolutní atyp. Neví, proč tu byl, ale je z originálu. Je potřeba říct, že tipů bylo obrovské množství,“ vysvětluje.

Vybudování muzea železné opony je dílem společnosti Český fortel Michaely Cibulkové z Lednice. A proč vůbec vzniklo? „Je věnováno všem těm, kteří se za svobodou neodplazili nebo nedoplavali. Jsou v něm zaznamenána i jména vojáků základní služby, kteří byli spíš oběťmi systému,“ vysvětluje za Český fortel Petr Cibulka.

Zatímco uniformovaní vojáci postávají před budovou, návštěvníci se uvnitř kochají pohledem na zbraně a uniformy z předlistopadové doby. Nechybí ani muniční sklad a za bytelnými dveřmi obdivují vězení. V některých místnostech je překvapují audionahrávky se zadržením narušitele či vyhlášení mobilizace.

Historik a právník Jan Kux se do Valtic vypravil proto, aby pochopil objektivnost tohoto počinu. Expozici si prošel ještě před jejím oficiálním otevřením. „Je to naprosto v pořádku. Jsou tam plusy i minusy bez ideologického nánosu,“ říká spokojeně.

Muzeum želené opony se zřejmě v budoucnu i rozšíří. Společnosti Český fortel nevyužité objekty zapůjčil Jihomoravský kraj. „Když se nám podaří sehnat peníze, tak budeme muzeu věnovat i vedlejší budovu. Je to bývalá rota, kde byli ubytovaní vojáci,“ prozrazuje Cibulka.