VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V domově žijí normálně, jen bez rodičů

Mikulov /FOTOGALERIE/ - Tři velké zařízené byty pro celkem čtyřiadvacet dětí. V každém pokojíčku na zdi pověšené plakáty s oblíbenými sportovci, zpěváky nebo herci a u postele fotografie kamarádů. Jako v běžném dětském pokojíčku. Člověku se ani nechce věřit, že stojí v dětském domově.

6.11.2009
SDÍLEJ:

Interiér dětského domova v Mikulově.Foto: DENÍK/Eliška Windová a Barbora Kučerová

Ten mikulovský si v pátek připomíná osmdesáté výročí založení.
„V domově už pracuji třicet let, takže vlastně také slavím. Nastoupila jsem ještě v době, kdy tady byl internát zvláštní školy. I předtím jsem sem chodila dělat táboráky, soutěže, připravovali jsme divadlo,“ vzpomíná na své začátky současná ředitelka domova Květoslava Solaříková.

Ta už jako ředitelka v Mikulově působí patnáct let. „Kapacita našeho domova je čtyřiadvacet dětí, v současné době jich máme devatenáct,“ dodává s tím, že jejich zařízení je určené pro děti od tří do osmnácti let. I tak ale ještě mohou ubytovat do šestadvaceti let ty, kteří se připravují na své budoucí povolání.

Za posledních patnáct let prošlo mikulovským dětským domovem jednasedmdesát dětí. Z toho jednadvacet odešlo v osmnácti letech, zbytek se buď vrátil do rodin, nebo přešel do výchovných ústavů. Pět dětí si vzali do péče pěstouni. Adopci zatím neměli.

„Situace u nás je taková, že máme třeba pětičlenné romské skupiny a ty si nikdo do pěstounské péče nevezme. Fronty pěstounů nám tady nikdy nestály,“ říká trochu zklamaně Solaříková.

Zároveň dodává, že v některých případech ani sami svěřenci k pěstounům nechtějí. „Pro ně je to tady neutrální prostředí, nechtějí jít už k cizím lidem. I když u nich v rodině něco nefunguje, pořád je to pro ně maminka a tatínek,“ uvádí.

Sama nikdy nelitovala toho, že se do této práce pustila. „Bez úzkého vztahu k dětem v domově tuto práci dělat nejde. Oni si s sebou mnohdy nesou traumata z rodin. Nemůžete s nimi jednat z pozice soucitu, musíme řešit to, co si prožily a pomoci odstranit ty bolístky,“ vysvětluje.

Ředitelku mrzí, že mnoho lidí má pocit, že děti z domova odcházejí jen s pytlíčkem oblečení. „Snažíme se jim najít bydlení a práci. Dostanou od nás výbavu, jsme i v projektu manželů Klausových Startovné do života. Z toho si pak můžou zaplatit několik nájmů dopředu nebo jim koupíme něco, co potřebují,“ vyjmenovává.

Mnoho dětí se podle jejích slov rádo vrací alespoň na návštěvu. „Zkušenost máme i takovou, že pokud tady někdo vyrůstal od tří let, je i pro něj těžké tu pupeční šňůru s námi přestřihnout,“ usmívá se.

Režim je v domově podobný tomu v běžných rodinách. Děti mají spoustu kroužků a zájmů. Punc dítěte z domova si ale nesou všude s sebou.
„Hodně našich dětí nechce, abychom třeba ve škole uváděli, že žijí v dětském domově. Mají pak radost, že to třeba na střední škole nikdo ze spolužáků neví a chová se k nim úplně normálně,“ připouští.

ELIŠKA WINDOVÁ
BARBORA KUČEROVÁ

6.11.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kvakoš noční.

Ochranáři upravují Lednické rybníky. Pro volavky a další vzácné ptáky

Osm jednotek hasičů bojovalo v noci na pátek s požárem starého domu u náměstí ve Vranově nad Dyjí.
7

Vyhořelý mlýn ve Vranově chtějí majitelé vyškrtnout ze seznamu památek

Kde je bezpečno a kde se dobře dýchá? Mapa najde ideální bydlení v Brně

Brno /FOTOGALERIE/ – Když se chtěl přestěhovat z kolejí do podnájmu, nebyl si jistý, zda vůbec dokáže najít vhodné bydlení. Nakonec jednadvacetiletý Petr Modrovič našel byt poblíž parku pod Špilberkem. Teď by mu se stěhováním poradila nová webová aplikace, kterou ve své diplomové práci vymyslel student Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Mikuláš Muroň. Jeho interaktivní mapa totiž určí, kde se v Brně bydlí nejlépe.

Domov důchodců rozšíří o další byty. Za miliony

Velké Pavlovice – Čtyři jednopokojové byty, stejný počet dvoupokojových, garáže a sklad. O to vše se v následujících měsících rozšíří domov důchodců ve Velkých Pavlovicích. Dělníci už v ulici Bří Mrštíků dělají terénní úpravy a výkopové práce. Práce tam mají skončit v říjnu příštího roku.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme školáky ze ZŠ Komenského v Hustopečích

Břeclavsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků z Břeclavska. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Lidé zazimovávají chaty. Musí dbát na důkladné zabezpečení

Jižní Morava - S podzimem pomalu končí chatařská sezona a začíná období, které je rájem pro zloděje. V období od konce prázdnin do Vánoc je evidováno nejvíce vloupání do rekreačních a zahrádkářských objektů. „Zimní měsíce patří z hlediska majetkové trestné činnosti zejména v zahrádkářských koloniích k rizikovým,“ varuje břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení