VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ

Veronika Schallenbergerová / Břeclavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Fialenka hraje hlavně moravské písně

Lanžhot /ZNÁTE JE Z PÓDIÍ/ - Dechová hudba Fialenka vznikla v roce 2008. Zkušenosti sbírali mladí členové od známých hudebníků z Podluží.

Region ovládla kouzla. Čarodějnice a čarodějové měli sraz

Břeclavsko – Poslední dubnový den byl na řadě míst Břeclavska čarodějný. Bytosti, které znají nejrůznější zaklínadla, se objevily například v Mateřské škole v Lednici. „Čáry, máry, ať je z tebe žába," znělo jedno z kouzel, která zde vládla po celé odpoledne.

Jarovín: nejlepší kolekci rosé vín má Volařík

Břeclavsko – Mezinárodní soutěž růžových vín Jarovín Rosé zná své medailisty. Mezi 187 vzorky růžových vín z deseti zemí se neztratila ani vinařství z Břeclavska. „Nejlepší kolekci předložilo Vinařství Volařík," oznámil vinařský publicista a mezinárodní hodnotitel Branko Černý, který celé hodnocení řídil.

Michlovského kniha naučí ochutnávat víno

Břeclav - Jak spávně ochutnávat víno? To naučí nová příručka nazvaná Encyklopedie degustace vína. Více než stosedmdesátis­tránkovou knihu sepsal pro odborníky i laiky rakvický vinař Miloš Michlovský.

Na Břeclavsko se slétnou čarodějnice. Sraz mají i v Mikulově

Břeclavsko – Poslední dubnový den bude na Břeclavsku čarodějný. Bytosti, které ovládají kouzla a čáry, se chystají například do Mikulova. Na tamním amfiteátru mají totiž čarodějnice a čarodějové svůj sraz. „Začátek akce je o půl šesté podvečer," pozvala Jiřina Falková z pořádajícího občanského sdružení 7DNÍ.

Dvacet let. Mikro Trading vybírá nové hračky

Podivín – Na začátku hledali manželé Jana a Oldřich Krůzovi nápad, jak se uživit. Dnes zaměstnávají asi čtyřicet lidí a jejich firma Mikro Trading sídlící v Podivíně a patří k největším dovozcům a prodejcům hraček v České republice. Mikrotrading je letos na trhu už dvacátým rokem.

Vinaři z Velkých Němčic zvou do sklepů po setmění

Velké Němčice – Na putování po vinných sklepech po setmění zvou již v sobotu zájemce vinaři z Velkých Němčic.

Oslavy věnují na Břeclavsku planetě Zemi. Program je nabitý

Břeclavsko – Sázení stromů, návštěva jeskyně nebo ukázka výcviku psů. Malý výčet z programů víkendových oslav Dne Země na Břeclavsku. Různorodé nabídky mají přesto něco společného. Slavit se totiž bude v přírodě. V Mikulově například hned od sobotního rána.

Starovičtí si adoptují svůj strom. Vyhraje platan, jedle nebo liliovník?

Starovičky - Platan, jedli nebo liliovník? Starovičtí si mohou adoptovat svůj strom a přispět k tomu, aby jejich obec byla zelenější. „Strom si lidé vyberou podle osazovacího plánu a ten pak vysadí," přiblížil sobotní akci první muž Staroviček Vladimír Drbola.

Šofér jel s cizím autem bez řidičáku a s alkoholem v krvi

Kostice – Riskantní jízda auta, které směřovalo v nočních hodinách ze středy na čtvrtek po silnici z Lanžhota do Kostic, se nezdála všímavému člověku, který na ni upozornil policisty. „Po půlnoci se hlídce podařilo auto zastavit," přiblížila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Postup do finále: o Miss víno rozhoduje i tahání koštýřem

Zaječí - Najít deset finalistek soutěže Miss víno měla za úkol odborná porota v Zaječí. Dívky musely předvést krásu i znalosti o víně.

Břeclavan se s partnerkou protancoval až do Číny

Břeclav - Od pondělí do neděle, dvakrát denně po třech hodinách trénuje šestnáctiletý Matthias Fencak z Břeclavi se svou partnerkou Dianou Bykovou kroky latinskoamerických a standardních tanců. Tvrdý trénink nese ovoce. Nominoval se na mistrovství světa v latinskoamerických tancích v Číně.

Folkloristé se mohou hlásit do soutěží. Tvrdonické slavnosti se blíží

Tvrdonice – Zpěváci a tanečníci, kteří se doposud nepřihlásili do letošních soutěží národopisného festivalu Podluží v písni a tanci ve Tvrdonicích, by měli zpozornět. Uzávěrka přihlášek se blíží.

Auto si třiadvacetiletá řidička „vytunila" dorůžova

Břeclav - Nízký podvozek, vylepšený interiér, co nejlepší audiosestava. Příznivci tuningu – různě vylepšených aut, se sjeli v sobotu do areálu letiště v Popicích, aby zahájili novou sezonu. Mezi více než stovkou „vytuněných" aut vyčnívá i růžový ford. Jeho majitelkou je třiadvacetiletá Adéla Hrnčářová.

Víkend byl ve znamení vloupání. Zloději vzali i střešní krytinu

Břeclavsko – Několik případů vloupání šetří po víkendu policisté na Břeclavsku.V blíz­kosti Nových Mlýnů si například zloděj vyhlídl rekreační chalupu. „Rozbil vstupní dveře a celý objekt prohledal, ale nic neodcizil," přiblížila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Majiteli však vznikla škoda čtyři tisíce korun za poškození dveří.

Velké Pavlovice: Obavy o úrodu? Kvůli nové stezce

Velké Pavlovice – U příležitosti zahájení jarní turistické sezony otevřeli v sobotu ve Velkých Pavlovicích novou naučnou stezku Zastavení v kraji vína a meruněk. Má přilákat nové návštěvníky. A také zloděje sladkých plodů tamních vinných keřů a ovocných stromů, které cesty lemují. Takové hlasy jsou totiž od lidí ve městě často slyšet.

U Staroviček se strhla tanková bitva. Jako před 68 lety

Starovičky /REPORTÁŽ/– Ten tank pojede tudy? Ptá se vedle mě asi sedmiletý chlapec a hledá místo, odkud by bojový stroj nejlépe viděl. Jako desítky dalších zvědavců jej nakonec nachází na okraji silnice vedoucí ze Staroviček na Hustopeče. Tady se totiž za chvíli strhne tanková bitva.

OBRAZEM: Muzeum zaplnila papírová krása z Japonska

Valtice - Do Země vycházejícího slunce zavede nová výstava Japonské inspirace valtické pobočky Národního zemědělského muzea. Obdivovat staré umění aranžování květin zvané ikebana, méně známou ošibanu či skládanky z papíru origami, které posloužily jako inspirace pro vytvoření modelů, mají lidé možnost po celý duben každý víkend od devíti do sedmnácti hodin. A také od května každý den ve stejný čas až do konce října.

OBRAZEM: Ve Valticích se objevili Napoleonovi vojáci. Připravují se na bitvu

Valtice - Zámek ve Valticích v pátek obsadila vojska francouzské a rakouské armády a rozložila v zámeckém parku své tábory. Nadšenci ze Středoevropské napoleonské společnosti chtějí v dobových uniformách připravit na novou sezonu, která se ponese ve znamení dvousetletého výročí války roku 1813, a tedy bitev u Lützenu, Drážďan, Chlumce a samozřejmě Lipska.

V Podivíně přečtou jména obětí holocaustu

Podivín – Uctít oběti holocaustu se rozhodli v Podivíně. Na pátek uspořádali pietní vzpomínkovou akci, která připomene deportaci 286 podivínských Židů do fašistických koncentračních táborů před 70 lety.

Silnici z Mikulova na Sedlec olemuje 300 nových stromů

Mikulov – Celkem 317 lip bude lemovat silnici první třídy vedoucí z Mikulova na Sedlec. Nové stromy nahradí dožívající stromy z devatenáctého století i díky penězům z evropských fondů. „Město Mikulov bylo úspěšným žadatelem o finanční podporu v rámci Operačního programu Životní prostředí," sdělila Jarmila Kondllová z odboru rozvoje a živnostenského podnikání Městského úřadu Mikulov.

Podvodníci připravili o víno řadu vinařů a obchodníků

Jižní Morava - Podvodníci vylákali od vinařů z jižní Moravy stovky lahví vína. Za zboží ale nezaplatili. Případem se nyní zabývají policisté.

Jako v Lanžhotě. Na obnovu památky může přispět sbírka

Lanžhot  – Majitelé a správci památek mají šanci získat peníze na jejich obnovu díky sbírce. A ještě se zapojit do soutěže veřejných sbírek Máme vybráno, kterou vyhlásil Institut pro památky a kulturu.

Do školy v Hustopečích vyrazili v pyžamu. S požehnáním učitelů

Hustopeče – Studenti Gymnázia Hustopeče usedli do lavic v pyžamech. Podobnou recesi chystají i gymnazisté v Břeclavi. Vyhnou se zkoušení.

Velkobílovičtí přivezou jako dar krajanům do Argentiny mák

Velké Bílovice /ANKETA/ – Bez španělského slovníku, ale zato s mákem nebo extraktem koření na zavařování okurků vyrazí starostka Velkých Bílovic do Argentiny. Již podruhé ji čeká návštěva krajanů, kteří se v jihoamerické zemi usídlili před sto lety.

Malí čtenáři prožijí noc s Andersenovými pohádkami

Břeclavsko – Společné nocování v knihovně, čtení pohádek či soutěže. Program každoroční Noci s Andersenem nabídnou v pátek dětem i některé půjčovny knih na Břeclavsku. Poprvé se ve večerních hodinách otevře malým čtenářům knihovna v Bořeticích.

Mikulovské kino bude v neděli patřit přehlídce folkloru

Mikulov – Městské kino v Mikulově zaplní v neděli malí folkloristé, aby se zúčastnili oblastního kola přehlídky dětských národopisných souborů Jihomoravského kraje. Zopakovat zlatou cestu z roku 2005 by chtěl na přehlídce soubor Palavánek.

O bydlení v Domě pro seniory ve Vranovicích je mezi důchodci zájem

Vranovice – Kolem osmdesáti žádostí o místo v novém Domě pro seniory se sešlo na stole starosty Vranovic. „Zájem je opravdu veliký," řekl vranovický starosta Jan Helikar.

Mikulovský zámek zaplní poklady a unikáty z kostelů

Mikulov – Umělecká díla z vlastnictví římskokatolické církve budou mít lidé možnost obdivovat v prostorách mikulovského zámku. Výstava nazvaná Z pokladů mikulovských farností, jejíž vernisáž je na programu již tento čtvrtek, bude lákadlem nové turistické sezony.

Pálava se předvedla v chorvatských krojích. Až v dalekém Iráku

Irák - Až v dalekém Iráku se představil Národopisný spolek Pálava z Mikulova. Zúčastnil se totiž třetího mezinárodního folklorního festivalu v iráckém Kalaru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT