VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL HRABAL

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejlepší Rulandské bílé světa má Michlovský. Zabodoval ve Štrasburku

Jižní Morava – Jedenáct zlatých medailí a pět stříbrných si vezou jihomoravští vinaři z prestižní mezinárodní soutěže bílých vín Concours des Grands Vins Blancs du Monde, která se koná ve Štrasburku.

Vinařský Wimbledon zná vítěze. Šampiony jsou Volařík a Chateau Valtice

Valtice – Ryzlink vlašský 2016 od mikulovského vinařství Volařík v bílých vínech a Svatovavřinecké 2015 ze Chateau Valtice. To jsou letošní šampioni prestižní vinařské soutěže Valtické vinné trhy. „Je to příjemná zpráva, máme velkou radost. Snažíme se dělat ryzlinky už léta. Vlašáky z Pálavy mají svůj charakter, svoji typičnost, jsou komplexní. Takže pokud nemají žádnou vadu, oslovují hodnotitele,“ řekl Miroslav Volařík, majitel vinařství Volařík.

Nadšenci se vydají za vínem. I v noci

Břeclavsko – Nejlepší vzorky odrůd typických pro Hustopečsko, nezaměnitelná atmosféra. Přes dvě stě padesát vzorků osmi odrůd mohou ochutnat v sobotu milovníci vín na soutěžní přehlídce vín O hustopečskou pečeť v hustopečském Amande Hotelu. „Zakladatelé soutěže určili Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Tramín, Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Frankovku a André jako místní nejrozšířenější odrůdy vín, které jsou i historicky úzce spjaté s vinařstvím v Hustopečích,“ sdělila Nina Veselá z marketingu a kultury města.

Kauza Tlusták: u soudu řešili i vlastnická práva, malířka přišla o Ukřižování

Břeclav - Každý šel na sympozium na valtickém zámku s vědomím, že vytvoří dílo, zůstane tam a vlastnická práva přejdou na organizátora. To řekl ve čtvrtek u břeclavského okresního soudu slovenský umělec Róbert Makar. Pokračovalo tam hlavní líčení s bývalým kastelánem Michalem Tlustákem, kterého obžaloba viní z poškození cizí věci. Podle státního zástupce Jiřího Zemka bylo zničeno 58 obrazů soudobého umění. Škoda je podle něj 4,6 milionu korun.

Výluka na trati: mezi Valticemi a Novosedly jezdí jen autobusy

Břeclavsko – Až do druhého října nepojedou vlaky v úseku mezi Valticemi a Novosedly. A to z důvodu rozsáhlé modernizace železniční trati, kudy jezdí pravidelně osobní vlaky mezi Břeclaví a Znojmem. „Všechny spoje ve vyloučeném úseku nahradila autobusová doprava,“ sdělili zástupci Českých drah.

V břeclavském obchodě našli plesnivé uzeniny. Majiteli hrozí pokuta

Břeclav – Plesnivé uzeniny v prodeji našli v břeclavském maloobchodě Jaroslava Schmieda inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Upozornili na to v úterý.

Komáři se lidem na jižní Moravě zatím vyhýbají. Tůně jsou po zimě vyschlé

Jižní Morava – Méně než obvykle potrápí letos komáři obyvatele Břeclavska i celé jižní Moravy. Tvrdí to odborník na tento hmyz Oldřich Šebesta. „Minimálně třetí rok po sobě jsou zimy velmi suché. Dokazuje to nízký průtok řek. Také tůně, kde se tento hmyz líhne, jsou na jižní Moravě bez vody,“ uvedl hygienik Šebesta po jarním průzkumu v lužních lesích na Břeclavsku. Jeho síť na komáry zůstala prázdná.

Policie chytila hledaného muže. Při kontrole nadýchal přes 2,6 promile

Klobouky u Brna – Na autobusové zastávce v Kloboukách u Brna kontrolovala policejní hlídka v pondělních nočních hodinách muže, který vypadal opilý. „Kolegové zjistili, že po devětatřicetiletém muži bylo vyhlášené celostátní pátrání. Soud na něj vydal zatykač pro majetkovou trestnou činnost,“ informovala ve středu břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Miliony promění valtické muzeum. Lidé se mohou těšit na nové expozice

Valtice /VIZUALIZACE/ – Tajemný život v půdě, Národní expozice vinařství a nové zpracování Krajiny Lednicko-valtického areálu. Tři nové výstavy chystá pobočka Národního zemědělského muzea ve Valticích na Břeclavsku. Velká modernizace tam začala v úterý. Na novinky se už těší Břeclavan Roman Figura. „Na pochodech v půdě jsme všichni závislí. Půda si proto zaslouží mnohem více pozornosti, než jí lidé věnují,“ řekl.

Úspěch vinařů ve slovinské Lublani. Valihrach získal titul šampiona

Břeclavsko – Jednu velkou zlatou a čtyřiadvacet zlatých medailí získali čeští a moravští vinaři na mezinárodní soutěži vín ve slovinské Lublani.

Cyklisté na Břeclavsku nově vyrazí po stopě Habánů. Novinky hlásí i jinde

Jižní Morava – Stovky kilometrů najezdí za sezonu na kole Břeclavan Jan Hloch. „Nejčastěji zamířím na Valtice a Mikulov, na Janův hrad, Lednici a Hlohovec nebo Pohansko a soutok Moravy a Dyje,“ vyjmenoval cyklista. Letos zatím do pedálů nešlápl, ale to se brzy změní. Vyzkoušet si nově může i Habánskou stezku, která cyklisty zavede od Janohradu přes Ladnou a Moravský Žižkov až do Velkých Bílovic a přes Rakvice k Obelisku. 

Konec modernizace Pavučiny se prodlouží o dva měsíce. Kvůli podloží a mrazům

Hustopeče – O dva měsíce se posunul termín dokončení rozsáhlé modernizace hustopečského Centra volného času Pavučina. Zpoždění způsobily počáteční problémy s podložím a zejména silné mrazy, kvůli kterým dělníci práce na čas přerušili.

Otevření lanového centra: Paklíč pokřtil novou houpačku, děti soutěžily s Mimoni

Břeclav /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Paklíč, jedna z postav v Pevnosti Boyard, se právě s křikem zhoupl z výšky šestnácti metrů a strhl červenou stuhu. Nová houpačka Big Swing v břeclavském lanovém centru Hájenka Park je pokřtěná. „Strach jsem trochu měla,“ přiznává na zemi Aneta v převleku Paklíče. Je sobota kolem půl třetí odpoledne a provozovatelé tam slavnostně zahajují novou sezonu.

Desítky lidí si připomněly výročí osvobození Břeclavi. U sochy rudoarmějce

Břeclav /FOTOGALERIE, VIDEO/ – U sochy rudoarmějce v břeclavském městském parku se sešly v pátek desítky lidí. Od jedenácti hodin dopoledne si tam připomněly už třiasedmdesáté výročí osvobození města Rudou armádou. 

Břeclavský domov důchodců projde proměnou. Část letos zboří

Břeclav – Více než čtyřicet let uplynulo od výstavby domova důchodců v Břeclavi. Komplex potřebuje rekonstrukci. Letos je v plánu zbourání budovy, kde je sklad a garáže. „Místo ní postavíme vícepodlažní objekt s garážemi a dílnou, kuchyní i místem pro ekonomický odbor,“ uvedl břeclavský místostarosta Jaroslav Válka.

Podvodník obelstil důchodkyni. Okradl ji o šperky i peníze

Břeclav – Na zvonek jednoho bytového domu v Břeclavi zazvonil muž oblečený do pracovního oděvu, představil se jako zástupce energetické společnosti a uvedl, že jde kontrolovat plyn. Důchodkyni, která mu otevřela, požádal o asistenci a pak ji okradl.

Karty pro krátkodobé parkování? Už jsou v předprodeji

Břeclav – I na krátkou dobu budou moci od května zaparkovat řidiči v rezidentních parkovacích zónách v Břeclavi, i když v místě nemají trvalý pobyt. Hlavně opraváři či řemeslníci.

Pro motorkáře letěl vrtulník. Policisté zjišťují, jak k havárii došlo

Drnholec – Vrtulník záchranné služby letěl ve středu kolem tři čtvrtě na jednu odpoledne k nehodě motorkáře. Havaroval kousek za obcí Drnholec. „Starší muž utrpěl středně těžká mnohočetná poranění postihující více částí těla. Přepravili jsme ho na traumacentrum fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích,“ informovala mluvčí krajské záchranky Michaela Bothová. S ošetřením zraněného a jeho transportem do vrtulníku pomáhali také hasiči.

Opilý řidič naboural do zaparkovaného auta. Měl přes jedno promile

Moravský Žižkov – K nehodě dvou osobních aut vyráželi ve středu kolem páté hodiny ráno policisté, hasiči i záchranáři do Břeclavské ulice v Moravském Žižkově. „Řidič osobního auta nezvládl řízení a naboural do zaparkovaného osobního auta,“ popsala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Sběrná místa na tříděný odpad vyznačili i do mapy. V Břeclavi je jich 374

Břeclav – Sběrné nádoby na sklo, papír, plast či použité jedlé oleje. Na 374 sběrných místech v Břeclavi najdou lidé vždy alespoň jednu z nádob na odpad.

Zpevňování svahu má začít v srpnu, kraj na ně vyčlenil desítky milionů

Dolní Věstonice, Pavlov – Zhruba týden už jezdí auta a autobusy po dlouho uzavřené silnici mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi. Zatím kyvadlově, dopravu řídí semafory.

Další omezení ve Velkých Pavlovicích: autobusy projedou, auta ne

Velké Pavlovice – Další uzavírka čeká na řidiče od úterý ve Velkých Pavlovicích. Dělníci tam začnou opravovat asi dvousetmetrový úsek Brněnské ulice od začátku města ke křižovatce s ulicemi V Sadech a Vinařská.

Důvěřivá důchodkyně naletěla podvodnicím. Přišla o jedenáct tisíc korun

Břeclavsko – Na důvěřivost doplatila pětaosmdesátiletá důchodkyně v jedné z obcí na Břeclavsku. Za krátký okamžik byla chudší o jedenáct tisíc korun.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda omezila provoz na dálnici D2. Kamion narazil do svodidel

Hustopeče – Nabouraný kamion omezil dopravu v pondělí na dálnici D2 těsně před odbočkou na Hustopeče ve směru na Brno. K nehodě došlo zhruba ve čtvrt na dvě ráno. „Kamion narazil do svodidel, nehoda se obešla bez zranění, test na alkohol byl u řidiče negativní,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Nová kniha přiblíží moravské Chorvaty. I barevnost jejich domů a krojů

Jižní Morava – Dějiny, jazyk nebo lidovou kulturu představuje nová kniha o Moravských Chorvatech. Vydalo ji Sdružení občanů chorvatské národnosti v České republice. Jde o první komplexní knihu o této menšině. Lidem ji představí v pondělí.

Ve Velkých Bílovicích okoštují lidé víno z dvaapadesáti sklepů

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Trasou ze sklepa do sklepa je povede víno. Ve Velkých Bílovicích lidem otevře v sobotu dveře dvaapadesát vinařů. Na tradiční akci, kterou si každoročně nenechají ujít tisíce příznivců, se chystá i Denisa Příborská. „Vždycky se snažíme s přáteli obejít všechny sklípky. Vyhledáváme spíše bílé polosuché vzorky, ale nebráníme se vyzkoušet i něco jiného,“ řekla mladá žena z Velkých Bílovic.

Bývalý německý hřbitov nahradí v Mikulově oddechová zóna

Mikulov – Kácení stromů začalo na bývalém německém hřbitově v Mikulově na Břeclavsku. K zemi tam půjde dvacet tři stromů. Některým lidem kácení vadí. „Nemůžeme však nic nedělat a čekat až dřeviny narostou do dvacetimetrové výšky, musíme se o ně starat,“ uvedla Petra Sněhotová z městského úřadu.

Z Břeclavi k Janohradu v lodích? Už ne, jsou na prodej

Jižní Morava – Je to velká škoda. Tak označil David Korda z Břeclavi rozhodnutí majitelů tamní lodní dopravy ukončit provoz na trase z města k blízkému Janohradu. „V Břeclavi šlo o jednu z největších turistických atrakcí. Kdo má teď důvod jet se jako turista k nám podívat?“ podivil se Korda.

AKTUALIZOVÁNO

Obchvat Břeclavi má zelenou. Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí krajského

Břeclav – Jakékoli rozhodnutí, které pomůže urychlit výstavbu obchvatu Břeclavi, vítám. Tak okomentovala Břeclavanka Drahomíra Opletalová úterní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil verdikt brněnského krajského soudu. Ten loni stavbu obchvatu pozastavil a nařídil projednání dopadů stavby na životní prostředí. Uznal totiž jako oprávněnou žalobu organizací Děti země a Voda z Tetčic.

Dopravní kolaps v Břeclavi. Na hlavním tahu se od rána tvořily kolony

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Hodinu jsem jela v koloně. Řidička Lenka Grofová byla jednou z mnoha, která na cestě do zaměstnání uvízla v dopravní zácpě. Ta se vytvořila na hlavním tahu Břeclaví z důvodu uzavírky křižovatky ulic Sovadinova a Na Zahradách. Druhou ze zmíněných ulic opravují už od minulého roku. Práce tam mají skončit v září.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT