Jeho přesýpací hodiny zaujaly v hlavním městě natolik, že se staly součástí čtyř desítek pozoruhodných vynálezů na výstavě exponátů Járy Cimrmana. V muzeu se na ně lidé budou moci přijít podívat až do konce roku.

„Všechno začalo pozvánkou na narozeniny. Chtěl jsem udělat kamarádovi radost. Náhodou jsem narazil v bedýnce o pytlík se starými žárovkami, které jsem vyměnil za ty úsporné. A myšlenka byla na světě,“ vzpomíná Kocourek s tím, že vytvořit přesýpací hodiny, které pojmenoval Járovky, mu zabralo všehovšudy dva dny.

„Chvíli po tom, co jsem hodiny dokončil, jsem v rádiu zaslechl, že existuje sbírka zvláštních předmětů Járy Cimrmana. Zjistil jsem, že můj výrobek smyslově i tvarově do sbírky zapadá. Bratr Radek k hodinám vymyslel text podle cimrmanovského jednání a spolu s fotkou Járovek jsme to odeslali,“ popisuje dvaapadesátiletý Kocourek.

Netrvalo dlouho, co se šikovnému rodákovi z Podivína dostalo zpětného ohlasu.

„Nejdříve byly přesýpací hodiny dlouho na webových stránkách Járy Cimrmana. Pak mi z Prahy zavolali, že si pro ně přijedou a vystaví je. No a minulý týden se uskutečnila vernisáž, které jsem se s bratrem zúčastnil,“ usmívá se nadšenec, kterému bylo velkým zadostiučiněním, když jako dárek obdržel na vernisáži herec a režisér Zdeněk Svěrák napodobeninu právě jeho Járovek.

„Velice mě to potěšilo. Pan Svěrák, zakladatel cimrmanovské sbírky, si odnesl čokoládové přesýpací hodiny, které vypadaly zrovna jako ty moje. Skvělé je navíc i to, že je Podivín zastoupený v Národním muzeu v Praze,“ říká s dojetím v hlase Kocourek, který spojil vernisáž v Praze také s prohlídkou hlavního města.

„Spolu s kamarádem a bratrem jsme se druhý den vydali na procházku Prahou. Díky krásnému počasí to bylo příjemné vyvrcholení celé akce, ze které si odnášíme pěknou vzpomínku,“ vypráví dvaapadesátile­tý muž.