VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vranův mlýn? Ať jej město koupí, ale jen s koncepcí

Břeclav – Souhlasné přikyvování hlavou bylo patrné u lidí, které Nový život oslovil s dotazem, zda by Břeclav měla odkoupit léta chátrající Vranův mlýn. Jde o nápad starosty Pavla Dominika, podle něhož by ruina už nadále neměla hyzdit střed města. Zvláště pak, když se ze sousedního podzámčí má stát vyhledávaná zóna.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Vranův mlýn stojí v centru Břeclavi.Foto: Deník / Ivánek Lukáš

Vize vzbudila zájem mezi řadou Břeclavanů. Redakce oslovila lidi z nejrůznějších oborů s otázkou, zda je koupě vhodné řešení. Například jednatel realitní společnosti Robert Schmidt uvedl, že spíše ano. Ovšem s podmínkou, že ještě předtím musí vzniknout jasná koncepce, jak s místem následně naložit. „Pokud to bude mít hlavu a patu, pak říkám ano. Jestliže mlýn ale koupí a teprve potom začnou řešit, co s ním, bylo by to špatně,“ reagoval Schmidt.

Zároveň zmínil Mikulov, kde podle něj při koupi nemovitostí postupují promyšleně. Příkladem může být třeba někdejší Národní dům, za nějž Mikulovští zaplatí soukromému majiteli dvaadvacet milionů korun. Ještě před podpisem smlouvy mělo město k dispozici studii napovídající, co s budovou dále.

Že by Břeclav měla o Vranův mlýn usilovat, si myslí také propagátor cyklistiky Petr Hynek. „Jde o jednu z mála památek, kterou Břeclav má. Oprava by byla ku prospěchu. Mlýn stojí u cyklostezek, takže jej lze využít i v turistice. Může jít o dobrý záměr,“ sdělil Hynek.

Že má místo návštěvnický potenciál, potvrdila vedoucí břeclavského infocentra Edita Rišicová. Po zámečku Pohansko je o podzámčí v centru druhý největší zájem. K návštěvě láká klidová zóna s barem i parkem, pivovar či zámek. Ten je ale až na vyhlídkovou věž nepřístupný. „Lidé se po zámku hodně ptají. Chtějí vědět, jestli tam funguje nějaká expozice. Posíláme tam také výletníky. Potenciál to má. I kdyby se mlýn podařilo opravit, šlo by jej určitě využít i jinak, než jen pro turisty,“ zamýšlela se vedoucí Rišicová.

Vranův mlýn· Starosta Břeclavi Pavel Dominik tvrdí, že by město mělo jednat o odkupu Vranova mlýna a záměr navrhl kolegům v koalici.
· Zchátralá stavba pochází ze šestnáctého století, nyní je v soukromých rukou.
· Na jaře 2008 rozlehlý areál výrazně poničil požár.
· Dlouhodobým majitelem je Ivan Omachlík.

Autor: Lukáš Ivánek

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ROZÁLIE KOMENDOVÁ 27.4.2017, CHARVATSKÁ NOVÁ VES, 51CM, 3,7 KG
12

Novorozená miminka Břeclavska 17. týdne 2017

Ilustrační foto.

Hasiči vyjeli k poškozené plachetnici

Obchvat? Nejdřív lidé, pak příroda, zlobí se Břeclavané

Břeclav – Jediný živočišný druh, který ve městě trpí, je homo sapiens. Tak okomentoval Tomáš Lošák na Facebooku Břeclavského deníku Rovnost rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Ten nařídil projednání dopadů stavby obchvatu Břeclavi na životní prostředí. Vyhověl tak žalobě ekologických organizací Děti země a Voda z Tetčic.

Děti na internetu prodávají své nahé fotky a nabízí i sex, říká policistka

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Internetový fenomén Modrá velryba, který skrze sérii úkolů, jež mohou vést až k sebevraždám, ovlivňuje děti a teenagery, se objevil i v České republice. Tvrdí to policisté, konkrétní případy ale nechtějí zveřejnit. Medializace fenoménu, který mezi lidmi vyvolal velký ohlas, nebyl dobrý krok podle jihomoravské policejní koordinátorky prevence Zdeňky Procházkové. „Už je to moc nafouknuté. Podobná nebezpečí jsou na internetu pořád, jen se pokaždé jinak nazývají," tvrdí.

Mrazy jsou na ústupu, škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Jižní Morava – Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies