VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PŘEMYSL SPĚVÁK

Přemysl Spěvák / Břeclavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jahody dozrály o dva týdny dřív. Plantáže vzali lidé útokem

Jižní Morava – Prohlížel si utržené červené plody a usmíval se. Josef Riedl byl v úterý jedním ze stovek lidí, kteří se vystřídali na jahodovém poli v Moravském Žižkově na Břeclavsku. Zahájili tam samosběr. „Doma sice mám jahody na zahrádce, ale není jich moc. Stačí tak pro vnučky. Přijel jsem si nasbírat pár košíků, už se těším na kynuté knedlíky,“ řekl Riedl, který neváhal za sběrem jet přes dvacet kilometrů, ze Šardic na Hodonínsku.

Oprava Slovácké chalupy: soutěž o stárka už nebudou sledovat z fronty na záchody

Tvrdonice – Větší komfort chtějí nabídnout návštěvníkům národopisných slavností a dalších akcí v Tvrdonicích na Břeclavsku v areálu s přírodním amfiteátrem. „Chceme celý prostor co nejdřív pokrýt bezplatným wifi připojením k internetu,“ představil jeden ze záměrů tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík.

Názorové rozdíly chtějí překonat jídlem. Kulinářské umění předvedou i osobnosti

Moravská Nová Ves – Překonávat názorové bariéry i pomocí kulinářských lákadel. To je podle Zlaty Maděřičové, autorky projektu Neoveská stodola s podtitulem Morální integrita na talíři jedno z nových využití opravené stodoly v Moravské Nové Vsi.

27 nechtěných: obcím vadí rušení matrik, někde je zachraňují svatby na hradě

Jižní Morava - Plánované „násilné“ rušení matričních úřadů v menších obcích kritizují jejich starostové. Některé obyvatele by čekalo komplikované cestování. V jihomoravském příhraničí jde o sedmadvacet matrik.

Valtičtí hasiči slaví 140 výročí. Předvedou vyprošťování z auta

Valtice – Ukázku zásahu u dopravní nehody mohou lidé vidět v sobotu před hasičskou stanicí ve Valticích. U příležitosti oslavy 140. výročí založení místních hasičů. „Kromě vystavené techniky a hasičských aut příchozím předvedeme i vystřihávání osoby z auta,“ uvedl velitel jednotky Lukáš Jurenka.

Inspiraci k čtyřmetrovému Višnuovi našel na Bali. Bohové z písku sídlí v Lednici

Lednice – Se špachtlí v ruce v pondělí dokončoval Garudu, asijského mytického ptáka. Z mořského písku. Michal Olšiak proměnil Lednici na Břeclavsku v sídlo bohů ze všech koutů světa a jejich symbolů. Starých i nových, hodných i zlých. „Je tady šestnáct velkých soch od třinácti sochařů,“ říká muž, který výstavu také pořádá.

U břeclavského terminálu vzniklo 90 míst pro parkování. Den vyjde na 30 korun

Břeclav – S dvoutýdenním předstihem v úterý zprovoznili nové parkoviště na bývalém autobusovém nádraží v Břeclavi.

Nevybuchlou munici hlídali policisté přes noc. Tříštivý granát byl nestabilní

Podivín – Tříštivý dělostřelecký granát z druhé světové války odpálil pyrotechnik v úterý ráno mezi Podivínem a Ladnou. Nevybuchlou munici večer předtím našel na poli devětašedesátiletý muž.

AKTUALIZOVÁNO

Nezastavil ho ani strojvedoucí. Policie pátrá po totožnosti sebevraha

Břeclav – Cestující mířící v úterý ráno vlakem z Břeclavi směrem na Brno museli počítat s až dvacetiminutovým zpožděním. Před půl sedmou u Břeclavi srazil vlak muže. Ten podle policie na místě zemřel.

OBRAZEM: Čtyřiadvacet hodin na nohách. Vítěz ušel 84 kilometrů

Morkůvky /FOTOGALERIE/ – Čtvrtý ročník extrémního závodu pěších uspořádali o víkendu v Morkůvkách. Celkem 115 zaregistrovaných účastníků od dětí až po důchodce mělo přesně 24 hodin na to, aby co nejvícekrát obešli vytyčený okruh zhruba dvanácti kilometrů. „Celkem závodníci během dne i v noci zdolali kolem 2500 kilometrů, což je více, než kdyby štafetově obešli celou naši republiku,“ spočítala v pondělí starostka Morkůvek Brigita Petrášová.

OBRAZEM: Břeclav patřila dětem. Do podzámčí přiletěl vrtulník

Břeclav /FOTOGALERIE/ – U vchodu je čekali dva dinosauři, v areálu Cyklosféry pak soutěže, atrakce, ale i poučení. Druhý ročník akce Břeclav dětem připravilo na sobotu Městské muzeum a galerie Břeclav. „Po obědě zamířily do podzámčí tisíce dětí s rodiči. A kdo přišel, ten určitě nelitoval," zhodnotili zástupci města na facebookovém profilu.

Noční vlci zaburáceli ve Starovičkách. Padlé uctili srpem a kladivem, ale klidně

Starovičky /FOTOGALERIE, VIDEO/– Řev motorů, vlající české, ruské či sovětské vlajky a symbol vlka na kožených vestách. Kontroverzní ruský motorkářský klub Noční vlci zavítal v neděli odpoledne do Staroviček na Břeclavsku. „Byli součástí pietního aktu k výročí osvobození Československa od fašismu,“ uvedl starosta Staroviček Vladimír Drbola.

OBRAZEM: Kolonádu lemovali krasavci. V Lednici požehnali lázeňským pramenům

Lednice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Majitelé nablýskaných krasavců přijíždí se svými veterány k lázeňské kolonádě v Lednici. Přehlídka historických vozů je součástí sobotní Májové slavnosti. Amfiteátr a okolí zaplňují před druhou hodinou odpoledne hloučky lidí.

Ruští motorkáři Noční vlci dorazí k památníku tankové bitvy u Staroviček

Starovičky – Členové kontroverzního motorkářského klubu Noční vlci, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho politiku, budou součástí nedělního pietního aktu ve Starovičkách na Břeclavsku. Připomenou si padlé rudoarmějce z dubnových bojů 1945. „Aktu se zúčastní poprvé. Asi hodinu po poledni u památníku položí věnce,“ informoval Deník Rovnost starosta Staroviček Vladimír Drbola.

Rulandské bílé z Valtic opanovalo v konkurenci sedmi set vzorků Grand Prix Vinex

Valtice – Šampionem pětadvacátého ročníku mezinárodní soutěže vín Grand Prix Vinex se v pátek stalo Rulandské bílé, výběr z hroznů, 2015 z Chateau Valtice.

Senát: na Břeclavsku půjdou do kampaně starostové i podnikatelé

Břeclavsko – Volební souboj o senátorský post za břeclavský obvod vypukne za necelého půl roku. Deník Rovnost už zjistil skloňovaná jména kandidátů většiny stran a hnutí.

Den lidových řemesel: folklor, škola tance i Havelkův orchestr

Moravská Nová Ves – Ondřej Havelka a jeho Melody Makers přenesou do první republiky návštěvníky Dne lidových řemesel v úterý v Moravské Nové Vsi.

OBRAZEM: Největší kvevri otevřeli na farmě u Vicana. V nádobě zrálo tisíc litrů

Mikulov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – První Kvevri day uspořádal ve čtvrtek klub vinařů vyrábějících vína tisíce let starou gruzínskou metodou. Na Farmě Pálava v Mušlově u Mikulova. „Otevřeli jsme kvevri o objemu 1 150 litrů, je největší v republice. V nádobě zrálo Chardonnay,“ uvedl majitel vinařství a producent seriálových Vinařů Tomáš Vican, jeden z osmi členů klubu. Víno z tohoto kvevri budou lahvovat až za zhruba dva měsíce.

Kvevri na víno? Pronikli do staré metody, amfory ve Valticích vypalují z hlíny

Valtice /FOTOGALERIE/– Na stole stojí načervenalé amfory, na zemi jsou dvě takzvané kvevri nádoby o objemu 350 litrů. V síni u Zdeňky Benešové a Ondřeje Žďárského z Valtic na Břeclavsku to vypadá jako ve starověké dílně. Dvojice začala vyrábět nádoby na víno z pálené hlíny podle prastarých postupů.

Napnuli svaly a potem pokřtili hřiště. Cvičení může být hra, ukázali v Lanžhotě

Lanžhot /REPORTÁŽ, FOTO, VIDEO/ – Když zvládnu pár shybů, můžu si dát za odměnu pivo? ptá se jeden z návštěvníků lanžhotského sokolského stadionu. V neděli ve tři hodiny odpoledne tam zahajují letošní sezonu. Pozvali si na to i svalovce, kteří posilují s vlastní vahou a otestují nové workoutové hřiště. „Budou cvičit až do úplného vyčerpání,“ láká za pořadatele Jana Malá.

OBRAZEM: Premiérové setkání harmonikářů. Lidé si zazpívali lidovky

Starovičky /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Studentská halenka, ta je tuze tenká… Lidové písně v neděli odpoledne zněly kulturním domem ve Starovičkách. Konala se tam premiérová přehlídka harmonikářů. „Je jich tady asi dvacet. Muzikanti z Břeclavska, ale třeba i harmonikář z Vídně,“ uvedl za pořadatele Stanislav Novák, starosta místních dobrovolných hasičů.

Břeclav zaplatí luxus. Nový saunový svět přilepí ke krytému bazénu

Břeclav /VIZUALIZACE/ – Potvrzeno. V Břeclavi přes léto vyroste nový Saunový svět. Vedení radnice si projekt za více než patnáct milionů korun prosadilo přes připomínky opozice a problémy ve výběrovém řízení. „Žijeme v době, kdy lidé o sebe začínají konečně pečovat. Takové zařízení, které je především v zahraničí součástí každého lepšího hotelu, v našem městě zatím chybí. Lidé se jezdí saunovat do okolních měst a to je špatně,“ zdůvodnil v pátek starosta Pavel Dominik.

Uzavírka mostu na D52: Břeclav i Znojmo se děsí kamionů

Jižní Morava – Most u Pasohlávek na hlavním tahu z Vídně do Brna se má kvůli opravě brzy uzavřít kamionům. Je v žalostném stavu. „Zjistili jsme, že most je na stupni šest v sedmistupňové škále. A ne na čtyřce, jak jsme se domnívali,“ oznámil ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Vzrostlá borovice u Apollonova chrámu půjde k zemi. Uschla

Lednice – Desítky let se vyjímala na stráni nad Mlýnským rybníkem vedle Apollonova chrámu mezi Břeclaví a Lednicí. Z borovice brzy zbude jen pařez. „Bohužel uschla. Strom je při silném větru nebezpečím pro lidi i památku,“ uvedl v pondělí správce chrámu Jaroslav Sojka.

Socha plačící Niobé má namodralou barvu. Řezbář Fröhlich ji sladil s obývákem

Břeclav – Pracuje s „mrtvým“ i „živým“ dřevem. Vedle vytváření uměleckých plastik a reliéfů jsou totiž hlavním koníčkem řezbáře Josefa Fröhlicha bonsaje. „Pěstuju je už přes čtyřicet let,“ počítá muž, který má novou výstavu v břeclavském městském muzeu a galerii. Lidé tam najdou pětašedesát jeho děl.

Vážné nehody v okresních městech? Klidné Blansko a extrémně nebezpečná Břeclav

Jižní Morava - V celostátním srovnání okresních měst podle počtu vážných nehod patří Břeclav k nejhorším. Naopak Blansko se přiřadilo k premiantům.

Pán prstenů, Piráti z Karibiku. Orchestr spustí známé melodie v barokním divadle

Valtice – Na úvod melodie ze známé komedie Sám doma, na závěr z filmu Forrest Gump. Mezitím Pán prstenů, Harry Potter nebo Piráti z Karibiku. Netradiční spojení živé filmové hudby, projekce na plátno, vše v prostorách barokního divadla, se koná na zámku ve Valticích.

Konec bezplatné třídenní nemocenské? Firmy jsou proti, kvůli zneužívání

Jižní Morava – Pozdvižení vyvolala před pár dny u šéfů firem dohoda hnutí ANO a ČSSD o zrušení prvních tří dnů nemocenské zdarma. Po krachu politických jednání o nové vládní koalici je však stvrzení změny nejasné. „Když už se systém po několika letech zažil, je špatné se vracet k předchozímu,“ reagoval například ředitel Sklářských strojů ve Znojmě Milan Večeřa.

Vítr smetl adrenalinové sportovce. Tři vytáhli z vody záchranáři

Pasohlávky – Silný vítr v neděli zaměstnal vodní záchranáře a hasiče, kteří museli několikrát zasahovat na novomlýnských nádržích. Andrenalinoví sportovci si chtěli užít jízdu na hladině, někteří ale přecenili svoje síly. „Odpoledne jsme z vody postupně vytáhli tři windsurfaře. Byli vyčerpaní, ale jinak v pořádku,“ sdělil jednatel vodní záchranky na Nových Mlýnech Stanislav Hrdlička.

Ze sklepa do sklepa putovaly tisíce lidí. Víno přilákalo i celebrity

Velké Bílovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Vzala do ruky napoleonskou šavli a jako zkušená sommelierka usekla hrdlo lahve sektu. Doprovodila to vítězným výkřikem. „Měla jsem trochu stres před všemi těmi lidmi, ale byla to paráda,“ říká po úspěšné sabráži Petra Prajer. Je sobota a ona a spousta dalších právě putuje za vínem na akci Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku.

OBRAZEM: Loď bláznů a desítky madon. Řezbář Fröhlich využívá i kazů dřeva

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Pětašedesát dřevěných plastik a reliéfů najdou lidé v břeclavském muzeu pod vodárnou. Jejich počet odkazuje na životní jubileum břeclavského uměleckého řezbáře Josefa Fröhlicha, který tam ve čtvrtek zahájil novou výstavu.

Drahý boj s potkany? Spláchnutým jídlem je lidé krmí, říká deratizér

Jižní Morava – Bylo líp. Je to neustálý boj. Tak s příchodem jara deratizér Petr Gajda popisuje své zkušenosti s potkany. Podle něj hlodavcům v posledních letech přejí mírnější zimy. „Při déletrvajících mrazech se počty potkanů postupně snižovaly. Teď se vesele množí i v zimě. Pár týdnů tuhého mrazu to nezachrání,“ řekl odborník, který hubí škůdce v Břeclavi.

Legendární Visací zámek a Znouzecnost společně rozpálí tvrdonickou sokolovnu

Tvrdonice – Pořadatelé lákají na jedinečný mix. Punková kapela Visací zámek a skupina Znouzecnost se letos poprvé setkávají na koncertním pódiu. Při sérii Tour66 v pátek vystoupí v tvrdonické sokolovně. „Věřím, že spojení dvou pamětnických kapel bude divákům milé,“ uvedl zpěvák a textař Visacího zámku Jan Haubert.

Přístaviště se odělo do prvorepublikového duchu, vodník odemkl Zámeckou Dyji

Lednice /VIDEO/ – Upravené uniformy, zastřihnuté knírky, elegantní dámy a swingové evergreeny. V duchu první republiky zahájili plavební sezonu v lednickém přístavišti. Na Bílou sobotu tam přivítali jaro už podvacáté.

OBRAZEM: Velikonočního zajíčka vyřezával stroj, pomlázky pletli lidé

Břeclav /FOTOGALERIE/ – Velikonoční jarmark a pletení žil mají za sebou v břeclavské městské části Poštorná i v synagoze v centru města. V poštorenském kulturním domě upletli zkušení muži desítky pomlázek, se kterými o Velikonočním pondělí vyjdou do ulic.

Uzavřou křižovatku v Břeclavi. Kvůli objížďce hrozí komplikace

Břeclav – Dopravní policisté upozornili obyvatele na možné komplikace v souvislosti s nadcházející uzavírkou křižovatky ulic Sovadinova a Na Zahradách v Břeclavi.

AKTUALIZOVÁNO

Řidič v mlze přehlédl kamion a naboural do něj. Měl mnohačetná zranění

Břeclav – Zraněním řidiče osobního auta a dopravními komplikacemi na I/55 skončila středeční ranní nehoda u Břeclavi. „Řidič renaultu sjížděl z dálnice D2. Na stopce sice zastavil, ale v husté mlze přehlédl kamion jedoucí od Břeclavi, nedal mu přednost a narazil do něj,“ popsala policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Drnholečtí hasiči získali novou cisternu. Stála šest milionů

Drnholec – Nahradí dosluhující třicet let staré cisterny. Nový vůz už parkují na stanici drnholečtí hasiči. Stál necelých šest milionů korun.

Agresor kopal muže do hlavy, až zůstal napadený bezvládně ležet

Břeclav – V brutální útok přerostla hádka dvou mužů v břeclavské části Charvátská Nová Ves. Strkanice před barem si v sobotu brzy ráno všiml operátor městského kamerového systému a zalarmoval strážníky. 

Poprali se kvůli pacientovi. Hádku v nemocnici řeší policie

Břeclav – Vzduchem nelétaly pouze facky. Páteční hádka na oddělení ARO v břeclavské nemocnici byla podle svědků vážnější. Počet a stav zraněných je ale nejasný. „Prověřujeme konflikt mezi příbuzným pacienta a personálem nemocnice,“ uvedl v neděli policejní mluvčí Pavel Šváb. Jasněji podle něj bude v následujících dnech.

Lanžhotčanka v kroji pozdravila Lincolna. Maluje vajíčka ve Washingtonu

Lanžhot /FOTOGALERIE/ – Vyfotily se u památníku Abrahama Lincolna, navštívily i univerzitu Georgetown s lavičkou Václava Havla. Malérečka Marie Švirgová z Lanžhota a výtvarnice Dagmar Benešová z Břeclavi jsou v těchto dnech ve Spojených státech amerických. Na české ambasádě ve Washingtonu ukazují dětem velikonoční zvyky regionu Podluží. „Pořádáme dílny určené krajánkům, jejich dětem a zdejší sokolské komunitě,“ řekla Deníku Rovnost Benešová.

OBRAZEM: Lanžhotské děti v krojích utopily symbol zimy v Kyjovce

Lanžhot /FOTOGALERIE, VIDEO/– Průvodem prošly ulicemi města, zazpívaly píseň svatému Jiřímu a hodily smrtku do říčky Kyjovky. Děti z lanžhotské mateřské školy v úterý dopoledne přivítaly jaro, které zatím dorazilo spíš podle kalendáře než podle aktuální teploty.

Meteorologové varují před změnou počasí. Ochladí se, hrozí i náledí

Břeclavsko – Nadcházející víkend jarní nebude. Naopak. Skokové ochlazení ohlásili meteorologové i pro Břeclavsko.

Zkrat naštvaného řidiče. Na dálnici vybržďoval kamion, ten do něj naboural

Břeclavsko /VIDEO/ – Nepřiměřená reakce se prodraží řidiči osobního auta, který na dálnici D2 na Břeclavsku opakovaně brzdil před jedoucím kamionem. Muž agresivně reagoval na předchozí manévr nákladního auta. Situace skončila nehodou, při níž kamion zezadu naboural auto.

Stavba parkoviště začala. U nemocnice vznikne 264 míst, hotovo má být v srpnu

Břeclav – Důchodce Ladislav Vágner měl v pondělí u břeclavské nemocnice štěstí. „Povedlo se mi zaparkovat skoro hned, jindy tady kroužím dlouhé minuty. Kapacita parkovišť nestačí,“ řekl muž z Podivína, který k zdravotnickému zařízení autem vozí manželku a chce stát co nejblíž vchodu. Jak už Deník Rovnost informoval, nedostatek míst pro auta pacientů a návštěvníků nemocnice má vyřešit nové parkoviště.

Z hořícího auta vytáhl zraněného muže hasič v civilu. Většina řidičů nezastavila

Perná – Kamion blikající varovným znamením nevěstil nic dobrého. „Zase nehoda,“ pomyslel si na problematické silnici I/52 u Perné na Břeclavsku řidič Zdeněk Selner z Pohořelic. Ve čtvrtek se stal svědkem ošklivé bouračky. Zraněný řidič měl velké štěstí, Selner je profesionální hasič a ve svém volnu mu zachránil život, vytáhl jej z hořícího auta.

Kauza 58 zničených obrazů: na zámku zmizelo i U.F.O., Tlusták vinu dál popírá

Břeclav – Až svědectví zaměstnanců valtického zámku by mělo víc odkrýt kauzu bývalého kastelána Michala Tlustáka a 58 zničených obrazů. V úterý u břeclavského okresního soudu vypovídali další poškození umělci.

Úpravy rakvického Šutráku? Hlavně stabilizovat břeh u silnice na Podivín

Rakvice – Zatopenou bývalou štěrkovnu v Rakvicích využívají hlavně lidé ke koupání a také rybáři. Nyní vedení obce připravuje úpravy břehu Šutráku a jeho okolí.

Protesty proti Ondráčkovi: Klidně půjdeme znovu do ulic, zaznělo v Břeclavi

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Je to facka demokracii. I tak komentovali lidé při pondělním protestu v Břeclavi zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela stálé komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Zásadně nesouhlasíme se zvolením člověka, který se v roce 1989 podílel na bití účastníků demonstrace proti komunistickému režimu,“ řekl třeba Břeclavan Štěpán Přikryl.

Opravy částečně uzavřou parkoviště u bývalého autobusového nádraží

Břeclav – Na téměř tři měsíce se řidičům uzavře část parkoviště na bývalém autobusovém nádraží v břeclavské Slovácké ulici. Důvodem je jeho rekonstrukce.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT