VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré stromy padly, i kvůli Zlínu

Břeclavsko - /FOTOGALERIE, VIDEO/ V Bořeticích pokáceli starý pajasan, který ohrožoval dům. Vedení obce o jeho konci rozhodlo i kvůli tragédii, která se stala ve Zlíně.

11.3.2009 1
SDÍLEJ:

V Bořeticích pokáceli starý pajasan, který ohrožoval dům.Foto: DENÍK/Jiří Ševčík

Dvě malé děti nedávno přišly o život, když se na ně zřítil starý strom. Zlínský případ byl mementem. O kácení starých stromů, které představují potencionální hrozbu, se najednou začalo mluvit ve větší míře. A nezůstalo jen u slov. Bořetické nešťastná událost utvrdila v tom, že je načase pokácet starý strom. V Břeclavi zase padly staré vysoké topoly, v Hustopečích rozhodlo město o vykácení stromů ve větrolamech.

„Osobně nejsem nakloněný tomu, aby se takový krásný strom kácel. Je však bohužel v těsné blízkosti budovy a kořeny jí zespodu škodí. Vidíme, že se budova začíná trhat,“ vysvětlil bořetický starosta Václav Surman.

K rozhodování Bořetických přispěl zlínský případ. Protože si na prostranství u radnice hrají každodenně děti, a navíc se tam koná řada kulturních akcí, nebylo co řešit. Nejméně šedesát let starý strom postupně mizel před očima po příjezdu odborné firmy.

Mnohem razantnější zásah do staré výsadby chystají v Hustopečích. Město nechá pokácet řadu stromů ve svých větrolamech. „Dříve než začnou padat a ničit menší stromy a keře, než aby dopadly na auta a stroje na cestách a v polích, dříve než promění vycházku se psem nebo rande v tragédii, musí dojít ke zjednání nápravy,“ vysvětlil pracovník odboru životního prostředí hustopečské radnice Petr Berka.

Jako první přijde na řadu šetrná obnova a prodloužení větrolamu u cesty k tamním vodárnám. Po vykácení starých dřevin se počítá s novými výsadbami. Postupná obnova větrolamů kolem Hustopečí potrvá do letošního července.

Kácení starých stromů se děje i v Břeclavi. Od začátku letošního ledna do současnosti úřady povolily pokácet pětapadesát stromů na pozemcích města. „Jednalo se především o přestárlé dřeviny – tůje, jasany, topoly a další. Důvody byly hlavně poškozený kmen, opadávající suché a nahnilé větve a mnohdy i pěstební zásahy z důvodu uvolnění nového místa pro nové dřeviny, popřípadě stávající a perspektivní,“ vylíčil Vladimír Nakvasil z odboru životního prostředí břeclavské radnice.

Před několika dny zmizely lidem z očí i čtyři mohutné topoly před areálem Lokomotivy Břeclav. V dubnu je nahradí nová výsadba z pyramidálních ha­brů.

„Případ ze Zlína byl veřejností asi nejvíce vnímán, problémem však je, že každý strom je potencionálně nebezpečný. Pokud však nemá viditelné symptomy napadení houbovými chorobami, prasklý kmen nebo nestabilní patu kmene, je problematické jej považovat za nebezpečný,“ poukázal Nakvasil. Jak říká, některé dřeviny, které mají viditelné příznaky vyhnití kmene, se mohou po padnutí jevit z velké části jako zdravé.

Podle odborníka se mnohým lidem může zdát, že se kácejí zdravé stromy, a najde se stejně velká skupina, která bude apelovat na to, aby se vše pokácelo, protože se bojí, že to dopadne jako ve Zlíně. Břeclavští plánují prověření stavu dřevin na pozemcích ve svém vlastnictví tak, aby předešli případným haváriím.

Autor: Jiří Ševčík

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
4

Místo českého lva moravská orlice. Moravan ničí na cedulích malý státní znak

Oceněný Vít Bachman z Ladné.

V 8 letech hrdina. Za záchranu kamaráda, pod nímž se propadl led, dostal medaili

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Skládají se na opravu kostela. Pomáhá i prodej perníků ve tvaru kostela

Vrbice – S výběrem peněz na plánovanou opravu interiéru kostela svatého Jiljí začali ve Vrbici na Břeclavsku. Práce za více než jeden milion korun mají zahrnout i opravu topení nebo osvětlení.

Rozhlas v Hustopečích? Stanoví přesný provoz, aby neobtěžoval

Hustopeče – Počet hlášení z nového městského rozhlasu v Hustopečích by se zatím dal spočítat na prstech rukou. „Zatím jsem asi tak jen jednou slyšela hlášení," podotkla Hustopečanka Hana Bohatcová. Pořízení rozhlasu s sebou totiž přineslo otázku, jak přesně tento informační nástroj používat. „Hledáme cesty k tomu, aby rozhlas byl přínosem a neobtěžoval obyvatele Hustopečí," uvedla hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies