VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Zažili jste někdy šikanu?

BARBORA SKOČÍKOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vyrábí vlastní lanýže s whisky nebo chilli. Za čokoládu získala cukrářka medaili

Čejč - Vystudovala ekonomickou školu, přesto se živí výrobou čokoládových lanýžů a dezertů. Jitka Herůfková z Čejče na Hodonínsku se pro Deník Rovnost rozpovídala o svém sladkém povolání, se kterým jí pomáhá i rodina.

Z nafouknutých balonků vytvoří obří českou vlajku

Kyjov – Sestavit největší českou vlajku z nafukovacích balonků. Právě o takový rekordní zápis se pokusí nadšenci v Kyjově. Chtějí tak uctít letošní sté výročí vzniku Československa.

Miloslav Procházka hrál s Mistříňankou i Čechům v Chicagu: Nyní slaví šedesát

Kyjov - Na trubku hraje už od svých osmi let. Vystudoval hudební konzervatoř v Kroměříži a s Mistříňankou koncertoval dokonce i v Americe. Známý muzikant a skladatel Miloslav Procházka z Kyjova na Hodonínsku před nedávnem oslavil šedesáté narozeniny.

Čejkovice provoněly bylinky. V Sonnentoru uspořádali Bylinkové slavnosti

Čejkovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Tady něco krásně voní. První věta, kterou pronáší většina lidí proudících do bylinkového ráje Sonnentoru v Čejkovicích na Hodonínsku. Konají se tam totiž Bylinkové slavnosti.

V Jevišovce oslavili tradiční chorvatské hody. S kozlem

Jevišovka /FOTOGALERIE/ – Všudypřítomní krojovaní, tančící páry, veselá nálada a zdravící se staří známí. Tak by se dala vystihnout atmosféra, která v sobotu vládne v Jevišovce na Břeclavsku. Slaví tam totiž tradiční chorvatské hody, lidově zvané kiritof. Slavností si připomínají Chorvaty, kteří byli v minulosti násilně vystěhováni z Moravy. Letos od událostí uběhlo už sedmdesát let.

V hodonínské zoo chovají mloka, který pochází z dalekého Maroka

Hodonín - Nový přírůstek hodonínské zoo mohou obdivovat její návštěvníci. V pavilonu akvárií uvidí žebrovníky Waltlovy, druh mloka. „Od chovatele jsme jich pořídili celkem deset,“ uvedla mluvčí Zoo Hodonín Marie Blahová.

Vyhnání bolševiků. Vojenský den připomene slavné vítězství legionářů v Kazani

Strážnice - Areál strážnického skanzenu se v sobotu 25. srpna zaplní vojáky. Československá obec legionářská připravila už šestý ročník Vojenského dne, který připomene dvě významná kulatá výročí.

Ochrání kolo před zloději. Cyklověž v Hodoníně je hotová, v Břeclavi už funguje

Hodonín, Břeclav – Biketower, neboli cyklověž, která v minulých měsících vyrůstala v prostoru vedle vlakového nádraží v Hodoníně, je hotová. V uplynulých dnech ji město převzalo od zhotovitele.

Smysl života? Motorka. Pole u Nikolčic zaplnily rychlé silničky, stylové Harleye

Nikolčice /REPORTÁŽ/ – Drsní motorkáři se letos opět sjeli na pole u Nikolčic na Břeclavsku. Kromě naleštěných motorek na ně čekalo i vystoupení rockerů a metalistů. Motonálet se letos uskutečnil už potřiadvacáté.

Vede luxusní hotel na Zanzibaru. Hezkým dětem tady malují bradavice, popisuje

Hovorany - Koho by to nebavilo. Jednoduchá a rychlá odpověď, kterou dává Lukáš Šinogl z Hovoran na Hodonínsku na otázku, zda je pro něj práce koníčkem. Každý den má totiž opojný výhled na oceán. Už dva roky vede luxusní hotel v africkém Zanzibaru.

Vadily mu výukové stereotypy, vytvořil unikátní slovník. Učí tematickými obrázky

Bzenec - Zavedené metody se mu jako učiteli angličtiny nezamlouvaly. Proto se rozhodl pohled na výuku jazyků radikálně změnit. Tomáš Bednář pocházející ze Bzence na Hodonínsku vytvořil se svojí britskou partnerkou Suzannah Gearing první takzvaný kontexto-vizuální slovník na světě.

Havárie kanalizace u nemocnice v Břeclavi omezí na týden dopravu

Břeclav - Kolem jedné odpoledne prasklo v úterý kanalizační potrubí u kulturního domu v blízkosti břeclavské nemocnice. „Vytyčili jsme sítě a asi do konce týdne se začne s kopáním," uvedl místostarosta Břeclavi Jaroslav Válka.

Při kopání základů rodinného domu objevil granát. Zneškodnil ho až pyrotechnik

Šitbořice - Oznámení o nálezu nevybuchlé munice v obci Šitbořice obdrželi břeclavští policisté v sobotních odpoledních hodinách. Na místo nálezu vyjela hlídka, aby celou situaci prověřila. Ukázalo se, že podezřelý předmět nalezl muž při výkopu základů rodinného domu.

Na ruční koňskou stříkačku nedají dobrovolní hasiči z Rohatce dopustit

Rohatec - Sbor dobrovolných hasičů z Rohatce ji koupil v červnu roku 1931 za 3060 korun i s hadicí a proudnicí. Stařenka, jak čtyřkolové ruční koňské stříkačce z roku 1879 přezdívají, se od té chvíle stala miláčkem i maskotem místního sboru dobrovolných hasičů. Pro Deník Rovnost se o ní rozpovídal velitel výjezdové jednotky rohateckých hasičů Tomáš Letocha.

Když hoří, není čas se bát, vypráví zasloužilý hasič Petr Viktorin

Hodonín - Když vyprávěl o záchraně dvou malých chlapců uvězněných v hořícím bytě, do očí se mu draly slzy dojetí. Od roku 1999 je nositel Řádu svatého Floriána a od roku 2005 zasloužilý hasič. Petr Viktorin z Hodonína se této práci věnuje už od roku 1954. „Byl to pro mě vždycky koníček,“ svěřuje se.

Cyklisté na Hustopečsku poputují za vínem. Strážnice ožije folklorním festivalem

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/– Letošní ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici se ponese ve slavnostním duchu. Vystoupení verbířů, cimbálových muzik, folklorních souborů či ženských a mužských sborů doplní program věnovaný oslavám stého výročí vzniku Československa. „Chceme poukázat na to, jaký vliv měly lidové tradice na posílení touhy po vzniku samostatné republiky,“ vysvětlil předseda programové rady Jan Krist.

Cyklověže dorůstají, sloužit budou už o prázdninách. Uschovají přes stovku kol

Břeclav, Hodonín - Cyklistům bude už brzy sloužit nová cyklověž, která v těchto dnech vyrůstá u vlakového nádraží v Břeclavi. Stavbu čekají poslední dokončovací práce. „Cyklověž už je v podstatě hotová, zbývá nám jen připojit se k elektřině,“ doplnil vedoucí odboru rozvoje a správy města Milan Uher.

Tvrdonice hostily folklorní soubory. Už po pětašedesáté

Tvrdonice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Podluží v písni a tanci za svou pětašedesátiletou tradici prošlo řadou změn. Program se však postupně ustálil a nyní patří pátek dechovým hudbám, sobotu pak ovládají folklorní dětské soubory a soutěž ve zpěvu a tanci o titul Stárek Podluží. Ten si domů nakonec odvezl Tomáš Neugebauer z Lužic na Hodonínsku. 

Pasohlávky zaplnily veterány. Nejstarší pochází ze čtyřicátých let

Pasohlávky /FOTOGALERIE/ – Vůně benzínu a burácení motorů. Autokemp v Pasohlávkách na pomezí Břeclavska a Brněnska o víkendu zaplnilo poctivé detroitské železo a atmosféra padesátých a šedesátých let v Americe. Uskutečnil se tam už devátý ročník největšího srazu amerických veteránů v České republice.

Dřív dělali pořadníky, nyní mají ještě místa. Letní brigádníky je složité sehnat

Jižní Morava - Volná brigádnická místa hlásí ve firmách i na úřadech na jihu Moravy. Kvůli nízké nezaměstnanosti zájem o brigády klesá.

Dvouletí do školky? Až později. Přednost mají tříleté děti, klíčová je spádovost

Jižní Morava – Sehnat místo v mateřské škole v okresních městech jihomoravského příhraničí pro dvouleté dítě není snadné. Své o tom ví Soňa Kratochvílová, která bydlí na sídlišti Jihovýchod v Hodoníně. „V blízkosti máme školku Lužní, kde nás odmítli kvůli tomu, že mají plno. Zkusila jsem mateřinku na Sídlištní. Tam nám zase řekli, že berou jen děti, které mají třeba vadu řeči,“ řekla matka.

Tanec i zpěv. Malí umělci předvedou svůj talent

Jižní Morava - Hudební, taneční, výtvarná i divadelní vystoupení malých umělců na veřejnosti. Tak se dá shrnout myšlenka druhého ročníku celorepublikového projektu ZUŠ Open, kterého se ve čtvrtek zúčastní i většina základních uměleckých škol z jihomoravského příhraničí.

Palec nahoru? Koruna na onkologii. Lajky na sociální síti pomohou nemocným dětem

Čejkovice – Palec nahoru na sociální síti znamená korunu pro nemocné děti. Vinaři z Čejkovic na Hodonínsku se rozhodli za lajky na svém profilu na Facebooku pomoci Dětskému onkologickému centru v Brně. Akce startuje v sobotu, kdy se v obci uskuteční Vinné trhy.

27 nechtěných: obcím vadí rušení matrik, někde je zachraňují svatby na hradě

Jižní Morava - Plánované „násilné“ rušení matričních úřadů v menších obcích kritizují jejich starostové. Některé obyvatele by čekalo komplikované cestování. V jihomoravském příhraničí jde o sedmadvacet matrik.

Ministerstvo souhlasí s těžbou štěrkopísku. Starostové z okolí jsou pobouření

Hodonínsko – Starostové z Hodonínska jsou pobouření. Důvod je zpráva, že ministerstvo životního prostředí potvrdilo souhlasné stanovisko, které umožňuje těžbu štěrkopísku u Moravského Písku.

Věže lákají na výhledy do Alp, prohlídku podzemí nebo zvonkohru s 360 melodiemi

Jižní Morava - Vidět z ptačí perspektivy nejen město a jeho přilehlé okolí, ale za dobrého počasí i Chřiby, Javořinu nebo Pálavu. Takový pohled se naskytne těm, kdo vystoupají všech 150 schodů a dostanou se tak do výšky dvaatřiceti metrů na ochoz radniční věže v Hodoníně. Kromě panoramatického pohledu si však zájemci vychutnají i raritu, kterou má jen málokterý městský úřad. Zvonkohru. 

Hodonínské mažoretky chtějí postavit obří leporelo. Mají už přes tisíc obrázků

Hodonín /CO SOUSED, TO REKORDMAN/ - Nejpočetnější mažoretková rodina, šest set mažoretek s balonovými srdíčky, píšťalkami nebo s bublifuky, tančící na skladbu Mýdlový princ Václava Neckáře. To je jen malý výčet z pokořených rekordů souboru Hodonínských mažoretek.

Pomáhá důchodcům k lékaři či na úřady. Senior taxi si lidé oblíbili

Jižní Morava - Starosti s dalekou cestou na úřady nebo k lékaři ušetří starším lidem takzvané Senior taxi. Za prvních šest měsíců provozu má v Hodoníně na kontě téměř pět set výjezdů. Od začátku letošního roku se počet jízd ustálil a pohybuje se okolo stovky za měsíc.

Nákladní prostor auta začal při cestě po D2 hořet. Od propanbutanového vařiče

Velké Němčice – V plamenech skončil v neděli před pátou hodinou odpolední nákladní prostor menšího nákladního auta, které jelo po dálnici D2 směrem na Břeclav. „Při výjezdu auta z benzínové pumpy u Velkých Němčic se zadní prostor vznítil. Příčinou byl nejspíše propanbutanový vařič,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Kyvadlová doprava na mostě přes Nové Mlýny způsobila až šestikilometrové kolony

Břeclavsko – Cestu po mostě přes Nové Mlýny znepříjemnila v sobotu řidičům kyvadlová doprava. Na hlavním tahu z Brna do Vídně se ve směru z Rakouska tvořily až šestikilometrové kolony. Řidiči strávili v koloně několik desítek minut. Auta totiž smí po mostě jezdit maximální rychlostí čtyřicet kilometrů za hodinu, navíc mezi sebou musejí dodržovat alespoň dvacet pět metrů dlouhý rozestup.

Kyjovská nemocnice plánuje půlmiliardovou investici. Do oprav porodního pavilonu

Kyjov - Generální opravy se zřejmě dočká gynekologicko-porodní pavilon nemocnice v Kyjově. Odhadované náklady, včetně vybavení, dosahují k půl miliardě korun.

Od pohádek ke kapličce. Nová malérečka se modlila k panence Marii, aby uspěla

Louka - Malérečku Anežku Kašpárkovou z Louky na Hodonínsku, která zdobila slováckými ornamenty tamní barokní kapličku z 18. století, znal celý svět. Psal o ní dokonce i britský deník The Guardian. Lidová umělkyně ale v březnu zemřela. Řemeslo po ní teď převzala její neteř Marie Jagošová (na snímku). „Jsem jenom obyčejná ženská. Budu se ale snažit, aby byla kaplička pořád tak krásná, jako dosud,“ říká Jagošová.

Pouť cestovatele Šalandy končí. Potkal slepou hrnčířku i utajené řemeslníky

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Ze slovenské Hrčavy se vydal přes Beskydy a Hodonín až do Lanžhota. V kroji a pěšky. Marek Šalanda chce svou cestou upevnit česko-slovenské vztahy. Déšť jej od cesty neodradí, v záloze má jen lehčí deštník. Hygienické návyky řeší v krajních případech vlhčenými ubrousky, nohy si maže vazelínou a nosí boty s měkkou podrážkou. Na sobě má klobouk a šátek, části tradičního jihobrněnského kroje. „Chci ho víc dostat do povědomí lidí,“ říká pro Deník Rovnost Marek Šalanda.

Ženy za jeřábem? Bez problémů, dokazují závěry genderových auditů

Jižní Morava - Ženy za volanty autobusů méně ovlivňují emoce, jezdí bezpečněji a projedou méně nafty. U nových výrobních strojů jsou důkladnější než jejich mužští kolegové. Mohou ovládat i jeřáby.

U místo L. Film mapuje nářečí z Prušánek

Prušánky - Nářečí z oblastí Slovácka se rychle vytrácí. A právě to byl důvod k natočení dokumentu Prušánky v nářečí. Cílem bylo zachytit osobitou řeč v Podluží, kam právě obec na Hodonínsku spadá. „Náš podlužácký dialekt je založený hlavně na hlásce U, která ve slovech nahrazuje L, takže například místo slovesa stalo se, řekneme stauo se,“ uvedl příklad starosta obce Lubomír Zahradník, který na dokumentu spolupracoval.

Zákaz vstupu do lesa: myslivci oslovení Deníkem jsou pro

Jižní Morava – S nadšením berou oslovení myslivci v jihomoravském příhraničí jeden z posledních nápadů ministra zemědělství v demisi Jiřího Milka. Nestraník za hnutí ANO uvažuje nad omezením vstupu lidí do lesů. Důvodem je současné rušení zvěře způsobující změny chování. Ruku by pro omezení zvedl například myslivec Ivan Racek z Podivína na Břeclavsku. „Zvířata nám nekontrolovatelně migrují, je to katastrofa,“ reagoval.

Nový parkinson je z Horňácka. Objevili ho vědci z Olomouce

Jižní Morava – Kroje, písně a tance proslavily lidi z oblasti Horňácka u milovníků folkloru po celé střední Evropě. Jenže region na východě jižní Moravy zkoumali kromě národopisců i lékaři z Palackého univerzity v Olomouci. Tento týden upozornili, že tam odhalili nový typ Parkinsonovy nemoci. „Takový nikde jinde na světě nenajdeme. Jde tedy vlastně o úplně novou nemoc,“ upozornil přednosta Neurologické kliniky v Olomouci Petr Kaňovský.

Srdeční záležitost. Nadšenec sbírá štamprlata dvanáct let

Strážnice - Milan Hanák ze Strážnice na Hodonínsku vlastní 2 806 štamprlí z různých materiálů, například ze skla, plastu, dřeva, cínu či keramiky a ani jedna není vzhledově stejná. „První štamprlata jsem stavěl do poliček pro postavičky z kindervajíček. Postupem času jsem začal poličky upravovat podle velikosti štamprlí,“ říká sběratel.

Matka z televizní Ordinace v růžové zahradě Schönová: Komedie je moje parketa

Hodonín - Přestože se herectví v dětství nevěnovala, přihlásila se na brněnskou JAMU i pražské DAMU. „Nějak jsem totiž v sobě cítila, že chci být herečka,“ říká s úsměvem herečka a rodačka z Hodonína Andrea Schönová. Diváci ji znají hlavně díky roli Marty Kusé (Dvořákové) ve známém seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT