VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DAVID KVAPIL

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Světu ujíždí na koloběžce se psem. V Polsku vyhrál třetí místo

Břeclav /FOTOGALERIE/ - V konkurenci celého světa dokázal se svým čtyřnohým přítelem uspět. Zdeněk Straka z Břeclavi se před pár dny zúčastnil mistrovství světa v individuálním mushingu v Polsku. V disciplíně koloběžky tažené psem se mu podařilo získat třetí místo. „Máme ještě rezervy, když je zaplníme, budeme jezdit o kus lépe,“ plánuje Straka.

Dosud se na ně zapomínalo. První pamětní deska připomíná vyhnání Čechoslováků

Mikulov – První na jižní Moravě. Za poslechu Českolovenské hymny odhalili ve středu pod židovským hřbitovem v Mikulově na Břeclavsku pamětní desku, která připomíná vyhnání Čechoslováků z jihomoravského pohraničí.

Ozdobil kapli folklorními motivy Podluží. Na dvoutýdenní práci si vzal dovolenou

Břeclav - Pavel Karlík se svými dvěma kamarádkami vymalovali průčelí kapličky ornamenty typické pro region Podluží. Dovršili tak opravu objektu ve středu části Stará Břeclav.

Hustopeče zaplavil burčák. Několik litrů si odvezu také domů, přiznal návštěvník

Hustopeče /REPORTÁŽ/ – Plným proudem se rozjely letošní Burčákové slavnosti v Hustopečích. Už dopoledne v centru města příchozí mohli navštívit středověký jarmark. Hektolitry burčáku, bohatý program a vydařené počasí. Na teploměru se teplota vyšplhala přes dvacet stupňů, což přilákalo několik tisíc návštěvníků nejen z celé republiky.

Na zámku ve Valticích představí pokroky knížecího rodu

Valtice – Výstava ukáže exponáty, které v tehdejší době předčily svou dobu. Technické unikáty z konce devatenáctého a počátku dvacátého století ze zámků v Lednici a Valticích nabízí výstava na valtickém zámku. Lidé na ní uvidí na dvě stovky exponátů.

Koupí sladkého pečiva přispějí na péči o umírající

Jižní Morava - Koupí si sladkost a zároveň pomohou. Organizátoři sbírky Koláč pro hospic, která ve středu zavítá do Břeclavi, chtějí nejen penězi podpořit, ale zejména seznámit lidi s domácí hospicovou službou. „Výtěžek poputuje na zařízení sloužící k domácí kyslíkové léčebné kúře. Lidé přispějí zakoupením sladkého pečiva,“ uvedla za charitu Alena Káňová.

OBRAZEM: Varga oslaví výročí výstavou v břeclavské synagoze

Břeclav /FOTOGALERIE/ - Představí reliéfy, které vytvořil sám ze dřeva a kovu. Břeclavský umělec František Varga zahájil ve čtvrtek v místní synagoze výstavu s názvem Věčné hledání tvaru.

Zklidnění v uspěchané době? Jóga. V Mikulově pořádá její festival

Mikulov - Taková akce v Mikulově ještě nebyla. Podle Denisy Bastlové (na snímku) je o jógu stále větší zájem. Proto se rozhodla oslovit své kamarádky, známé jogínky, a zavést ve městě na Břeclavsku první Jógový festival. „Jóga je pro mě životní cesta. Líbí se mi, že má nekonečně možností a cíl je v nedohlednu,“ přibližuje Bastlová.

Sbírá otvíráky, má jich už přes dva tisíce. Z ostrova Bali nebo i králičí packy

Podivín - Nikdo v České republice nemá takovou sbírku. Miloslav Dobšíček z Podivína na Břeclavsku shromáždil 2470 různých otvíráků na korunkové uzávěry lahví ze 76 zemí. „První jsem získal před pětačtyřiceti lety. Byl to soudek se Švejkem. Organizovaně sbírám přes dvacet let,“ svěřuje se Miloš Dobšíček.

Chtěli knihu, na kterou se nebude prášit. Místo dlouhých textů je plná fotek

Břeclav - Na oslavu výročí sta let od vzniku Československa vydalo zastupitelstvo Břeclavi knihu Břeclav ve 21. století. „Novou publikaci si zájemci koupí v břeclavském turistickém informačním centru za 199 korun,“ upřesnil místostarosta města Zdeněk Urban.

Pily v akci. Řezbáři pracují na betlému, z kusů dřeva vytvářejí postavy a sochy

Břeclav - Pila, dláto a hoblík. Tyto řezbářské nástroje si po roce opět říkají o slovo u Domu školství v Břeclavi. Sedmý ročník Břeclavského dřevosochání začal v pondělí, čtyři umělečtí řezbáři se budou činit až do konce týdne.

U Pasohlávek brázdily vodu dračí lodě. Vystoupil i Janek Ledecký

Pasohlávky /FOTOGALERIE/ – Zvuk bubnů je slyšitelný už u vstupu do areálu. Je sobota krátce po poledni a právě přijíždím do pasohláveckého autokempu Merkur na akci nazvanou Mercur Cup / Krýgl fest 2018.

Na houby? Klidně s kosou, říká houbař. Vyrazil dvakrát, nasbíral skoro sto kilo

Mikulčice - Dvakrát vyrazil do lesa a přinesl si domů téměř sto kilo hub. Miloslav Belka z Mikulčic na Hodonínsku potvrzuje, že houby nakonec opravdu rostou. „Do minulého týdne nerostlo nic. Nyní aby člověk začal do lesa chodit snad s kosou,“ říká Belka.

Na schodech visí krása ženského těla. Ještě kreslím, dává o sobě vědět Vojtek

Břeclav - Na dvacet obrazů nejen z jižní Moravy mohou narazit návštěvníci břeclavské knihovny v Galerii na schodech. Výstavou s názvem Ještě kreslím se tam představuje malíř Antonín Vojtek.

Otec sedmi dětí našel svou drogu. Chodí. Sám

Velké Bílovice - Zažil velké životní změny i osobní trable. Josef Marian Kralovič z Velkých Bílovic na Břeclavsku hledal cestu, jak se z nich dostat. U lidí jí nenašel, až o samotě po cestách na poutní místa. „Téměř dvacet let jsem pěším poutníkem. Jakmile jsem začal putovat, všechny životní problémy zmizely,“ říká devětačtyřicetiletý Kralovič.

Valtické mažoretky jsou nejlepší na světě

Valtice /FOTOGALERIE/ - Dívky z malého jihomoravského města válcují konkurenci. Ve skupinové disciplíně classic senior na nedávném mistrovství světa v Praze byly valtické mažoretky pod vedením Lenky Polákové ze všech nejlepší. A jejich dvě kolegyně přidaly třetí místo v kategorii duo.

Oprava mostu do Poštorné začne za dva roky. Dostane třetí pruh

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Konkrétní obrysy dostává plánovaná rekonstrukce mostu mezi centrem Břeclavi a městskou částí Poštorná, která ve městě budí emoce. „Nový most bude rozšířený o plánovaný třípruh, nebude se opravovat na etapy. Vedle mostu vyroste mostní provizorium, kde bude možný obousměrný provoz,“ řekl po schůzce se zástupci Ředitelství silnic a dálnic břeclavský místostarosta Svatopluka Pěček.

Řidič na skútru vyjel bez řidičáku. Nadýchal přes dvě promile

Břeclav – Odjel na skútru ze sídliště na Valtické v Břeclavi po požití alkoholického nápoje. Toto oznámení o řidiči přijali minulý týden břeclavští strážníci. Operátor kamerového systému řidiče zachytil při výjezdu ze sídliště na Hlavní ulici a ihned jeho polohu nahlásil hlídce strážníků.

Mladý ministrant si potřásl rukou s papežem

Velké Pavlovice - Snu snad každého katolíka dosáhl už v patnácti letech. Martin Grůza z Velkých Pavlovic vyrazil na konci července na ministrantskou pouť do Říma. Společně se zde s třemi českými ministranty osobně setkal s papežem Františkem a podal si s ním ruku. „Byl jsem nervozní, ale odnesl jsem si zážitek na celý život. Splnil se mi sen. Dělá mi radost, že můžu i tímto způsobem pomáhat církvi,“ říká mladík.

Zloděj si přišel na 120 tisíc. Kradl v areálu vinařství a penzionu

Mikulov – S náporem padesátky tisíců návštěvníků Pálavského vinobraní se vypořádávalo o uplynulém víkendu město Mikulov. Na bezproblémové konání akce dohlížela Policie České republiky s mikulovskými strážníky.

Pádlování, skákání v pytli. Hrušákova míle? Jako scény z filmu s Vinnetouem

Karolín /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Kůň, člun, pytel nebo kabát. Tohle není výčet náhodných slov, ale bez těchto věcí by se závodníci nemohli zúčastnit sobotního závodu Hrušákova míle v Karolíně.

Luxusní vína, burčák, chválili Pálavské vinobraní. Přilákalo přes 50 tisíc lidí

Mikulov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Kostelní věž ukazuje hodinu před polednem, je sobota, druhý den Pálavského vinobraní. Už příchod na Náměstí ukazuje, že se jedná o jedno z největších vinobraní v republice. Je tu totiž na tisíce lidí. Někteří mají ve skleničce nalitý burčák, ti druzí dávají přednost vínu.

Jihomoravský unikát: 44 let zůstal věrný jedné škole. Učil přes dva tisíce žáků

Valtice - Čtyřiačtyřicet let. Tak dlouho učil Michal Hyčka na Základní škole ve Valticích na Břeclavsku. Na jihu Moravy je svojí věrností jedné škole zřejmě unikátem. „Zjistil jsem, že jsem zažil osobně všechny ředitele školy od konce druhé světové války. Bylo jich celkově deset,“ bilancuje Hyčka, který byl v letech 2004 až 2012 sám ředitelem.

Děti se sklouznou z mamuta. V Dolních Věstonicích připravují novou náves

Dolní Věstonice /FOTOGALERIE/ – Na návsi postaví kašnu, která má tvar novomlýnských nádrží. Při vypuštění vody odkryje plastickou podobu staré Dyje. Na odpočinkovou zónu se mohou těšit lidé na návsi v Dolních Věstonicích. „Chceme také opravit sochu svatého Jana Nepomuckého,“ řekla dolnověstonická starostka Jaroslava Rajchlová.

Yoyerka uspěla proti silné asijské konkurenci. Patří do nejlepší desítky světa

Břeclav – Triky s yoyem předváděla před bouřlivým publikem. Zakrátko devatenáctiletá Veronika Kamenská z Břeclavi před pár dny soutěžila na mistrovství světa v čínské Šanghaji.

Hadry neděláme, říká módní návrhářka Tomková. Soutěží o titul Ženy roku 2018

Bořetice - Stala se módní návrhářkou, která obléká úspěšné manažerky, podnikatelky, ale i nevěsty a slečny na maturitní plesy. Pro Elišku Tomkovou z Bořetic na Břeclavsku je důležité, že jedná s každou klientkou osobně, může jí naslouchat a poradit.

Do Rakouska? Stále častěji za prací než za přáteli a zábavou

Jižní Morava, Rakousko – Weinviertel potká Česko. Tak se jmenovala akce v rakouském Mistelbachu, která měla za cíl prohloubit vztahy mezi Rakušany a Čechy zejména z přilehlého Břeclavska. Odtamtud ale do muzea v rakouském městě ležícím nedaleko za hranicemi dorazili v úterý večer jen jednotlivci.

Ryby pouštím kromě pstruhů a candátů, které mám ráda na talíři, říká rybolovkyně

Velké Pavlovice - Dosáhla životního úspěchu, který nemá obdoby. Julie Šulová na letošním Mistrovství České republiky v rybolovné technice v kategorii juniorů a žáků v Bohumíně získala medaili v každé z šesti disciplín. „Rybolovná technika je sport, který se obvykle odehrává na fotbalovém hřišti nebo jiné travnaté ploše. Ryby při něm nechytáme, ale házíme rybářskými technikami na přesnost na terče nebo do dálky,“ říká čtrnáctiletá šampionka.

Dodávka byla plná ukrajinských cigaret. S vytipováním pomohl rentgen

Břeclavsko /VIDEO/ – Víc než šestnáct tisíc nezdaněných cigaret zajistili ve středu dopoledne jihomoravští celníci při kontrole aut na dálnici D2 u státních hranic se Slovenskem. Dluh na cle a daních přesáhl částku sedmdesát tisíc korun. Krabičky měly ukrajinskou tabákovou nálepku.

Usnul za volantem, narazil do kamionu. Pro zaklíněného řidiče letěl vrtulník

Hustopeče – Vrtulník záchranné služby letěl pro zraněného řidiče dodávky po páteční druhé hodině ranní na dálnici D2 u Hustopečí směrem na Bratislavu. Narazil totiž do nákladního auta.

Břeclav se promění v rajskou zahradu. Rajčata budou jíst i s nimi žonglovat

Břeclav – Sušená, grilovaná, nakládaná nebo v tekuté podobě. Rajčata ve všech formách mohou lidé ochutnat v sobotu v břeclavské ulici U Tržiště. „Poprvé budeme mít na Slavnostech rajčat stánky z víc než třiceti vybraných restaurací, obchodů se zdravou výživou a prodejců zeleniny. Jako novinku představíme národní kuchyně z Mexika, Maďarska, Guatemaly nebo Ruska,“ vyjmenoval pořadatel Petr Vlasák.

Vykradl auta za téměř 150 tisíc. Policie po zloději pátrá

Horní Věstonice – Břeclavští policisté ve středu přijali oznámení, že na parkovišti v obci Horní Věstonice zloděj poškodil dvě auta. Řidiči našli své auta vykradená. „Pachatel rozbil okno u zadních dveří auta Škoda Octavia. Nic si však neodnesl,“ prozradila policejní mluvčí Kamila Haraštová. Policisté vyčíslili opravu rozbitého okna na částku asi čtyři tisíce korun.

Důchodce na babetě se střetl s autem. Skončil v nemocnici

Břeclav – Srážkou motocyklu a osobního auta skončila čtvrteční nehoda v Břeclavi na ulici U Nemocnice. Stala se po desáté hodině dopoledne. „Fabia řidiče na babetě předjížděla, ale zatím nevíme, z jakých příčin k nehodě došlo,“ prozradila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Motonálet v Nikolčicích? Letos s minimem přestupků

Nikolčice – Policejní hlídky na tradičním srazu motorkářů v Nikolčicích o víkendu zkontrolovaly jednaosmdesát osob a sedmasedmdesát vozidel, včetně motocyklů. „Zjistili jsme pouze tři přestupky v dopravě, které jsme vyřešili uložením blokových pokut. Velmi pozitivní je, že jsme nezjistili žádný alkohol za volantem ani za řídítky motorek,“ prozradila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Legionářský vlak se vrací do Břeclavi. Představí i loutky z fronty

Břeclav /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Šanci podívat se, jak v Rusku žili českoslovenští legionáři, mají ještě v sobotu lidé v Břeclavi. Zájemci o historii a techniku si prohlédnou v areálu společnosti Fosfa věrnou repliku vlaku československých legionářů z let 1918 až 1920.

OBRAZEM: Břeclav hostila na Setkání přátel jižní Moravy stovky krojovaných

Břeclav /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Vůbec poprvé se v Břeclavi uskutečnilo Setkání přátel jižní Moravy, které bylo celkově již třetím ročníkem. V průvodu městem prošla více než stovka krojovaných.

Dva mladíci přeběhli Tatry bez spánku. Sto kilometrů zdolali za čtyřicet hodin

Týnec, Zubří /FOTOGALERIE/ – Poprvé se potkali před necelým rokem při závodu Hostýnská osma. Padli si do oka a shodli se, že ve dvou se to lépe táhne. Díky tomuto rozhodnutí dokázali Dominik Skokan z Týnce na Břeclavsku a Tomáš Štverák ze Zubří na Vsetínsku to, co nikdo před nimi. V Tatrách ušli najednou sto kilometrů. „Myšlenka vznikla minulý rok v srpnu, kdy slovenský ultraběžec zdolával devět štítů, ale nezvládl to. My jsme to chtěli zkusit také, přidali jsme navíc návštěvu dvanácti chat,“ prozrazuje Skokan.

Setkání přátel jižní Moravy nabídne pastvu pro oči. Průvod pestrobarevných krojů

Břeclav - Bohatého programu, kterému budou vévodit pestré kroje z celé jižní Moravy, si návštěvníci mohou užít při třetím ročníku Setkání přátel na jižní Moravě, který se uskuteční v sobotu v břeclavském areálu pod zámkem.

Nejblíže k výtvarnému umění má hudba, říká malíř Vojtek

Břeclav /FOTOGALERIE/ – K létu neodmyslitelně patří city a abstrakce, což se potvrdilo v úterý v břeclavské Galerii 99. K vidění je tam nová expozice obrazů od desíti autorů. Pro příchozí bylo připraveno překvapení spojené s vystoupením skladatele a klavíristy Jana Šimíčka. „Nyní tu visí obrazy například od Vladimíra Nešpora z Moravské Nové Vsi, Antonína Stojáka, Jiřího Davida, Cyrila Urbana nebo mé osmnáctileté dcery Julie,“ řekl malíř Antonín Vojtek.

Desítky minut v koloně. Uzavírka křižovatky v centru Břeclavi komplikuje provoz

Břeclav /VIDEO/ – S několika desítkami minut zpožděním musí řidiči od ranních hodin počítat při průjezdu Břeclaví. Obrnit se musí s velkou trpělivostí. Právě od středy totiž začala platit uzavírka křižovatky Sovadinova a Na Zahradách, která potrvá až do soboty.

Gurmánské speciality z 20 zemí: krétský guláš na cibulkách? Strifado z králíka

Mikulov /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Festival Národů Podyjí nabídl gastronomický zážitek z dvaceti kuchyní z celé Evropy. Najíst se se sem přišly v průběhu sobotního odpoledne stovky hladových lidí.

AKTUALIZOVÁNO

Horňácké slavnosti: folklor všude. Krása, vydržela bych tu celý den, říká žena

Velká nad Veličkou /REPORTÁŽ/ - Folklor všude, kam se podíváš. I tak by se dal popsat letošní ročník Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku, ke kterému se přihlásilo hned devět obcí regionu Horňácka.

Podiva si zahrála v Národním divadle. Báli se, kolik přijde lidí. Bylo vyprodáno

Podivín – Divadlo se v Podivíně na Břeclavsku hrálo už před 150 lety. Nyní se ochotnický soubor Podiva dokázal probojovat až na Novou scénu Národního divadla v Praze.

Sochařská díla i tradiční jarmark. Hosty pobaví pouze horňáci

Velká nad Veličkou /TIPY NA VÍKEND/ – Výběr ze sochařského díla Franty Úprky, přehlídka dětských zpěváků, tradiční jarmark, výstava fotografií či vystoupení folklorních souborů. To je jen malý výčet z víkendového programu tradičních Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku.

Za jednu ruku visí ze střechy. Socha Freuda nad náměstím láká na umění

Mikulov – Dívat se vzhůru k nebi dostává pro kolemjdoucí v Mikulově na Náměstí nový význam. Až do konce srpna tam totiž mohou vidět sochu s názvem Viselec, kterou vytvořil kontroverzní český výtvarník David Černý. Toto dílo je součástí minivýstav pětadvacátého ročníku Mikulovského výtvarného sympozia.

Vyřazené armádní vozidlo poslouží hasičům. Vyprošťovací kolos uzvedne dvacet tun

Břeclav – Po kompletní rekonstrukci armádních vozidel mají břeclavští hasiči nově k dispozici vyprošťovací automobil.

AKTUALIZOVÁNO

Řidič motorky a spolujezdkyně skončili po srážce se zvěří v nemocnici

Milovice - Večerní jízda motocyklu skončila v neděli nehodou se zraněním. Před desátou hodinou večer došlo na silnici před obcí Milovice ke střetu motorky se zvěří. „Pětačtyřicetiletému řidiči motocyklu BMW vběhl do cesty srnec. Došlo k nárazu, při kterém byla lesní zvěř usmrcena,“ sdělila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová. Motorkář i se svojí spolucestující utrpěli zranění, s kterými museli být převezeni do nemocnice.

AKTUALIZOVÁNO

Řidič motocyklu se střetl s osobním autem. S lehkým zraněním skončil v nemocnici

Hustopeče – Srážkou motocyklu Babeta a osobního auta skončila v pondělí po osmé hodině ráno nehoda v Hustopečích na Masarykově náměstí. „Příčinu nehody stále vyšetřujeme. Dechové zkoušky u obou řidičů byly však negativní,“ prozradila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Řidič osobního auta nepřežil střet s náklaďákem. Silnice byla zavřená šest hodin

Hodonín - Těsně po půlnoci se v pondělí stala na silnici I/55 mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí smrtelná dopravní nehoda. Řidič osobního auta přejel na rovném úseku do protisměru a narazil do nákladního vozu.

Chlouba místo ostudy. Z chátrající tereziánské sýpky se stal nový hotel

Velké Pavlovice – Lidé z Velkých Pavlovic na Břeclavsku se po několika letech dočkali obnovy historické sýpky. Nahradil ji hotel Lotrinský, který majitelé v pátek slavnostně otevřeli za účastni několika stovek návštěvníků.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT