Poslanci rozpočtového výboru přerozdělovali peníze z dvoumiliardové rezervy.
Při tradičním „porcování medvěda“ přiklepli více než třináct milionů korun Českému svazu tělesné výchovy v Břeclavi. Tři miliony poputují Yacht clubu Dyje. Bez peněz naopak skončily projekty na úpravy fotbalového areálu v Pohořelicích a školní tělocvičny v Hustopečích.

„Na projektech, které jsme se rozhodli podpořit, jsme se shodli s koaličními partnery. Návrh ještě musí schválit poslanci a sněmovna ve třetím čtení. Vytipované instituce musí vypracovat předběžný projekt, který schvaluje ministerstvo financí. Pokud ho schválí, peníze dostanou v průběhu příštího roku,“ vysvětlil systém poslaneckých dotací občanský demokrat Pavel Suchánek z Rakvic.

Předseda Yacht clubu Jiří Krabička už má přesnou představu o tom, jak požadované tři miliony využijí. „Chceme postavit novou stanici vodní záchranné služby u Nových Mlýnů. U záchranné služby totiž pracuje většina členů našeho Yacht clubu. Součastí nové stanice bude i ošetřovna,“ uvedl.

Podle něj mají záchranáři dobré vybavení už díky dotacím z kraje. „Přes léto mají záchranáři na Nových Mlýnech i několik stovek zásahů. Peníze tedy nepůjdou na provoz Yacht clubu, ale poslouží lidem,“ obhajoval projekt Krabička. Yacht clubu získal poslaneckou dotaci už předloni. Využil ji na elektrifikaci střediska vodních sportů v Pavlově.

Politolog Stanislav Balík z brněnské Masarykovy univerzity ale s rozdělováním rozpočtových rezerv na poslanecké dotace nesouhlasí. „Osobně s tím nesouhlasím. Není to systémové řešení. I když chápu že tento způsob může pomoci přinést do některých potřebných oblastí potřebné peníze,“ řekl.

Ředitelku regionálního svazu tělesné výchovy Jaroslavu Schejbalovou zpráva o možnosti získat poslaneckou dotaci mile překvapila. „Zatím jsem nevěděla, že poslanci náš projekt vybrali,“ uvedla včera. Podle svých slov zatím ještě nemá konkrétní představu, jak peníze využít. „V okrese máme šestadevadesát tělovýchovných jednot. Když se mezi ně rozpočítá třináct milionů, není to zase tak vysoká částka,“ popsala…

Projekty, které rozpočtový výbor Parlamentu podpořili:

ČSTV Břeclav – 13, 3 milionu Kč
Yacht club Dyje – 3 miliony Kč

Projekty, které rozpočtový výbor naopak neschválil:

Oprava tělocvičny základní
školy v Hustopečích – 30 milionů
Úpravy fotbalového areálu
v Pohořelicích – 34 milionů Kč

 

Poslanci ČSSD letos nebudou porcovat medvěda


Dodatečného financování obecních projektů ze státního rozpočtu, tzv. porcování medvěda, se letos nezúčastní poslanci ČSSD. Na poslanecké pomníčky ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) počítá se dvěma miliardami, znich ale jen půl milionu mělo připadnout opozici.

„Navržený objem medvěda je vhodné a žádoucí použít na jiné naléhavé rozpočtové priority, jako jsou školství, věda, zdravotnictví či zemědělství a navýšení důchodů. Vtomto smyslu předloží poslanci ČSSD několik zásadních pozměňujících návrhů,“ sdělil šéf rozpočtového výboru a první místopředseda ČSSD Bohumil Sobotka.

Komunisté naopak sporcováním počítají, chtějí poslat peníze především do regionálního zdravotnictví. „V rozpočtu je na výdajové stránce přes 900 miliard. Na třetinu znich mají rozhodující vliv nikým nevolení úředníci ministerstev. Ale pozornost veřejnosti je odpoutávána debatou o dvou poslaneckých miliardách, což je absurdní,“ řekl Deníku předseda KSČM Vojtěch Filip. Sociální demokraté ovšem míní, že přijatá novela rozpočtového určení daní vpříštím roce zvýší příjmy obcí o 4,5 mld. korun, a proto jejich rozpočty není nutné finančně dále dotovat. Pomníčky nebudou stavět ani zákonodárci zelených. Odmítli se na nich podílet už loni. Jejich šéf Martin Bursík to označil za „přítelíčkovské hospodářství“ a politickou korupci.

Školy požadují dvě miliardy na pomůcky

Šéf školských odborů František Dobšík Deníku sdělil, že regionální školství by ony dvě medvědí miliardy akutně potřebovalo. „Kdyby se z toho zaplatily alespoň pomůcky, na které vroce 2008 jinak nezbude ani halíř, bylo by to úžasné,“ uvedl Dobšík. Právě kvůli nedostatku finančních prostředků se 4. prosince zavřou školy, neboť učitelé budou stávkovat.

Loni dolní komora přiklepla při dělení medvěda starostům 6,4 miliardy korun na opravy nemocnic, výstavbu školních hřišť, ale také rozvoj sportovních klubů, golfových hřišť a hudební produkce. Rekordmanem při získávání milionů je lidovec Ladislav Šustr, kterému se povedlo pro tělovýchovnou jednotu Orel a moravskou obec Telnice získat 45 milionů korun.

Kateřina Perknerová
 

Více informací v Břeclavském deníku v pátek 23. listopadu