VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANETA BERÁNKOVÁ

Aneta Beránková / Břeclavský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Mandlemi provoněná jídla přilákala tisíce lidí do Hustopečí

Hustopeče /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Kachní prso plněné mandlovou nádivkou s mandlovými kroketami, krevety v mandlové tempuře, palačinka plněná mandlovou pomazánkou či nadýchané muffiny. To je jen část jídel, na které se už od dopoledních hodin stojí fronty. Na letošních Slavnostech mandloní a vína v Hustopečích na Břeclavsku vsadili především na pestrou nabídku pochutin. Společně s mandlovicí a mandlovým pivem se staly v sobotu tahákem pro tisíce lidí.

Mandlovice poteče na slavnostech proudem. Jedlíci poměří síly nad koláčem

Hustopeče /TIPY NA VÍKEND/ - Jídla z mandlí, pálenka mandlovice i návštěva mandloňových sadů. Pestrý program, jehož společným jmenovatelem je mandle, zažijí návštěvníci sedmého ročníku Slavností mandloní a vína. Na Dukelském náměstí v Hustopečích začínají v sobotu v devět hodin dopoledne.

Desetileté úsilí. Kulečníkový stůl slepil rekordman ze dvou milionů sirek

Nový Přerov /CO SOUSED, TO REKORDMAN/ - Před lety zažíval Zdeněk Matějka z Nového Přerova na Břeclavsku obyčejný den. Po práci vyrazil s přáteli do hospody zahrát si kulečník. „Při hře mě napadlo, proč si neudělat svůj vlastní kulečníkový stůl. A protože jsem měl za sebou už několik kousků postavených ze sirek, tak jsem ho chtěl postavit také z nich. Zkusil jsem slepit kousek trámu a pak už to šlo samo,“ vypráví výrobce unikátního kousku, kterému Deník Rovnost věnoval další díl svého seriálu Co soused, to rekordman.

Chvílemi lezl i po čtyřech. Horolezec z Šakvic zdolal Mont Blanc

Šakvice - Čtrnáct hodin zakončených nepředstavitelnou únavou, že nebyl schopný si připravit ani jídlo. Boj s nedostatkem kyslíku. Jiří Dostoupil z Šakvic na Břeclavsku si sáhnul na dno fyzických sil. Úspěšně zdolal nejvyšší horu Evropy Mont Blanc.

Doktoři se v Pohořelicích vrací pod jednu střechu. Otevírají zdravotní středisko

Pohořelice – Více než rok museli pacienti v Pohořelicích na pomezí Břeclavska a Brněnska cestovat ke svým lékařům do náhradních prostor rozmístěných po městě. Nyní se vrací opět pod jednu střechu. Modernizace zdravotního střediska za téměř třiadvacet milionů korun je u konce.

Nové haly v Hustopečích? Přílišný zásah do krajiny, tvrdí někteří obyvatelé

Hustopeče – Nové průmyslové haly vyrostou na pozemku mezi Hustopečemi a Starovicemi. I kvůli jejich napojení na hlavní silnici vznikne ve směru na Velké Němčice nový kruhový objezd. Kdy jeho výstavba začne, zatím není jasné. „Projekt chystáme ke stavebnímu povolení,“ informovala starostka Hustopečí Hana Potměšilová. Právě město zatím vše organizuje.

Není nám to jedno. Bojujme společně za demokracii, vyzývali studenti v ulicích

Jižní Morava /FOTOGALERIE/– Zbývá několik minut do úderu pravého poledne, je čtvrtek a ze dveří břeclavského gymnázia vychází zástup studentů. V doprovodu i některých učitelů utváří dav, ze kterého vystupuje drobná blondýna. Stoupá na židli a hned prvními slovy si získává pozornost. „Ukažme, že nám studentům není jedno, co se v naší republice děje. Bojujme společně za demokracii,“ říká studentka Valerie Janovíčková. V tu chvíli propuká hlasitý potlesk a povyk asi dvou stovek přihlížejících.

Exotický tanec nebo zvláštní batika přenese návštěvníky na indonéský ostrov Bali

Mikulov - Městská knihovna v Mikulově připravila na březen – měsíc čtenářů téměř exotický program. V pátek odstartují projekt zaměřený na ostrov Bali.

Debata o změnách: vedení Hustopečí chce v obytné zóně o polovinu zvýšit rychlost

Hustopeče - Na debatu kvůli plánovaným změnám v obytných zónách zve vedení města Hustopeče.

Třicítka harmonikářů zahrála v Pohořelicích. Vystoupení zaplnilo radniční sál

Pohořelice /VIDEO/ - Tradiční akce Setkání harmonikářů zaplnila v sobotu do posledního místa sál radnice v Pohořelicích.

S běžkováním začal loni s fotkou babičky na lyžích. Teď zvládl slavný Vasův běh

Hustopeče - Běžky nazul poprvé minulý rok, přesto se před pár dny postavil stejně jako téměř šestnáct tisíc profesionálních i amatérských sportovců na start slavného Vasova běhu ve Švédsku. „Přiznávám, že těch devadesát kilometrů vypadalo z obýváku u televize přívětivěji,“ směje se čtyřiadvacetiletý Patrik Eliáš z Hustopečí na Břeclavsku.

Hustopečští záchranáři? Sídlí ve staré kotelně, chystá se však nová základna

Hustopeče – V nedůstojných podmínkách sídlí nyní podle ředitele nemocnice v Hustopečích Karla Doležala tamní záchranná služba. „Zázemí mají ve staré nefunkční kotelně,“ uvedl.

Pracovní veletrh Job Day poradil s hledáním místa i nástrahami v zaměstnání

Břeclav – Pracovním veletrhům před dlouhým pročítáním inzerátů na internetu dává přednost Mirek Galbavý z Břeclavi. „Hlavně proto, že si můžu přímo na místě popovídat s lidmi z firem a dozvědět se, co mě zajímá,“ řekl Galbavý. Proto se vydal ve středu jako desítky dalších lidí na první ročník veletrhu pracovních příležitostí Job Day v Domě školství v Břeclavi.

Zachraňují životy osamělým lidem v nouzi. Zájemců o SOS hodinky přibývá

Jižní Morava – Byla doma sama. Když tedy dvaasedmdesátiletá důchodkyně z Břeclavi spadla na zem a zranila se, nebyl nikdo, kdo by jí pomohl. Než však upadla do bezvědomí, stihla zmáčknout tlačítko na svých hodinkách a přivolat strážníky. „Na místě byli do několika minut a do příjezdu záchranky poskytovali ženě první pomoc,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Lenka Rigó. 

Jako ve starověkém Egyptě. V Mistelbachu se návštěvníci projdou mezi pyramidami

Mistelbach – Pouhých patnáct minut po zdolání hranic s Rakouskem se návštěvníci z Břeclavska ocitnou mezi pyramidami. V rakouském Mistelbachu totiž v sobotu otevírají v tamním muzeu Mamuz velkou interaktivní výstavu o egyptské kultuře.

Baletka z Břeclavi míří na mistrovství světa

Břeclav - Dalo by se říct, že už si na ten úspěch může pomalu zvykat, ale její radost není ani letos o nic menší. Pavla Izakovičová z Břeclavi se už čtvrtý rok po sobě probojovala se svou taneční skupinou na mistrovství světa v baletu. Tentokrát pojede koncem června do přímořského města Sitges u španělské Barcelony.

Design a kroj. Hustopečanka našla inspiraci v ornamentech

Hustopeče /FOTOGALERIE/ – Propojit město, ve kterém studuje, a podlužácký kroj, který je zase blízký jejímu rodnému městu, se pokusila Hustopečanka Adéla Malendová. „Chtěla jsem ukázat, jakým způsobem dnes můžeme pracovat s ornamentem. Tradiční ornament se na oděv vypaluje laserem, tradice jde tedy ruku v ruce s technologií dnešní doby,“ uvedla Malendová. 

Vař skvěle, ale s pokorou, radil Paulus kuchařskému talentu z Mikulova

Mikulov - Proseděl hodiny před televizní obrazovkou a s obdivem sledoval, jak se pod rukama známého britského kuchaře Jamieho Olivera mění potraviny v dokonalé pokrmy. Už tehdy si, coby malý kluk, Tomáš Hlavenka z Mikulova na Břeclavsku představoval, že jednou bude vařit stejně. A šel si za tím. Nyní vaří v restauraci Sojka a spol. v centru Mikulova a za sebou má kuchařskou stáž u šéfkuchaře Romana Pauluse.

Stadion po půl století zmodernizují. Projekt je polotovar, varuje opozice

Hustopeče - Sedm a půl milionu korun přislíbily Hustopeče ze svého rozpočtu na drahou modernizaci sportovního areálu. Opozice poukazuje na nedotažený projekt.

Nehoda dvou řidiček v Mikulově: pro jednu zraněnou přiletěl vrtulník

Mikulov, Pavlov – Dopravní nehoda dvou osobních aut se stala v neděli o půl sedmé večer v Mikulově. Pro jednu zraněnou ženu přiletěl vrtulník.

Princezny i Spidermani zavítali do doby ledové. Na maškarním plese v Pavučině

Hustopeče /VIDEO/ - Zvolené téma pro dětský maškarní ples pořadatelé z Centra volného času Pavučina v Hustopečích trefili. Vybrali dobu ledovou a podle toho také vypadalo nedělní mrazivé počasí. Ani to však neodradilo stovky dětí z Hustopečí a okolí, aby v kostýmech vyrazily za zábavou.

Povinnost přijímat dvouleté dětí dělá vrásky školkám. Kvůli místu i vybavení

Jižní Morava – Šestitisícové Hustopeče na Břeclavsku mají dvě mateřské školy, přesto se potýkají s nedostatkem míst. „Letos jsou obě školky naplněné,“ uvedla ředitelka mateřské školy U Rybiček Eva Javůrková. S obavami vyhlíží rok 2020, kdy podle novely musí vyhovět každé žádosti o umístění dvouletých dětí.

Náklady na přestavbu kina v Hustopečích se navýší o miliony

Hustopeče – Schvalování prvního rozpočtového opatření pro rok 2018 narazilo v Hustopečích na Břeclavsku na odpor opozice. Jedním z probíraných bodů bylo totiž navýšení ceny stavby multifunkčního centra o dvacet milionů korun.

Břeclav koupí pozemky na židovském hřbitově. Místo chce turisticky zatraktivnit

Břeclav – Koupi pozemků na židovském hřbitově, které se nachází pod stavbami ve vlastnictví města Břeclav, schválili břeclavští zastupitelé na svém poslední zasedání. Jedná se o objekt kaple a o rodinný dům, který město pronajímá.

Kůň se zasekl v pneumatice. Ven mu pomohli hasiči

Hustopeče /FOTOGALERIE/ – Neobvyklý zásah za sebou mají hasičské sbory z Hustopečí a Starovic. Dostaly oznámení o koni, který se nemohl dostat ven z traktorové pneumatiky. K události došlo v úterý kolem čtvrté hodiny odpoledne v Hustopečích.

Zábava na Křížovém vrchu: rodiny s dětmi si užijí hřiště s bludištěm

Hustopeče – Procházky lesoparkem na Křížovém vrchu v Hustopečích na Břeclavsku zpříjemní nová relaxační zóna. Město ji vybudovalo za více jak sedm set tisíc korun. „Padesát procent pokryla dotace,“ uvedl hustopečský místostarosta Bořivoj Švásta.

Na Hustopečsku lidé volají po lepších spojích. Vlak vyjíždí před lokálkou

Hustopeče – Nepříjemně překvapily cestující poslední změny v jízdních řádech. Některé spoje lokálky vyjíždějící z Hustopečí totiž nenavazují v Šakvicích na vlaky směřující na Břeclav.

Podomní prodejci energií opět cílí na břeclavské důchodce, varují strážníci

Břeclav – Několik oznámení o podomním prodeji dostali břeclavští strážníci. Obchodní zástupci dodavatele elektřiny a plynu společnosti Bohemia Energy se vydávají za zaměstnance svých konkurentů a šíří o nich klamavé informace.

AKTUALIZOVÁNO

Chřipka sílí. Zákaz návštěv hlásí nemocnice v Břeclavi i Hustopečích

Jižní Morava – Zákaz návštěv na všech odděleních vyhlásili v břeclavské a hustopečské nemocnici, a to na doporučení Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. „Zákaz u nás začne platit z důvodu nepříznivého vývoje nemocnosti od pondělí,“ oznámil ředitel břeclavské nemocnice Jiří Jurník. V Hustopečích a také Znojmě platí již od soboty a potrvá do odvolání.

Dokud ještě žijem. Festival v Hustopečích podpoří alternativní hudbu

Hustopeče - Na podporu alternativní muziky se rozhodli v prostorách hustopečské myslivny uspořádat nový festival s názvem Dokud ještě žijem. První ročník bude v sobotu přibližně od sedmi večer.

Mušlov na okraji Mikulova má svůj osadní výbor. Usilují o autobusovou zastávku

Mikulov, Mušlov – O novou autobusovou zastávku či kanalizaci usilují obyvatelé odlehlé části města Mikulova – Mušlov. S vidinou lepší komunikace s vedením města tam zřídili osadní výbor.

Valentýnský důkaz lásky? Vedou masáže a čokoláda. Svátek slaví spíš mladší lidé

Jižní Morava - Nabídka některých jihomoravských restaurací, vinařství či nazdobené výlohy obchodů lákají na valentýnské oslavy. Zatímco se obchodníci předhání, lidé jsou k tomuto svátku zamilovaných stále zdrženliví.

Minecraft živě odvede děti od počítačů. Letní tábory se už plní

Jižní Morava – Červeným vykřičníkem si každoročně Simona Kratochvílová z Břeclavi vyznačuje v kalendáři datum, kdy startuje zápis na letní tábory. „Začátek si pokaždé hlídám. O některé pobyty je zájem veliký a není výjimkou, že jsou třeba i do pár dní či týdne obsazené. A chci, aby syn aspoň část prázdnin strávil na táboře,“ řekla žena.

Pád na chodníku? Pro odškodnění je důležitý důkaz

Jižní Morava - Cesta na autobus se minulou zimu proměnila pro Davida Strouhala ze Znojma v nepříjemný zážitek. Šel o několik minut později než obvykle. Dobíhal k zastávce a uklouzl na chodníku. „Zlomil jsem si nohu. Obrátil jsem se na pojišťovnu a dostal peníze. Platím si totiž úrazové pojištění,“ řekl muž.

Hustopečští zpracují projekt na in-line dráhu u dopravního hřiště

Hustopeče – Dřívější nápad vybudovat in-line dráhu oživili na svém posledním zasedání hustopečští radní. Vést by měla na hřišti Lipová kolem dopravního hřiště.

Lákal kolemjdoucí k podpisu smlouvy s jinou pojišťovnou. Zasáhli strážníci

Břeclav – Kartičku pojišťovny a občanský průkaz vyžadoval ve čtvrtek po kolemjdoucích muž na pěší zóně v Břeclavi. Lákal je na podepsání smlouvy s pojišťovnou.

V Hustopečích pořídili napodobeninu Muchovy kresby. Dívku v kyjovském kroji

Hustopeče – Přesnou napodobeninu kresby Alfonse Muchy znázorňující dívku v kyjovském kroji pořídilo Městské muzeum a galerie v Hustopečích. Bude součástí plánované expozice o známém malíři.

Hraji největšího rebela, říká patnáctiletý talent Žanek z nového muzikálu Bítls

Hustopeče - Hity jako She loves you, Help či Yesteday legendární anglické skupiny The Beatles zná snad i pozpátku. Matyáš Kyncl z Hustopečí na Břeclavsku dokázal zazářit mezi osmdesátkou uchazečů a získal roli v muzikálu Bítls v Městském divadle v Brně. „Hraji Žanka, který je z chlapců největší rebel. Mám to rád,“ říká patnáctiletý talent z hustopečského gymnázia.

Fašank láká na koblihy a jitrnice. Na jihu Moravy začíná masopustní veselí

Jižní Morava – Ponocný zatroubil na roh a lidé se rozešli do svých domovů. Druhý den naposled snědli mastné rohlíky s kávou a povolený byl hlt kořalky. Pak začal půst. Tak vypadal závěr masopustních oslav v minulosti. I když se jeho podoba postupně různě měnila, na mnoha místech tento zimní obyčej stále udržují.

Jediný z kraje. Lednický minaret je ve finále soutěže o nejoblíbenější rozhlednu

Lednice – O titul Nejoblíbenější rozhledna republiky usiluje Minaret v Lednici na Břeclavsku. Do finále postoupil jako jediný zástupce Jihomoravského kraje, o čemž v hlasování rozhodli čtenáři časopisu Turista.

Chřipka sílí a nemocných přibývá. Zavírají školy i nemocnice

Jižní Morava – Polovina dětí zůstala doma, na nemocenskou postupně odcházeli i učitelé. Těm, co v Základní škole Jana Noháče v Břeclavi zůstali, se o den prodloužily prázdniny. Kvůli chřipce. „Řádí u nás už dva nebo tři týdny. V některých třídách jsme měli jenom pět žáků, proto jsem se rozhodla školu zavřít,“ řekla ve čtvrtek ředitelka Iva Karlínová.

Aqualand Moravia navštívilo loni přes 700 tisíc lidí. Třetinu tvořili cizinci

Pasohlávky – Zhodnocení roku 2017 za sebou mají v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách. Za zábavou tam zavítalo 719 895 návštěvníků, což je o sedm a půl tisíce více než v roce 2016.

Svatý kopeček v Mikulově se dostal mezi elitu. Bude na seznamu národních památek

Mikulov – Před víc než sedmdesáti lety vyhlásili Svatý kopeček v Mikulově na Břeclavsku přírodní rezervací. V červenci se objeví i na seznamu národních kulturních památek. Ve středu o tom rozhodla vláda v demisi.

Bez bariér. Vstup na obecní úřad usnadní vozíčkářům i matkám s kočárky plošina

Jižní Morava - Čím méně schodů, tím pro starého člověka lépe, říká důchodkyně Milada Horáková z Hovoran na Hodonínsku. „Výstavba bezbariérového přístupu je pro nás důchodce přínosná a důležitá,“ podotkla žena.

Zimujících netopýrů na Břeclavsku přibývá. Nejvíce je jich Na Turoldu

Břeclavsko – Celkem 706 zimujících netopýrů a vrápenců napočítali odborníci při posledním sčítání na Břeclavsku.

Projížděl uzavřenou silnicí a narazil do stromu. Letěl pro něj vrtulník

Kobylí – Jízda uzavřenou silnicí ve směru od Terezína na Kobylí se nevyplatila řidiči osobního auta. Narazil do stromu a se středně těžkým poraněním jej transportovali do nemocnice.

Nový společenský dům v Hustopečích nabídne i zázemí pro hody

Hustopeče /VIDEO/ – Lidé v Hustopečích chtějí vylepšit tamní společenský dům. Vedení města s modernizací počítá a ve spolupráci s architekty představilo první rozpracované návrhy.

Než si řeknou ano, inspirují se na svatebním veletrhu

Valtice – Přípravy na jeden z nejdůležitějších dní v životě, kterým je pro mnohé svatba, mohou být náročné. S výběrem místa, šatů, ale i doplňků nebo fotografa mohou párům pomoct odborníci na zámku ve Valticích. Pro budoucí nevěsty a ženichy je tam připravený další ročník akce Svatební den na zámku. Prostory valtické zimní jízdárny se jim otevřou v neděli v deset hodin dopoledne.

Salon vín otevírá ve Valticích novou expozici. Vinné skvosty lákají i Korejce

Valtice /TIPY NA VÍKEND/ - Milovníci vín se dočkali. Jejich chuťové pohárky již v sobotu potěší výběr nejlepších moravských a českých vín pro letošní rok. Salon vín ve sklepení valtického zámku láká na několik degustačních programů.

Zprovoznění pusté silnice? Snad do konce roku, dali naději Dolnověstonickým

Dolní Věstonice, Pavlov – Řidiči se snad konečně dočkají zprovoznění silnice mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem na Břeclavsku. Kraj má od ministerstva životního prostředí přislíbenou dotaci ve výši až deset milionů korun. K tomu přidá další dva a půl.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT