VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vranův mlýn? Ať jej město koupí, ale jen s koncepcí

Břeclav – Souhlasné přikyvování hlavou bylo patrné u lidí, které Nový život oslovil s dotazem, zda by Břeclav měla odkoupit léta chátrající Vranův mlýn. Jde o nápad starosty Pavla Dominika, podle něhož by ruina už nadále neměla hyzdit střed města. Zvláště pak, když se ze sousedního podzámčí má stát vyhledávaná zóna.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Vranův mlýn stojí v centru Břeclavi.Foto: Deník / Ivánek Lukáš

Vize vzbudila zájem mezi řadou Břeclavanů. Redakce oslovila lidi z nejrůznějších oborů s otázkou, zda je koupě vhodné řešení. Například jednatel realitní společnosti Robert Schmidt uvedl, že spíše ano. Ovšem s podmínkou, že ještě předtím musí vzniknout jasná koncepce, jak s místem následně naložit. „Pokud to bude mít hlavu a patu, pak říkám ano. Jestliže mlýn ale koupí a teprve potom začnou řešit, co s ním, bylo by to špatně,“ reagoval Schmidt.

Zároveň zmínil Mikulov, kde podle něj při koupi nemovitostí postupují promyšleně. Příkladem může být třeba někdejší Národní dům, za nějž Mikulovští zaplatí soukromému majiteli dvaadvacet milionů korun. Ještě před podpisem smlouvy mělo město k dispozici studii napovídající, co s budovou dále.

Že by Břeclav měla o Vranův mlýn usilovat, si myslí také propagátor cyklistiky Petr Hynek. „Jde o jednu z mála památek, kterou Břeclav má. Oprava by byla ku prospěchu. Mlýn stojí u cyklostezek, takže jej lze využít i v turistice. Může jít o dobrý záměr,“ sdělil Hynek.

Že má místo návštěvnický potenciál, potvrdila vedoucí břeclavského infocentra Edita Rišicová. Po zámečku Pohansko je o podzámčí v centru druhý největší zájem. K návštěvě láká klidová zóna s barem i parkem, pivovar či zámek. Ten je ale až na vyhlídkovou věž nepřístupný. „Lidé se po zámku hodně ptají. Chtějí vědět, jestli tam funguje nějaká expozice. Posíláme tam také výletníky. Potenciál to má. I kdyby se mlýn podařilo opravit, šlo by jej určitě využít i jinak, než jen pro turisty,“ zamýšlela se vedoucí Rišicová.

Vranův mlýn· Starosta Břeclavi Pavel Dominik tvrdí, že by město mělo jednat o odkupu Vranova mlýna a záměr navrhl kolegům v koalici.
· Zchátralá stavba pochází ze šestnáctého století, nyní je v soukromých rukou.
· Na jaře 2008 rozlehlý areál výrazně poničil požár.
· Dlouhodobým majitelem je Ivan Omachlík.

Autor: Lukáš Ivánek

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
4

Místo českého lva moravská orlice. Moravan ničí na cedulích malý státní znak

Oceněný Vít Bachman z Ladné.

V 8 letech hrdina. Za záchranu kamaráda, pod nímž se propadl led, dostal medaili

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Skládají se na opravu kostela. Pomáhá i prodej perníků ve tvaru kostela

Vrbice – S výběrem peněz na plánovanou opravu interiéru kostela svatého Jiljí začali ve Vrbici na Břeclavsku. Práce za více než jeden milion korun mají zahrnout i opravu topení nebo osvětlení.

Rozhlas v Hustopečích? Stanoví přesný provoz, aby neobtěžoval

Hustopeče – Počet hlášení z nového městského rozhlasu v Hustopečích by se zatím dal spočítat na prstech rukou. „Zatím jsem asi tak jen jednou slyšela hlášení," podotkla Hustopečanka Hana Bohatcová. Pořízení rozhlasu s sebou totiž přineslo otázku, jak přesně tento informační nástroj používat. „Hledáme cesty k tomu, aby rozhlas byl přínosem a neobtěžoval obyvatele Hustopečí," uvedla hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies