VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MICHAL ŠUPÁLEK

Michal Šupálek / Břeclavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Neoveský zvědavec kombinuje historii s hrou. Pokřtí ho Vášáryová a Lasica

Moravská Nová Ves – Netradiční „hravá" brožura přiblíží čtenářům historii Moravské Nové Vsi. Nese název Neoveský zvědavec a skrývá deset příběhů, které se v městysu skutečně odehrály. „Pokud chcete někoho cokoliv naučit a zaujmout ho, podaří se vám to nejlépe pomocí příběhů," míní Zlata Maděřičová z Jihomoravské komunitní nadace, která za dvanáctistránkovým dílem stojí.

Voda na Břeclavsku podraží od ledna o další téměř tři koruny

Břeclavsko – O dvaadvacet koru na kubík podražila za posledních sedm let pitná voda na Břeclavsku. Za postupným navyšováním cen stojí společnost Vodovody a kanalizace Břeclav. Oproti končícímu roku zvedne od ledna sazby za vodné a stočné o další více než dvě koruny a padesát haléřů.  

Hospodští se bojí dopadů nového zákona. Bez kouření ubude hostů, tvrdí

Břeclavsko - Provozovatelé hospod na Břeclavsku se už nyní děsí dopadů tvrdého protikuřáckého zákona. I toho, jak zajistí, aby si uvnitř nikdo nezapálil.

Šohaji z Boleradic se prali i vysvlékli z krojů. Kvůli kalendáři

Boleradice - Luke, Hafuš, Benjamin, Kořalix, Alan, Votyn a Hrubec. To jsou přezdívky „sedmi statečných" boleradických šohajů, kteří nafotili kalendář. V krojích. Na některých snímcích se z nich ale naopak odvážně svlékli.

Vyhřívanou lodí vonící svařákem vyplují na výlet k Janohradu. I na Vánoce

Břeclav - Vytápěná krytá loď, pro děti čaj a pro dospělé možnost zpříjemnit si výlet svařákem. Lodní doprava Břeclav zpestří zájemcům adventní období plavbami po Dyji k Janohradu.

Dejte funkci k dispozici, vyzval ředitele mikulovského gymnázia starosta města

Mikulov – Do sporu části rodičů s vedením mikulovského gymnázia se vložila radnice. Starosta chce nové výběrové řízení. Zaměstnanci školy reagují stávkovou pohotovostí.  

Břeclavská věznice má nového ředitele. Dosavadní šéf skončil na vlastní žádost

Břeclav – Šetření okolností útěku dvou trestanců z břeclavské věznice zůstává bez verdiktu. Zařízení mezitím dostalo nového šéfa. O změnu oficiálně požádal ten bývalý.

OBRAZEM: Stovky balónků stoupaly k nebi. Vynesly přání dětí

Břeclav – Celkem 756 nafouknutých balónků s přáním Ježíškovi vyletělo v pátek k nebi před kulturním domem Delta v Břeclavi. Za loňským počtem 824 balónků sice břeclavští organizátoři o něco zaostali, přesto byli spokojení. „Na to, že proti této akci ekologové a ochránci brojí, je to pěkné," hodnotila Edita Rišicová z pořádajícího Městského muzea a galerie Břeclav.

Opilý muž ležel podchlazený ve vinohradě, našel ho policejní pes

Velké Bílovice – Policejnímu psovi Ajaxovi může za záchranu života děkovat čtyřiatřicetiletý muž, který popíjel na firemním večírku v jednom vinařství ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Najednou se totiž notně posilněný alkoholem vytratil z oslavy neznámo kam. „Vzhledem k tomu, že na sobě neměl žádné teplé oblečení, začali se o něj kolegové obávat. Prohledali okolí, ale veškerá snaha najít kamaráda byla marná," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Promrzlého muže našli až policisté.

Kravihorci jmenují nového ambasadora, bude k nim létat

Bořetice – Špičkový akrobatický pilot Peter Besenyei se stane novým ambasadorem Kravihorské republiky. Vinaři z Bořetic maďarskou sportovní legendu do nové funkce jmenují v sobotu ve své sklepní kolonii, která dala jejich recesistické „zemi" název. A zároveň otevřou zastoupení Maďarska v Kravihorské republice.

Jihomoravská vína v Izraeli: bez šampiona, zato s medailovou sbírkou

Jižní Morava, Ashdod – Jihomoravská vinařství zářila na poslední velké světové soutěži vín v roce – izraelském Terravinu. Na titul mezinárodního šampiona ale tentokrát nedosáhla. „Ze šedesáti moravských vzorků jich získalo cenné medaile šestatřicet. Z toho tři nejcennější Double Gold," uvedl vinařský odborník Luboš Bárta, který ve městě Ashdod předsedal jedné ze šesti soutěžních komisí.

Břeclavská Metelice v novém, s vánočním stromem. Sklidila chválu i kritiku

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Vánoční strom je po rozsvícení opravdu krásný. Ale to pódium mohlo být ještě vyšší, aby na něj lidé lépe viděli. Hlasy pro i proti zněly v pondělí v podvečer na zaplněném prostranství před kulturním domem Delta v centru Břeclavi. To si po letech odbylo při Mikulášské metelici obnovenou premiéru hlavního středobodu předvánočního dění v okresním městě.

Břeclav smutní. Bývalá starostka města Anna Procházková zemřela

Břeclav – Černý prapor vlaje od čtvrtka na břeclavské radnici. Zemřela bývalá starostka města Anna Procházková. Bylo jí čtyřiašedesát let. „Cítím obrovskou prázdnotu a bolest," řekl její blízký přítel a spolustraník z ODS Pavel Kašník z Hlohovce.

K viru HIV v břeclavské nemocnici přidají také žloutenku. Zadarmo

Břeclav – Všem příchozím otestují nejen přítomnost viru HIV v krvi. Ke světovému dni boje proti smrtelné hrozbě AIDS se opět připojí také břeclavská nemocnice. Už ve čtvrtek.

Problémy Břeclavi? Hlasoval o nich jen každý stý

Břeclav - Hlavně by se měla řešit doprava, hlavní tah je pořád ucpaný. Břeclavan Zdenek Hrubý má o největším problému okresního města naprosto jasno. A podobně to podle všeho vidí i většina ostatních obyvatel. Z 238 hlasujících v anketě ukázalo na řešení průjezdnosti města 199 lidí. „Nejhorší je, že kolony nejsou nárazové, ale trvá to celý týden," poukázal Hrubý.

Nafta z náklaďáku vytekla kvůli zlodějovi do nedalekého vinohradu

Kostice – Malou ekologickou katastrofu způsobil zloděj, který se rozhodl ukrást naftu z nádrží odstaveného nákladního auta s přívěsem. V noci v Kosticích. „I když vypáčil víčka, přes sítka se k nádržím nedostal. Rozřezal proto propojovací hadici a nechal naftu vytékat. Kolik litrů stihl zachytit a odcizit, není v tuto chvíli jasné," uvedla v pondělí břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Úterky budou v mikulovském kině patřit filmovým fajnšmekrům

Mikulov – Toto úterý poprvé. Mikulovské městské kino rozjíždí artové úterky pro filmové fajnšmekry. Prvním lákadlem bude devětadvacátého listopadu od podvečerních šesti hodin v hlavním sále kina vítězný film letošního karlovarského festivalu Rodinné štěstí.

Blanka Matragi si pro svou show vybrala dorty z Břeclavi. Symbolizovaly živly

Břeclav – Mražené dorty z Eiscafe Delikana zaujaly známou módní návrhářku a designérku Blanku Matragi. A to natolik, že si pro velkou módní show v pražském Obecním domě k pětatřicátému výročí své tvorby objednala výtvarně zpracované dorty z Břeclavi.

Sjezdovka v Němčičkách má třicet let. Lyže si díky ní zamilovaly tisíce lidí

Němčičky – Kdyby se měli podepsat všichni, kteří se naučili lyžovat na sjezdovce v Němčičkách, na zdi by se objevilo přibližně patnáct tisíc jmen. Jedno by patřilo synovi Pavla Nečase z Hustopečí. „Němčičky nám malého vycvičily tak, že s námi už může lyžovat i v Rakousku," pochvaloval si Hustopečan.

Bonus. Vinařství nabídne z terasy výhledy na dominanty Mikulova

Mikulov – Nové výrobní sídlo začalo stavět mikulovské Vinařství Volařík. Autorovi návrhu architektu Martinu Bukolskému se podařilo skloubit praktické potřeby vinařství a maximálně využít polohy nové budovy. Ta z horní terasy nabídne jako bonus krásné výhledy na dominanty Mikulova.

Mikulovské gymnázium: nespokojení rodiče chtějí změny, jednají s vedením školy

Mikulov – Je to bouře ve sklenici vody. Ředitel mikulovského gymnázia Stanislav Svoboda odmítá, že by se škola zmítala v problémech. Tvrdí to část rodičů studentů, kteří už několik týdnů jednají s vedením gymnázia. Spor zajímá i radnici.

Hustopeče už svítí vánočně, v dalších městech se na to chystají

Břeclavsko – Ve městech na Břeclavsku postupně přibývá vánoční výzdoba. Největší změnu připravují tentokrát v Břeclavi. Na Mikulovany čeká překvapení.

Pavlovské vinařství Reisten zaplatí pokutu 150 tisíc korun. Za vodu

Pavlov – Pokutu 150 tisíc korun uložili inspektoři z České inspekce životního prostředí v Brně společnosti Reisten. Firma provozující vinařství v Pavlově bez povolení více než dva roky vypouštěla odpadní vody do vod podzemních. Dopustila se tak porušení zákona na ochranu vod.

Velké plátno vytvoří davy. Vojtek je představí za rok

Břeclav /FOTOGALERIE/ - Projekt, který pro příští rok připravila naše Galerie 99, nefinancuje Evropská unie, krajský úřad, ba ani žádný jiný úřad. Břeclavský malíř Antonín Vojtek začíná při představování unikátní novinky, kterou vymyslel a naplánoval společně se svojí ženou Jitkou, tak trochu tajuplně. „Jen si tak chceme hrát, těšit se, radovat a soutěžit," říká s úsměvem.

Na Pálavu přiletěl vysokohorský pěvec. Odkud, je i pro odborníky záhada

Břeclavsko – Vzácní ptačí hosté dorazili na Břeclavsko. K velké radosti ornitologů opět přiletěl zedníček skalní i sněhule severní, kteří jsou na jihu Moravy skutečnou raritou a lákají sem pozorovatele i z okolních zemí.

OBRAZEM: Břeclavským domem kultury kráčel dinosaurus. Děti si ho hladily

Břeclav – Na pravěký svět plný dinosaurů se v neděli proměnil břeclavský Dům kultury Delta.

Kulturní událost měsíce. V břeclavské synagoze křtil Vojtek Vojtka

Břeclav /REPORTÁŽ/ – Strýcu! Teto! Břeclavskou synagogou zní hlasitý smích. To když Roman Vojtek potvrzuje svou pověst baviče a poté, co jej hostitelská rodina Vojtků nejprve „adoptovala", se na pódiu hrdě hlásí ke svým novým příbuzným. Je neděle před polednem a zcela zaplněná synagoga je svědkem hned několika událostí.

Až dotančí, bude Anna K. hvězdou na mikulovském zámku. Při vánočním koncertě

Mikulov – Nyní usiluje o titul královny tanečního parketu v televizní soutěži StarDance, brzy ale zamíří do Mikulova. Na speciální koncert. Zpěvačka Anna K. s doprovodnou kapelou vystoupí v sobotu sedmnáctého prosince na mikulovském zámku a prodlouží tak zavedenou tradici vánočních koncertů ve městě.

Břeclav postaví 25 nových bytů pro důchodce. Uspěje jen jeden ze čtyř žadatelů

Břeclav, Hustopeče – Břeclav chce postavit druhý dům s pečovatelskou službou s pětadvaceti byty. Hustopeče stále čekají na domov důchodců.

Nadšenci i s Davidem Kollerem zasadili stromy. Chtějí vytvořit kilometrovou alej

Mikulov – Novou alej, ale také novou tradici, založili nadšenci v Mikulově. Téměř dvacítka se jich šešla vyzbrojená rýči a motykami na místě bývalého vojenského cvičiště, aby tam společně vysázeli zakoupené stromy. Prvních šest.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT