Oblast je mezi archeology dobře známá. Už na konci osmdesátých let tam pracovali odborníci z Ústavu archeologické památkové péče Brno. Z povrchových sběrů získali pár keramických střepů. „Nyní po odkrytí části černozemě jsme nalezli základy menšího kostelíka a několik hrobů. Byly jen kousek pod povrchem. V nich jsme objevili stovky lidských kostí. Mezi dalšími artefakty je i pár stříbrných mincí,“ uvedl za brněnský ústav Richard Bíško.

Středověká osada podle něj ale nepatřila zrovna k nejbohatším. „Možná se nám něco málo vzácného podaří najít, ale spíše to budou jen lidské ostatky a kousky hliněných nádob,“ dodal archeolog, který má akci na starosti.

 Kostel archanděla Michaela v Novém Přerově.
Do opraveného kostela lákají na zpěv, barokní hudbu a Chorvaty

Jeho tým začal místo zkoumat ještě před výměnou vysokotlakého plynového potrubí na začátku dubna. „Očekávali, že něco najdou. Významný vliv na výstavbu plynovodu to nemělo. Průzkum už bude postupně končit,“ sdělil místostarosta Velkých Pavlovic Petr Hasil.

Oblast po dokončení odborníci dočasně zakonzervují, aby ji nepoškodila těžká technika. Jakmile plynaři skončí s výměnou, místo zakryje zemina. Kosti a jiné nálezy výzkumníci zdokumentují a zařadí je do muzejních depozitářů.

První písemný doklad o Trutmanicích je z roku 1330 a zmiňuje se právě o kostele. Archeologové se o její pozůstatky začali zajímat v padesátých letech, kdy místo proťal plynovod. „Osada mohla zaniknout rychlým nájezdem, tudíž je možné, že po ní zůstalo velké množství předmětů denní potřeby,“ zamyslel se archeolog Libor Kalčík z břeclavského muzea.

Ve středověkém období však nebylo zvykem pohřbívat lidi s cennými věcmi. „V této době moc vesnic s kostelem nebylo. Už jen proto jsou vykopávky u Velkých Pavlovic zajímavé,“ tvrdí Kalčík.

Někteří z místních však o významném nálezu ani netuší. „Všimla jsem si, že tam vyměňují plynovodní potrubí, když jsem projížděla autem. O pozůstatcích nějaké vesnice jsem neslyšela,“ řekla třeba Alžběta Suská.

DAVID KVAPIL

1. místo v kategorii díla výtvarného umění: Opravené varhany v loretánské kapli při minoritském klášteře sv. Janů v Brně.
Cenu kraje za nejlépe opravenou památku vyhrály nejstarší varhany v Brně