VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PŘEMYSL SPĚVÁK

Přemysl Spěvák / Břeclavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

OBRAZEM: Vánoční trhy ve Vídni lákají i na bruslení v parku

Vídeň - Vídeňské vánoční trhy na radničním náměstí jsou už v polovině listopadu v plném proudu. Pořadatelé připravili pro návštěvníky téměř 150 stánků.

Významné stavby roku 2016: obchvaty Znojma a Lechovic i obnova trati za miliardu

Jižní Morava – V roce 2016 začne na jihu Moravy několik významných staveb. Stát pošle peníze na opravy dálnic i železnice.

Pétanque láká pohořelické penzisty. Hází koule na hřišti

Pohořelice - Na celodenní vysedávání u televizních seriálů zapomeňte. Pohořeličtí penzisté si našli jinou zábavu. S pohybem a tedy o mnoho zdravější. Zhruba čtyři desítky z nich už využívají nové hřiště na pétanque. Při této původem francouzské hře se lidé snaží hodit speciální koule na krátkou vzdálenost co nejblíž menší kuličce, takzvanému prasátku.

Nový tábor pro uprchlíky spojí s vězením. Vrací se do Břeclavi, kde ho už staví

Břeclav, Brno – Původně mělo bývalé středisko pro utečence v Břeclavi od příštího roku sloužit jako druhá tamní věznice. Nyní to vypadá, že do dlouhá léta opuštěného areálu v městské části Poštorná se vrátí imigranti. Úředníci totiž místo vytipovali jako vhodné pro nové uprchlické zařízení. „Důvodem je poloha areálu při vstupu na území České republiky ve směru případné migrační vlny," citovala mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová společné prohlášení zástupců ministerstva vnitra, kraje a města Břeclav.

AKTUALIZOVÁNO

Rekord: policisté zadrželi ve vlacích 214 běženců, mezi nimi desítky dětí

Břeclav, jižní Morava – Unavené, ospalé, odevzdané. Tak vypadaly oči uprchlíků, kteří museli vystoupit z vlaku na nádraží v Břeclavi. Policisté tam v noci na úterý zadrželi dosud největší počet migrantů při jedné akci na území České republiky: celkem 214. Ve dvou vlacích mířili většinou do Německa. „Téměř dvě stě z nich byli Syřané. Většinou šlo o dospělé muže, ale přes Břeclav cestovalo i jedenašedesát dětí," sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Školku postaví pro víc dětí. V Ladné jdou vstříc mladým rodinám

Ladná – První krok pro stěhování mateřské školy mají Ladenští za sebou. Obec koupila dům naproti stávající mateřinky a základní školy. Nechá jej zbourat a na jeho místě postaví novou budovu pro nejmenší děti. Vyrůst by měla nejdřív do dvou let.

Kontrola objevila chyby 
v zakázkách. Muzeu nevznikla škoda, brání se Káňová

Břeclav - Kontrola v břeclavském muzeu a galerii zjistila pochybení předešlého vedení. Bývalá ředitelka Káňová se hájí. Věc řeší kriminálka.

V Mikulově ožívají příběhy Dietrichštejnů. Zámkem provádějí návštěvníky i v noci

Mikulov – Zámecký areál ve městě pod Pálavou toho v letních měsících nabízí mnoho. Lákadlem jsou noční prohlídky či výstava mapující historii tamních fotografických ateliérů. „Denně vítáme stovky návštěvníků, kteří ve městě či okolí tráví dovolenou. Muzejní expozice však mohou být zajímavé i pro místní," pozvali na prohlídky zástupci mikulovského regionálního muzea, jež na zámku sídlí.

Ve Španělsku žebrali. Na cestě zpět jeden z černých pasažérů napadl průvodčího

Břeclav – Vyhrožování zabitím, napadení a poničení zařízení mezinárodního vlaku. To vše doprovázelo návrat skupiny lidí ze zahraničí zpět do republiky ve směru na Břeclav. Jednalo se o černé pasažéry.

Gaston, komínová, s plísní. Lanžhotčan Hakala ovládl břeclavské Klobáskobraní

Břeclav – Králem břeclavského Klobáskobraní se stal řezník a uzenář Miroslav Hakala z Lanžhota. Opanoval tři nejlepší umístění. Vítězství slavil s klobásou Gaston.

Zpoplatní stání. Při nádražích v Břeclavi zaparkují řidiči zdarma jen půl hodiny

Břeclav - Letošní minirevoluce v břeclavském parkování brzy pokročí do další fáze. Řidiči za delší stání zaplatí i na bývalém autobusovém nádraží.

Vína ochrání velkobílovičtí vinaři po svém. Logem se slípkou se brání pančování

Velké Bílovice - Velkobílovičtí vinaři už představují vína označená vlastní ochrannou známkou. Brání se pančování. Podobný nápad zvažují i jinde.

Turisté versus příroda. Ochránci řeší nápor vodomilů v bývalém vápencovém lomu

Mikulov - Zatopený lom v Mikulově láká tisíce příznivců koupání. Extrémní nápor dělá starosti nejen ochráncům přírody.

Festival Influence: taneční elektronická hudba pohltí Břeclav

Břeclav – Návrat elektronické hudby zažije okresní město při sobotním festivalu Influence. Několik DJ's rozpumpuje aparaturu hned na třech místech Břeclavi.

Novým ředitelem svozové firmy STKO se má stát Hyrš. Odpady zná z Temposu

Mikulov – Břeclavan Miroslav Hyrš by se měl stát novým ředitelem společnosti STKO, která na Mikulovsku sváží odpady. Ve středu o tom rozhodla výběrová komise. Hyrš tak podle všeho usedne na uvolněné křeslo po Tomáši Hlavenkovi, který firmu opustil na konci května.

Na novém povrchu vyrostou dva ostrůvky. Zpomalí vjezd do Lednice i Podivína

Lednice, Podivín – Silničáři dosud mezi Lednicí a Podivínem spíše jen zacelovali díry. O kompletní opravě tamní silnice druhé třídy se marně jednalo řadu let. Řidičům a turistům dali naději úředníci, kteří nedávno vydali územní rozhodnutí o stavbě.

Vinařství Volařík představí svá vína v Křížovém sklepě. Vyhrajte lístky na akci

Mikulov /SOUTĚŽ/ – Na ochutnávku zhruba třiceti vzorků vín lákají do mikulovského Křížového sklepa. Představení vín ročníku 2014 tam pořádá Vinařství Volařík.

Sucho škodí nejvíc za dvanáct let. Zemědělci bědují nad klimatem

Jižní Morava – Největší sucho za posledních dvanáct let trápí jihomoravské zemědělce a vodohospodáře. Kvůli dlouhotrvajícím vysokým teplotám trpí také zvířata 
a lidé. Trvalý déšť však zatím meteorologové nečekají. Dosavadní sucho má podle nich podobný scénář jako v roce 2003. Tehdy vyschla půda 
a řeky výrazně poklesly.

Dočasné jezírko udělali z kolečka. Strážníci zachránili poraněné labutí mládě

Lednice – Nemocné labutě si všiml zaměstnanec kempu Apollo mezi Břeclaví a Lednicí. Na trápící se mládě ve vodě muž v úterý odpoledne upozornil břeclavské strážníky. Ti se jej vydali zachránit.

Podivínský mazec. Traktoriáda prověří motory i umění řidičů

Podivín – Malé, větší, benzínové i dieselové. Podomácku vyrobené traktory a také tovární malotraktory vyjedou v sobotu na spanilou jízdu Podivínem. A poté za burácení motorů zvíří prach na Panském kopci.

OBRAZEM: Zimovčák vystřídal velociped za trojkolo. Podpořil jízdu pro Světlušku

Břeclav – Kolemjdoucí u břeclavského kostela na náměstí nasadili zvědavé pohledy. V úterý před polednem tam dorazila akce Jedeme pro Světlušku, která podporuje nevidomé cyklisty. Na vysokém kole šlapal vzácný host Josef Zimovčák vedle mužů na tandemovém trojkole. Jízdu na speciálním bicyklu si velocipedista také zkusil. „Byla to na něm moje premiéra. Uprostřed to velká dřina není," usmíval se poté.

Mikulovský unikát. Budova kombinuje moderní a historický styl

Mikulov – Jako po náletu vypadala mikulovská budova, v níž sídlí pošta, při bouracích pracích na konci roku 2013. Po necelých dvou letech náročné rekonstrukce je vše jinak. Kousek od Náměstí nelze přehlédnout ojedinělé architektonic­ké dílo.

Kroupy poškodily na Břeclavsku bobule hroznů. Vypadnou

Břeclavsko – Trvalo to jen pár minut, mnohým zemědělcům přesto zatrnulo. Podvečerní bouřka přinesla v neděli do části Břeclavska také kroupy. Ty vystrašily zejména vinohradníky a sadaře ve Velkých Bílovicích, Velkých Pavlovicích a Vrbici.

Další potíže. Zrušili festival pod hvězdami, opera Aida v Lednici nezazní

Lednice – Měl to být spektákl, který odčiní loňské trable. Nestane se tak. Představení výpravné opery Aida se v prvním zářijovém týdnu u zámku v Lednici neuskuteční.

AKTUALIZOVÁNO

Mladá řidička zemřela u Bořetic. Policie hledá svědky nehody

Bořetice – Betonová propusť se v pondělí ráno stala osudnou třiadvacetileté řidičce osobního auta mezi Bořeticemi a Vrbicí. Nehodu nepřežila. V malém Renaultu Clio cestovala sama. „Vyjela ze silnice. Zatím však není známé proč. Auto skončilo v příkopě, kde narazilo do mostku propusti," oznámil policejní mluvčí Petr Zámečník osm hodin po nehodě.

Národy Podyjí si pohrály s chutěmi. Jídlo připravoval i vietnamský architekt

Mikulov /FOTOGALERIE/ – Jako o jednom z nejpovedenějších ročníků hovořila o letošní šestnácté přehlídce Národy Podyjí produkční Sylva Chludilová. Od cesty do Mikulova návštěvníky neodradily ani tropické víkendové teploty. „Snad všechny národní kuchyně nakonec vyprodaly své dobroty. Náměstí bylo roztancované až do nočních hodin," uvedla Chludilová.

Balancování na lávce zvládl Horňák. Většina soutěžících lovila kolo z rybníka

Milovice /REPORTÁŽ/ – Ve stínu pod vzrostlými stromy na břehu milovického rybníku se schovávají lidé. Před slunečním žárem. Je sobota, téměř poledne. Začíná tam akce, při níž odvážlivci přejíždí na kole úzkou lávku přes vodní nádrž na okraji obce. Jak se ukáže, udržet balanc není snadné.

Hasiči krotili požár slámy. Začala hořet na valníku

Uherčice /FOTOGALERIE/ – Čtyři jednotky hasičů vyrazily v sobotu odpoledne do Uherčic k požáru slámy na valníku. Na místo dorazily před pátou hodinou a ke zkrocení plamenů postupně nasadily tři vodní proudy. „Balíky z valníku shodil přivolaný nakladač. Nechali jsme je pak kontrolovaně vyhořet. Při tom jsme ochlazovali i valník s traktorem," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

OBRAZEM: Pohoda u bazénů. Tropické teploty vylákaly plavce i rodiny k vodě

Břeclav – Slunečný den, vedro a teplota vody téměř šestadvacet stupňů Celsia. Už hodinu před polednem se v pátek začalo plnit břeclavské koupaliště. Vodní radovánky si přišla užít i Alena Majková s manželem a vnučkami. Ty u dětského bazénku dováděly s oranžovým nosorožcem. „Byli jsme tady i ve čtvrtek, poprvé po opravách. Jsme mile překvapení, jak se koupaliště změnilo," řekla spokojená Majková. Plavčíci očekávají hlavní nápor návštěvníků o víkendu. Panující tropické teploty slibují, že plovárnu v Břeclavi i ty další v regionu vezmou útokem davy lidí.

Pisatelé a vrazi. Starostu nechává vzkaz na garáži klidným

Břeclav – Mafie, KGB, STB, gestapo. I takové nápisy na jedné z garáží míjejí lidé 
u břeclavské polikliniky. Ivan Novotný veřejně na vratech vzkázal mimo jiné toto: „Starosta kryje vrahy!"

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT