Měla to být výhra. Nebyla. Pětasedmdesátiletá Agnesa Minaříková z Klentnice podlehla lákavé nabídce a firmě Best 4 Home dala vydělat pětadvacet tisíc korun. Koupila si kuchyňského robota, parní vysavač a další věci do domácnosti. Když se jí ale koupě rozležela v hlavě, uvědomila si, že jí věci nejsou prakticky k ničemu, a den po podpisu smlouvy chtěla vrátit peníze, čekalo ji vystřízlivění. Firma jí peníze nevrátila. Ženě nabídla, že si může vybrat jiné zboží. Když jej poslala, vrátily se jí stejné krabice.

„V dopise mi napsali: Zboží pošlete zpět na provozovnu nepoužité a neponičené. Tak jsem to tak udělala, ale vrátili mi to samé,“ stěžovala si stařenka. Doplatila na svou důvěřivost. „Když mi ten chlap nabízel zboží, říkal, že jsem to vyhrála. Má prý hodnotu pětasedmdesáti tisíc a chtějí za něj jenom pětadvacet tisíc korun,“ hledala těžce slova.

Je si vědomá toho, že se zkrátka nechala obalamutit. „Přemluvili mě. Ten chlap pořád říkal: Pohřeb vám zaplatí děcka. Co z toho můžu využít, když mám malý domek. K čemu by mi tam byl parní vysavač. Vytáhli ze mě peníze. I dcera mi nadávala,“ uvědomuje si stařenka svou chybu.

Pracovnice firmy Best 4 Home, u které si důchodkyně zboží koupila, nejdříve v telefonu nechtěla věřit tomu, že nedošlo k výměně zboží za jiné. „Paní nám ale určitě nenapsala dopis, že chce jiné zboží. To bychom ho tady měli,“ dušovala se žena.

Když zjistila, že se obchod uskutečnil před třemi měsíci, obrátila. „Chyba se stala na naší straně. Problém byl s poštou a se skladem, že se zboží prostě nepředalo. Náš skladník byl dlouho nemocný, takže zřejmě to byl ten důvod,“ vysvětlila a navrhla, aby zákaznice poslala krabice ještě jednou.

Podle břeclavské policejní mluvčí Kamily Haraštové by si zejména starší lidé měli při předváděcích akcích dávat dobrý pozor na to, co podepisují. Jinak by se mohli lehce dostat do stejných problémů jako důchodkyně z Klentnice.

„Lidé se většinou unáhlí. Když se jedná o tak závažné rozhodnutí a zaváží se větší částkou, je dobré to nejdřív s někým zkonzultovat. Neměli by se nechat vyvést z míry,“ poradila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Zejména dodatky ve smlouvách, často psané velmi malým písmem, obsahují důležité informace.