Zřejmě žádný ozdobný prvek automobilu nebudí takové emoce jako soška s názvem Spirit od Ecstasy na vozech Rolls-Royce. Už několikrát změnila svou podobu, přesto je stále ztělesněním dokonalosti. Příběh sošky Spirit of Ecstasy je jak vystřižený z milostného románu. Za jejím vznikem totiž nepřímo stojí britský konzervativní politik, zakladatel a redaktor časopisu The Car Illustrated a tedy velký propagátor automobilismu lord Montagu.

Jak Spirit of Ecstasy vznikla

Lord Montagu si chtěl nevšední soškou ozdobit svůj vůz značky Rolls-Royce. „Proto oslovil svého přítele, sochaře Charlese Robinsona Sykese, absolventa Royal College of Art. Přáním bylo vytvoření sošky ženy, stojící na jedné noze, s vlající róbou a prstem přiloženým na rtech, jako by držela tajemství,“ přiblížil zájmový web Daily Art Magazine.

Volkswagen Crafter po modernizaci
Volkswagen Crafter dostane vylepšení. Uvnitř se přiblíží osobákům

Prst měla mít na ústech proto, že měla symbolizovat tajemství. Tajemství spočívající v milostném vztahu mezi lordem Montagu a dámou jménem Eleanor Velasco Thornton. Ta byla i sekretářkou lorda Montagu.  Soška dostala pojmenování The Whisper, v českém překladu šepot.

Šéf Rolls – Royce: Tohle chceme

Když pak sošku na voze viděl  tehdejší generální ředitel slavné britské automobilky, požádal sochaře Charlese Robinsona Sykese, aby vytvořil podobnou sošku, která by vozy Rolls – Royce zdobila trvale.

Spirit of Ecstasy zachycená na pozadí nádherného západu slunce v australském Queenslandu:

„Sykesovým úkolem bylo prostřednictvím sošky zprostředkovat ducha Rolls Royce, konkrétně pak spojení rychlosti s tichem, nepřítomnost vibrací, využití velké energie a hlavně ukázat vůz jako nádherný živý organismus s ohromujícím půvabem,“ uvedl web Daily Art Magazine.

Hotovo bylo na přelomu let 1910 a 1911. Konkrétně 6. února 1911 byla soška pod názvem Spirit of Ecstasy zaregistrována jako duševní vlastnictví značky Rolls-Royce.

Tragický osud Eleanor Velasco Thornton

Celý příběh sošky postavený na lásce a vášni však má i temné pozadí. Eleanor Velasco Thornton totiž stihl krutý osud.

Royce Boat Tail v oceánsky modré barvě.
Z ceny nejdražšího vozu světa vám padne brada. Koupit si ho mohou jen vyvolení

„Se stovkami dalších cestujících se utopila 30. prosince 1915, když  loď SS Persia byla potopena torpédy vypálenými německou ponorkou U – 38,“ připomíná internetová encyklopedie Wikipedia. Lord Montagu tehdy potopení související s válečnými události I. světové války přežil. Zemřel v roce 1929.

Sto milimetrů dokonalosti

Zatímco Eleanor Velasco Thornton tragicky zahynula, Spirit of Ecstasy, též nazývaná jako Emily, Silver Lad nebo Flying Lady, na kapotách britských vozů ohromuje dále.  Jak vypadá aktuálně? 

Nutno dodat, že podoba sošky se za její více než stoletou existenci více než desetkrát změnila, byť nikdy nešlo o dramatickou proměnu. Její současná vizáž byla představena vloni v únoru.

Daihatsu Vision Copen
Vrátí se Daihatsu ve velkém stylu? Možnosti jsou prý otevřené

„Nová Spirit of Ecstasy je vysoká 82,73 milimetru oproti původním 100,01 milimetru. Její róba, která za ní vlaje v proudu větru, a je často mylně označována jako křídla, byla rafinovaně přepracována, aby byla realističtější a aerodynamičtější,“ uvedl web značky Rolls – Royce.

Bohyně rychlosti vzdoruje proudícímu vzduchu

Firemní web doplnil, že nejviditelnější změnou prošel její postoj.

„Dříve stála v mírném předklonu s nohama blízko u sebe. Nyní je skutečnou bohyní rychlosti. S jednou nohou nakročená vpřed a nízko skloněnou hrudí je připravena vzdorovat rychle proudícímu vzduchu a její dychtivý pohled míří vpřed,“ popsal portál  britské značky.


Nahrává se anketa ...

I vzhledem k tomu, že vozů značky Rolls-Royce je poměrně málo, může být Spirit of Ecstasy velkým lákadlem pro nenechavce. I na to však tvůrci vozů mysleli.

„Pokud se někdo bude snažit se sošku jakkoliv manipulovat, auto rozpozná, co se děje, a okamžitě stáhne postavu do bezpečí kapoty,“ popsal web Daily Art Magazine.