V současné době prošetřuje speciální komise, zda došlo k pochybení ze strany někoho z radních, pracovníků úřadu nebo stavební firmy, která rekonstrukci školy prováděla.


„Problém je v tom, že stavba měla být zkolaudována na dvakrát. Stavební firma ale ještě před první kolaudací zahájila druhou etapu opravy. Proto nebylo možné školu zkolaudovat. A úspěšná kolaudace byla podmínkou pro získání dotace,“ popsal břeclavský starosta Dymo Piškula.
Vedení radnice proto musí ušetřených šestnáct miliónů zaplatit ze svého. Podle starosty ale stále existuje možnost, že investované peníze získají zpátky.

„Když jsme zjistili tyto nesrovnalosti, sami jsme na to upozornili kontrolní výbor. Původní dotaci jsme zaplatili, takže nemáme vůči stavební firmě žádné pohledávky. Doufáme proto, že kontrolní úřad díky těmto polehčujícím okolnostem rozhodne, že nebudeme muset peníze z dotace vracet,“ doplnil Piškula.
Pokud ale bude radnice muset peníze z dotací vrátit, rekonstrukce školy jí přijde na třicet milionů korun. Za tyto peníze škola pořídila výměnu oken i opravu učeben. Peníze šly i na opravu vzácného sgrafita od mikulovského malíře Rudolfa Gajdoše a na varhany, které ještě nejsou dokončeny.


Ředitel základní umělecké školy Leoš Chovanec nechce vzniklou situaci komentovat. „Je to záležitost mezi vedením města a stavební firmou. My se na rekonstrukci finančně nepodílíme. Díky ní jsme ale získali šest nových učeben v půdních prostorách,“ poznamenal Chovanec.
Kdo je za špatnou kolaudaci zodpovědný, rozhodne kontrolní výbor. Pokud se ukáže, že to je někdo z městského úřadu, hrozí mu zřejmě vyhazovat. „Můžeme ho propustit, ale ztracené peníze nám to stejně nevrátí,“ poznamenal starosta Piškula.
„Neznám žádné podrobnosti. Po Břeclavi se ale mluví o tom, že radnice musí vracet miliony za špatnou rekonstrukci. Připadá mi to nesmyslné. Peníze by se dali určitě využít jinde a lépe,“ myslí si Josef Bartoš, kterého Deník oslovil.