„Zatím to bude jednou týdně, kdy se ve vile vystřídají až čtyři skupiny vždy o šesti návštěvnících. Stejně jako například ve vile Tugendhat bude možný vstup pouze po rezervaci předem,“ vysvětlila ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila Magdaléna Hladká. „Na základě těchto zkušeností budeme po ukončení projektu schopni určit provozní model vily pro budoucnost,“ doplnila.

Velkou zajímavostí pak je, že interiér vily nasnímají experti ze zlínského Technologického inovačního centra, aby ji bylo možné ji navštívit i prostřednictvím virtuální prohlídky.

Brněnská vila Tugendhat
Vila Tugendhat oslavila 90 let. Jedno milionové tajemství střeží dodnes

Předseda Nadačního fondu Zikmundova vila Čestmír Vančura ještě doplnil, že nový návštěvnický projekt je spojen i s představením norského cestovatele Thora Heyerdahla, o jehož přínos světu se stará muzeum Kon-Tiki. Vše se děje za použití 3, 5 milionu korun z Fondů EHP.

Zikmundova vila je jedním z nejzajímavějších objektů ve Zlíně a má i zajímavou minulost. Dům byl postaven ve funkcionalistickém stylu firmou Baťa v letech 1934-1935, a to jako služební byt pro prvního hejtmana zlínského okresu, vládního radu, JUDr. Josefa Januštíka, který zde žil v pronájmu s ženou Marií do roku 1953. Už v roce 1942 ale vilu od firmy Baťa koupil oscarový režisér, Elmar Klos – syn Marie Januštíkové z prvního manželství.

Opředeno řadou příběhů 

Klos tak zajistil rodičům bydlení i po odchodu vládního rady do penze. V roce 1953 byli Januštíkovi kvůli nepohodlnosti komunistickému režimu vyhoštěni ze Zlína. Klos tak objekt s rozlehlou zahradou čítající téměř 9 tisíc metrů čtverečních prodal cestovateli Miroslavu Zikmundovi, který společně s Jiřím Hanzelkou zpracovával v té době ve zlínských ateliérech své filmy z cest. Zikmund vilu nechal v témž roce přestavět dle návrhu architekta Zdeňka Plesníka do dnešní podoby.

Vila Vlasty Buriana stojí v Praze na Hanspaulce
Vlasta Burian si užíval luxusu na pražské Hanspaulce. Jeho kuchyň byla skvostem

O vybavení interiéru se postaral designér Miroslav Navrátil. Od roku 2000 je dům společně se zahradou zapsán mezi kulturní památky. Miroslav Zikmund na Nivách strávil téměř 70 let. Vilu prodal až v roce 2020, a to zlínskému podnikateli, Čestmíru Vančurovi. Vančura ve shodě s přáním Miroslava Zikmunda založil nadační fond, který se v současnosti o dům stará. Díky podpoře Fondů EHP se unikátní prostor opředený celou řadou příběhů otevře po téměř 90 letech privátního užívání široké veřejnosti.

Miroslav Zikmund (1919 – 2021) byl český cestovatel a spisovatel. Díky úctyhodnému věku patřil před smrtí i mezi 15 nejstarších žijících Čechů. Procestoval 112 zemí světa a s parťákem Jiřím Hanzelkou natočili 4 celovečerní, 147 dokumentárních filmů a napsali kolem 20 knih. V roce 1968 se postavil na stranu tzv. „reformních komunistů“, proto mu bylo v roce 1969 znemožněno dále publikovat a účastnit se veřejného života. To pominulo až se Sametovou revolucí.

Thor Heyerdahl ( 1914 - 2002) byl norský mořeplavec a dobrodruh, který zároveň patřil mezi nejznámější představitele experimentální archeologie a antropologie. Zasvětil svůj život experimentům poukazujícím na možnosti předkolumbovských cestovatelů překonávat světové oceány za pomoci mořských proudů.