„Nemyslím, že by se v takových případech mělo majitelům staveb ustupovat a dát jim povolení dodatečně. Pravidla mají být pro všechny stejná,“ řekla Alena Mašková z Brna.

S tímto názorem souhlasí bystrcký radní Pavel Kříž. „Jsem zastáncem odstraňování černých staveb, zejména pokud jsou v rozporu s platným územním plánem Zákony mají platit pro všechny bez rozdílu,“ uvedl.
Změna územního plánu
Několik majitelů chatek přišlo s návrhem změny územního plánu v oblasti zahrádkářské kolonie. „Žádost projednala stavební komise a jednomyslně ji odmítla, nejen kvůli skryté snaze dodatečně legalizovat nepovolené stavby, ale i kvůli nesystémovému návrhu změn. Z většího územního celku nejde vyčlenit několik parcel, pro které budou platit jiná pravidla,“ řekla k situaci zastupitelka městské části Hana Jindrová.

I přes tlak majitelů pozemků městská část podle Jindrové nechce měnit zahrádky na Štouračově na plochy pro trvalé bydlení. Návrh se ani nedostal na program bystrckého zastupitelstva. „Věřím, že majitelé pozemků v zahrádkářských koloniích se budou i v budoucnu snažit změnu územního plánu prosadit. Počítám s tím, že téma bude i dál živé,“ doplnila Jindrová.
Zatím není jasné, jestli majitelé přestavěných chatek dodatečné povolení dostanou. Rozhodnout musí stavební úřad. Ten se deníku k situaci nevyjádřil.