Nedostatek času na zpracování náročné studie, nejasné požadavky na její zhotovení a nesplnění některých předpokladů vypsání zakázek dle zákona a řádů profesních komor. To jsou jen některé z bodů, jež ve svém prohlášení vztahujícím se k vypsání výběrového řízení na využití bývalého břeclavského cukrovaru kritizuje Česká komora architektů. Ta dokonce vyzývá svoje členy, aby se jej nezúčastňovali.

„I Břeclav se připojila k řadě měst a obcí, která podceňují zpracování projektové dokumentace na své významné stavby. Město vypsalo výběrové řízení, aniž by si uvědomilo, že se ho nemohou zúčastnit žádní architekti ani stavební inženýři. Porušili by totiž základní pravidla stanovená profesními řády České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě,“ vysvětlila mluvčí České komory architektů Markéta Pražanová.

Ta také konkretizovala, jaké předpoklady by mělo řízení splňovat. „Patří mezi ně především dopředu známé složení poroty, která bude předložené studie posuzovat, a také podle jakých kritérií. Měla by být i vymezená dostatečně dlouhá lhůta na zpracování návrhu. V případě cukrovaru to je jen jedenáct dní. Soutěžní řády také popisují systém udělování cen a odměn nejlepším návrhům,“ vyjmenovala Pražanová s tím, že to vše v zakázce města chybělo.

Břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek však výtky komory považuje za neoprávněné. „To, co nám vyčítají, je součástí jejich interních předpisů. My se řídíme zákonem o zadávání veřejných zakázek a naší vnitřní směrnicí. Chceme vypracovat ideový návrh, studii. Komise se dělají na služby až od milionu korun výše. Nám je jedno, jestli se s dobrým nápadem přihlásí architekti nebo studenti střední průmyslové školy,“ nechal se slyšet Parolek.

Že by byl na projekt nedostatek času, to si místostarosta také nemyslí. „Chceme jen nástřel, ne hotový projekt. Je to o tom, jak prostor bývalého cukrovaru ideově využít. Co z něj bude ve skutečnosti, je věcí budoucího investora,“ poznamenal.

Svým vyjádřením Parolka doplnil i tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka. „Česká komora architektů by z logiky věci uvítala architektonickou soutěž, o níž v tomto případě nejde. Tam už je to totiž o jiných penězích. Za vítězný, druhý a třetí projekt se vyplácejí statisíce. Pokud vím, stěžoval si jeden architekt z Břeclavi, asi cítil šanci domoci se nějakého výdělku,“ naznačil tajemník.

Kritiku komory architektů zaznamenal také bývalý břeclavský místostarosta a předseda nyní opozičního Pro Regionu Pavel Dominik. „To, že komora vyzývá architekty, aby se do výběrového řízení nezapojovali, už je pro mě signál, že je něco hodně špatně. Na mě to dělá dojem, že město chtělo získat kvalitní návrhy za málo peněz. Studií je dost, ale už řadu let tancujeme na jednom místě. Město by podle mě mělo jasně říct, jestli chce do areálu vkládat své peníze, nebo najít silného investora,“ zamyslel se bývalý místostarosta­.