VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré stromy padly, i kvůli Zlínu

Břeclavsko - /FOTOGALERIE, VIDEO/ V Bořeticích pokáceli starý pajasan, který ohrožoval dům. Vedení obce o jeho konci rozhodlo i kvůli tragédii, která se stala ve Zlíně.

11.3.2009 1
SDÍLEJ:

V Bořeticích pokáceli starý pajasan, který ohrožoval dům.Foto: DENÍK/Jiří Ševčík

Dvě malé děti nedávno přišly o život, když se na ně zřítil starý strom. Zlínský případ byl mementem. O kácení starých stromů, které představují potencionální hrozbu, se najednou začalo mluvit ve větší míře. A nezůstalo jen u slov. Bořetické nešťastná událost utvrdila v tom, že je načase pokácet starý strom. V Břeclavi zase padly staré vysoké topoly, v Hustopečích rozhodlo město o vykácení stromů ve větrolamech.

„Osobně nejsem nakloněný tomu, aby se takový krásný strom kácel. Je však bohužel v těsné blízkosti budovy a kořeny jí zespodu škodí. Vidíme, že se budova začíná trhat,“ vysvětlil bořetický starosta Václav Surman.

K rozhodování Bořetických přispěl zlínský případ. Protože si na prostranství u radnice hrají každodenně děti, a navíc se tam koná řada kulturních akcí, nebylo co řešit. Nejméně šedesát let starý strom postupně mizel před očima po příjezdu odborné firmy.

Mnohem razantnější zásah do staré výsadby chystají v Hustopečích. Město nechá pokácet řadu stromů ve svých větrolamech. „Dříve než začnou padat a ničit menší stromy a keře, než aby dopadly na auta a stroje na cestách a v polích, dříve než promění vycházku se psem nebo rande v tragédii, musí dojít ke zjednání nápravy,“ vysvětlil pracovník odboru životního prostředí hustopečské radnice Petr Berka.

Jako první přijde na řadu šetrná obnova a prodloužení větrolamu u cesty k tamním vodárnám. Po vykácení starých dřevin se počítá s novými výsadbami. Postupná obnova větrolamů kolem Hustopečí potrvá do letošního července.

Kácení starých stromů se děje i v Břeclavi. Od začátku letošního ledna do současnosti úřady povolily pokácet pětapadesát stromů na pozemcích města. „Jednalo se především o přestárlé dřeviny – tůje, jasany, topoly a další. Důvody byly hlavně poškozený kmen, opadávající suché a nahnilé větve a mnohdy i pěstební zásahy z důvodu uvolnění nového místa pro nové dřeviny, popřípadě stávající a perspektivní,“ vylíčil Vladimír Nakvasil z odboru životního prostředí břeclavské radnice.

Před několika dny zmizely lidem z očí i čtyři mohutné topoly před areálem Lokomotivy Břeclav. V dubnu je nahradí nová výsadba z pyramidálních ha­brů.

„Případ ze Zlína byl veřejností asi nejvíce vnímán, problémem však je, že každý strom je potencionálně nebezpečný. Pokud však nemá viditelné symptomy napadení houbovými chorobami, prasklý kmen nebo nestabilní patu kmene, je problematické jej považovat za nebezpečný,“ poukázal Nakvasil. Jak říká, některé dřeviny, které mají viditelné příznaky vyhnití kmene, se mohou po padnutí jevit z velké části jako zdravé.

Podle odborníka se mnohým lidem může zdát, že se kácejí zdravé stromy, a najde se stejně velká skupina, která bude apelovat na to, aby se vše pokácelo, protože se bojí, že to dopadne jako ve Zlíně. Břeclavští plánují prověření stavu dřevin na pozemcích ve svém vlastnictví tak, aby předešli případným haváriím.

Autor: Jiří Ševčík

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ROZÁLIE KOMENDOVÁ 27.4.2017, CHARVATSKÁ NOVÁ VES, 51CM, 3,7 KG
12

Novorozená miminka Břeclavska 17. týdne 2017

Ilustrační foto.

Hasiči vyjeli k poškozené plachetnici

Obchvat? Nejdřív lidé, pak příroda, zlobí se Břeclavané

Břeclav – Jediný živočišný druh, který ve městě trpí, je homo sapiens. Tak okomentoval Tomáš Lošák na Facebooku Břeclavského deníku Rovnost rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Ten nařídil projednání dopadů stavby obchvatu Břeclavi na životní prostředí. Vyhověl tak žalobě ekologických organizací Děti země a Voda z Tetčic.

Děti na internetu prodávají své nahé fotky a nabízí i sex, říká policistka

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Internetový fenomén Modrá velryba, který skrze sérii úkolů, jež mohou vést až k sebevraždám, ovlivňuje děti a teenagery, se objevil i v České republice. Tvrdí to policisté, konkrétní případy ale nechtějí zveřejnit. Medializace fenoménu, který mezi lidmi vyvolal velký ohlas, nebyl dobrý krok podle jihomoravské policejní koordinátorky prevence Zdeňky Procházkové. „Už je to moc nafouknuté. Podobná nebezpečí jsou na internetu pořád, jen se pokaždé jinak nazývají," tvrdí.

Mrazy jsou na ústupu, škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Jižní Morava – Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies